Українсько-польський форум журналістів засуджує використання російських ЗМІ як зброї для підтримки кремлівської агресії

      У місті Казімеж-Дольни (Люблінське воєводство, Республіка Польща) 13–14 вересня 2014 року проходив II Українсько-польський форум журналістів, у якому взяли участь представники Асоціації польських журналістів, Національної спілки журналістів України та Незалежної медіа-профспілки України (на світлині в центрі - учасники форуму, на третьому знімку - представники української делегації журналістів).

 

      Від Київської організації НСЖУ в роботі форуму взяв участь і член її правління (автор цих рядків), заступник голови наглядової ради ВБФ «Журналістська ініціатива». З підписаними на міжнародній зустрічі документами та зі світлинами з цієї події пропонуємо ознайомитися на сайті Фонду (на першому знімку: промовець - Голова АЖП Кшиштоф Сковронський, поряд - перший секретар НСЖУ Сергій Томіленко; на другій світлині - Голова НМПУ  Юрій Луканов; представники польської делегації).

 

         Під час панельних засідань і дискусій брали слово відомі польські журналісти Агнешка Ромашевска-Гузи (на першій світлині), Ядвіга Хмельовська, Збігнєв Ритель, Анджей Клімчак, Анджей Качмарчик, секретарі НСЖУ Сергій Омельчук (на другій світлині), Олександр Бухтатий (третя світлина)представники обласних організацій НСЖУ Олександр Голуб (Харків), Михайло Савчак (Луцьк), Дмитро Тарасюк (Рівне), виконавчий секретар НМПУ Оксана Винничук та інші. Виступили також міжнародні медіа-експерти, серед них Петру Маковей з Республіки Молдови (четверта світлина).

 

      Автор цих рядків презентував на форумі й подарував Асоціації польських журналістів фотоальбом "Майдан гідності", виданий цьогоріч у столиці України як спецвипуск альманаху "Київський журналіст" (на світлині: з альбомом очільник делегації НСЖУ). Фотоальбом ілюструє історичну подію та роботу представників преси на Євромайдані, що став новітньою гарячою точкою на планеті. Іноземні колеги схвально відгукнулися про творчу ініціативу Київської організації НСЖУ, яка планує і далі працювати над згаданим проектом для ширшого ознайомлення суспільства з роботами фотомайстрів про героїчні будні революційного Майдану. Після плідної роботи й підписання підсумкових документів форуму (на другій світлині) журналісти мали змогу ознайомитися з цікавими пам`ятками історії та культури Польщі в місті Казімеж-Дольни та за його околицями (третя світлина), а також в адміністративному центрі воєводства - Любліні.

 

        Насамкінець - ще кілька світлин на згадку про форум і перебування українських журналістів у Польщі (на четвертому знімку - хвилина мовчання, якою на початку заходу вшановано пам`ять колег, які загинули, виконуючи професійний обов`язок).

 

 

 

ЗВЕРНЕННЯ

учасників ІІ Українсько-польського форуму, який відбувся у м. Казімеж-Дольни, Республіка Польща

13–14 вересня 2014 року

 

Ми, представники Асоціації польських журналістів, Національної спілки журналістів України та Незалежної медіа-профспілки України, учасники ІІ Українсько-польського форуму, який відбувся у м. Казімеж-Дольни, Республіка Польща, 13–14 вересня 2014 року,

 

звертаємося до всіх організацій європейських журналістів – членів Європейської федерації журналістів (ЄФЖ) із закликом щодо зміни місця проведення щорічного з’їзду ЄФЖ, який запланований на 20–22 листопада 2014 року в Російській Федерації, Москва.

 

Останнім часом ми спостерігаємо безпрецедентне використання значної частини представників російських медіа як безпосередніх учасників бойових дій, здійснюваних проти України. Російські ЗМІ використовуються як зброя для інформаційного забезпечення і підтримки агресії. Вони, ігноруючи професійні стандарти, не лише маніпулюють фактами, але й вигадують новини, які спотворюють реальність. Така діяльність має системний характер. Є очевидним, що вона є координованою та контрольованою єдиним державним політичним центром з Російської Федерації.

 

Позбавлення права на отримання об’єктивної та достовірної інформації, застосування пропагандистських та маніпулятивних технологій чинить згубний вплив на свідомість людей у різних країнах. Це збуджує міжнаціональну ненависть, нетерпимість, що несе безпосередню загрозу усталеній системі міжнародної безпеки.

Це явище ми розцінюємо як грубе порушення міжнародних професійних та етичних стандартів журналістської професії та заперечення ідеї журналістики як такої.

 

Підтримка українських журналістів, а також тих незалежних ЗМІ, які ще залишилися в Росії, є можливою виключно через виразну та об’єктивну розстановку акцентів – чітке розуміння, хто є агресором, а хто є жертвою.

 

Зустріч європейських журналістів у Москві безперечно буде використана в пропагандистській війні, яка ведеться кремлівською адміністрацією.

 

Ми звертаємося не лише до МФЖ та ЄФЖ, але й до всього журналістського середовища із закликом про захист професійних та етичних журналістських стандартів і загальноєвропейських демократичних цінностей.

 

14 вересня 2014 року

 

 

Голова АЖП                                  Кшиштоф Сковронський

 

 

Перший секретар НСЖУ                             Сергій Томіленко

 

 

Голова НМПУ                                               Юрій Луканов

 

 

ЗВЕРНЕННЯ

учасників ІІ Українсько-польського форуму щодо звільнення українських журналістів

 

Ми, представники Асоціації польських журналістів, Національної спілки журналістів України та Незалежної медіа-профспілки України, учасники ІІ Українсько-польського форуму, який відбувся у м. Казімеж-Дольни (Республіка Польща) 13–14 вересня 2014 року,

 

закликаємо російську владу звільнити Єгора Воробйова, українського журналіста-фрілансера, що зокрема співпрацює із Еспресо ТВ, якого було взято в полон російськими солдатами під Іловайськом.

 

Нагадуємо, що в полоні перебувають також інші чотири українські журналісти: Юрій Лелявський (з 23 липня), Дмитро Потєхін (з 7 серпня), Валерій Макєєв та Роман Черемський (від 30–31 серпня).

 

Водночас ми закликаємо всі сторони воєнного конфлікту, який триває у східних областях України, до дотримання міжнародних конвенцій, які гарантують безпеку журналістам під час здійснення ними професійних обов’язків та забороняють брати їх у заручники чи як військових полонених.

 

14 вересня 2014 року

 

Голова АЖП                                                    Кшиштоф Сковронський

 

Перший секретар НСЖУ                               Сергій Томіленко

 

Голова НМПУ                                                 Юрій Луканов

 

 

 

 

 

 

 

Публікацію підготував Сергій Шевченко (фото автора)