Відкрито фотовиставку «Журналісти на передовій»

У прес-центрі Національної спілки журналістів України 21 квітня 2015 року презентовано фотовиставку «Журналісти на передовій». Вагомий внесок у реалізацію цього проекту зробила Київська організація Спілки, яка торік упорядкувала й видала фотоальбом «Майдан гідності» (частина світлин з нього експонується на виставці), а також залучила фоторепортерів до участі в презентованому заході. Ініціатор і організатор фотовиставки – НСЖУ за партнерської підтримки ВБФ «Журналістська ініціатива» і редакції часопису «Журналіст України».

 

      Перед аудиторією, яку становили на презентації переважно працівники засобів масової комунікації, виступили перший секретар НСЖУ Сергій Томіленко, автор низки світлин з Євромайдану та зони бойових дій проти російсько-терористських військ на Донбасі Олександр Клименко (газета «Голос України»), член правління Київської організації НСЖУ, куратор проекту й автор низки фоторобіт з Майдану Сергій Шевченко (ВБФ «Журналістська ініціатива»). Ці та інші промовці, серед яких були, зокрема, голова Київської організації НСЖУ Михайло Сорока й голова Незалежної медіа-профспілки України Юрій Луканов, привернули увагу колег до злободенних питань, пов’язаних з висвітленням подій у гарячих точках.

 

Лейтмотивом виступів були питання безпеки працівників преси, які виконують свої професійні обов’язки в небезпечних умовах. «Сотні наших колег ризикують життям, аби давати аудиторії оперативну інформацію. Ми хочемо вшанувати мужність цих людей», – зазначив Сергій Томіленко, додавши також, що одне з основних завдань виставки – показати реальні умови роботи преси й ті зусилля, які доводиться докладати, аби донести до громадськості своєчасну і правдиву інформацію.

 

Поради від Олександра Клименка:  

У воєнних точках повсякчас треба пильнувати, не лізти під вогонь. Якщо йдеш по дорозі, ніколи не переходь на газон. Так свого часу загинув знаний фотожурналіст Роберт Капа. Він хотів спіймати момент, став на газон і підірвався на міні. Свого часу він стрибав з парашутом, висаджувався в Ла-Манші, де його могли вбити тисячі солдатів, а помер у В'єтнамі від власної необачності. Якщо ви в гарячій точці, завжди пам'ятайте про це. Завжди прокручуйте в голові: "На мене чигає небезпека, мене можуть убити, мене вб'ють". Зробіть так, щоб вас не вбили. Це порада Клименка після десятків виїздів на війну.
Хоча після подій на Майдані він уже й боїться щось радити. Жодного разу не травмувався у конфліктах у Конго, Ліберії, Боснії, Косові, Сьєрра-Леоне, Нагірному Карабасі чи Придністров'ї. А на вулиці Грушевського палаючі уламки світлошумової гранати потрапили йому під м'яз ноги, пробили стопу, щоку. За день осколок викотився з ока. Ногу зашивав військовий хірург. Це сталося 19 січня. Він і ще четверо журналістів — усі в жилетах "Преса" і касках — стояли на віддалі, працювали. Але попри всі розпізнавальні знаки й камери в руках спецпризначенці кинули в них гранату... 
Тепер Олександр каже, що все це сталося через надмірну емоційність. Він не міг повірити, що все жахіття збройних протистоянь, яке він бачив у далеких країнах, тепер у його власній. І досі не може. (Дзеркало тижня. Фотографії з присмаком пороху).

 

    Як зауважив Юрій Луканов, нині в країні діє Об’єднаний центр допомоги журналістам НСЖУ і НМПУ, який проводить навчання колег, що працюють у гарячих точках. «Завдання журналіста – не поїхати на війну й загинути як герой, а повернутися і привезти інформацію», – наголосив промовець, який і сам брав участь у Євромайдані та неодноразово працював у зоні проведення АТО.

 

За словами головного юрисконсульта НСЖУ Тетяни Котюжинської, редакція, відправляючи в зону підвищеного ризику свого співробітника, має забезпечити його сигнальними й розпізнавальними засобами, а також надати страховку. «До Майдану ніхто навіть не міг подумати про те, що журналістів битимуть», – зазначила представниця Спілки. Як показує практика, страхові компанії не готові до страхування журналістів. Не передбачає обов’язкового його проведення й чинне законодавство. НСЖУ в цих умовах відстоює права сімей працівників преси, які загинули при виконанні професійного обов’язку; Спілка, зокрема, ініціювала призначення стипендій дітям тих колег, які втратили життя.

 

    Учасники презентації вшанували хвилиною мовчання пам’ять загиблих журналістів, серед них – Сергія Ніколаєва (на знімку). Він народився 1972 року в Києві, помер 28 лютого 2015-го в Пісках на Донеччині. Був талановитим фотографом і безстрашною людиною, не раз виїздив у гарячі точки (Іран, Сомалі, Лівія, Туреччина, Грузія). У 2013-му пройшла одна з кращих його персональних виставок – про дітей, які ростуть в умовах війни. У Сергія залишилася 20-річна донька Валерія, студентка 3-го курсу Національного медичного університету. Фатальним для фотомайстра став вибух міни, що прилетіла з ворожих позицій, коли журналісти поверталися зі зйомок: Сергію посікло осколками ноги й руки... Дістав поранення в шию, несумісні з життям, і боєць «Правого сектору» (позивний «Танк»), який супроводжував репортерів. Фотокамеру й останні знімки Ніколаєва зберіг колега-фрілансер Богдан Россінський – єдиний з трьох, кому в тій ситуації пощастило вижити. Кілька світлин, зроблених у Пісках 27–28 лютого, можна побачити на виставці.

 

      Серед авторів майже півсотні експонованих робіт – Олександр Клименко (на першому знімку), Микола Білокопитов з журналу «Віче» (на другому знімку), Сергій Шевченко (на третьому знімку), Олег Петрасюк, Павло Багмут, Володимир Тарасов, Руслан Тарасов (Укрінформ), Аліна Комарова («Приазовский рабочий»), Станіслав Черній, Сергій Закутайло, Олеся Брязгунова та інші.

 

На знімках зафіксовано роботу репортерів телеканалів ICTV, TVi, «1+1», «Інтер», кореспондентів радіо, друкованих видань та інформагенцій, а також іноземних колег. Є і світлини про надання редакціями гуманітарної допомоги українським воякам (це робили, зокрема, Укрінформ, регіональні газети «Тростянецькі вісті», «Приазовский рабочий» та інші).

 

Презентації виставки передбачено провести й за межами столиці.

 

Прес-служба ВБФ «Журналістська ініціатива»

 

Інші публікації про виставку і журналістів на передовій:


Сайт НСЖУ. Виставка «Журналісти на передовій» демонструє мужню роботу колег

Віче. Світлини з «гарячих точок»

Укрінформ.  В Киеве презентовали фотовыставку "Журналисты на передовой"

Тоніс. Фотовиставка подій Майдану та з зони АТО

Інтер. В Киеве открылась фотовыставка "Журналисты на передовой"

Дзеркало тижня. Фотографії з присмаком пороху

33 канал (Вінниця). На передовій АТО - два журналісти із Вінниці: Іра Баглай і Влад Смелянець

Поранений в зоні АТО журналіст оприлюднив кадри з передової