Премію ім. В. Чорновола здобув кандидат на Шевченківську премію

У Держкомтелерадіо України 3 жовтня 2014 року відбулося засідання Комітету з премії імені В’ячеслава Чорновола за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики, на якому визначено лауреата Премії 2014 року. Серед 28 номінантів (загалом подано 17 робіт з 12 регіонів, областей України та Королівства Іспанії) рішенням Комітету визнано лауреатом заслуженого журналіста України Сергія Шевченка – автора історичного нарису «Соловецький вівтар української незалежності». Твір опубліковано впродовж 2013 року дев’ятьма подачами у всеукраїнському тижневику «Українська доля».

 

  На основі розсекречених архівних матеріалів фаховий журналіст (на знімку – С. Шевченко в Соловецькому кремлі) понад 20 років пише популярні твори про українське «розстріляне відродження», повертає із забуття й відкриває нові імена борців за державну незалежність, репресованих діячів культури, літератури, науки. Він автор низки друкованих видань, аудіовізуальних та інших творів, спрямованих на державотворення, демократизацію суспільства, збагачення національної свідомості та історичної пам’яті народу.

 

Випускник факультету журналістики Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка починав трудовий шлях газетярем. Згодом очолив підрозділ історико-правових досліджень наукової установи, де був відповідальним редактором фахових збірників. Як член редколегії науково-документального 3-томника, виданого з нагоди 60-х роковин соловецької трагедії, очолював експедиції, що віднайшли на Півночі Росії унікальні документи про політв’язнів-українців. Логічним продовженням пошуків стали телесюжети, радіопрограми, книжки публіцистики «Українські Соловки», «Архіпелаг особливого призначення», «Розвіяні міфи. Історичні нариси і статті», численні публікації в періодиці.

 

У кращих роботах митця органічно поєднуються якості компетентного неупередженого дослідника, майстра слова та популяризатора наукових надбань. Серед героїв його творів – борці за волю України, представники інтелектуальної еліти нації – Лесь Курбас, Микола Зеров, Валер’ян Підмогільний, Гнат Хоткевич, Михайло Бойчук, Михайло Кравчук, Геннадій Садовський, Всеволод Ганцов, Матій Яворський та інші. Під пером публіциста співвітчизники, яких не зламали катівні, постають сильними особистостями, патріотами, що мали мужність засуджувати політичний терор: вони опиралися більшовицькій деспотії і навіть у неволі ставали в обороні людської гідності, прав та громадянських свобод.

 

Свого часу С. Шевченко серед перших відвідав меморіал «Сандормох» у Карелії (Російська Федерація) і широко висвітлив відкриття там Козацького хреста «Убієнним синам України» (на знімку), який споруджено коштом світового українства. За провідною темою творчості друкувався в Україні й за кордоном, не раз брав участь у днях пам’яті жертв політичних репресій (Медвеж’єгорск, Левашово, Соловки).

 

В Україні суспільно значуща творчість публіциста здобула визнання: він переможець у конкурсах професійної майстерності НСЖУ, лауреат премії імені Івана Франка в галузі інформаційної діяльності, Міжнародної премії імені Володимира Винниченка, Мистецької премії «Київ» імені Анатолія Москаленка в галузі журналістики. У переддень здобуття премії імені В’ячеслава Чорновола НСЖУ подала кандидатуру Сергія Шевченка на здобуття Національної премії імені Тараса Шевченка за книжку публіцистики «Соловецький реквієм» (видана 2013 року).

 

Довідка: Премія імені В’ячеслава Чорновола за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики присуджується щороку авторам нових оригінальних публіцистичних творів у галузі журналістики, що сприяють утвердженню історичної пам’яті народу, його національної свідомості та самобутності. Премія присуджується щорічно до дня народження В. Чорновола – 24 грудня – у розмірі 5000 гривень за рахунок коштів, передбачених на ці цілі в Державному бюджеті України.

 

Публікації на цю тему вміщено також на урядовому порталі, сайтах НСЖУ, "Телекритика" та інших.