Всеукраїнський юнацький водний приз-2015

  У Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут» 23 квітня 2015 року відбулося нагородження переможця (на знімку) та фіналістів міжнародного конкурсу «Всеукраїнський юнацький водний приз», який цього року проходить під гаслом «Вода для життя». Цей конкурс є національним етапом міжнародного конкурсу «Стокгольмський юнацький водний приз», який з 1997-го щороку проводить Стокгольмський водний фонд. Мета конкурсу – залучити молодь до розв’язання проблем збереження та раціонального використання водних ресурсів.

 

До національного фіналу 2015 року авторитетне журі з 2 докторів і 4 кандидатів наук відібрало 36 найкращих робіт з науково-технічних і соціальних аспектів водокористування. Переможця національного етапу конкурсу журі визначило за результатами двох етапів захисту дослідницьких проектів. Під час постерної сесії учасники фіналу представляли свої роботи в атмосфері експонатів великої зали державного політехнічного музею при НТУУ «КПІ».

 

Перше місце – гран-прі конкурсу виборов Олександр Махньов, учень 11-го класу технічного ліцею НТУУ «КПІ» м. Києва, автор роботи «Робот для обстеження радіаційного забруднення акваторій «RadScout mk.3». Юний дослідник створив легкий, компактний, простий у використанні та обслуговуванні наводний роботизований комплекс для контролю рівнів іонізуючого випромінювання акваторій та випробував його в зоні Чорнобильської АЕС. За допомогою комплексу можна вести віддалену радіометрію навіть на мілководді й водах з рясною підводною рослинністю, що важливо для водойм, використання яких призупинено. Ця розробка не тільки відкриває нові можливості для досліджень радіоактивно забруднених акваторій, а й знижує ризик опромінення людей, що використовуватимуть пристрій. Згодом дослідник планує оснастити робота детектором для занурення на глибину, розробити штучний інтелект для автономності та додати до конструкції спектрометр.

Друге місце посів конкурсант Артем Осмоловський, учень 11-го класу спеціалізованої школи № 20 м. Києва (робота «Індикаторна система для визначення співіснуючих форм фосфору у поверхневих та морських водах»). Третє місце здобув Назарій Кордупель, учень 11-го класу навчально-виховного комплексу ім. В. Симоненка м. Львова (робота «Використання сульфатвідновлювальних бактерій для очищення навколишнього середовища від полютантів різної природи»).

Новий володар гран-прі – кришталевої краплі – презентуватиме свій проект під час Всесвітнього Тижня Води у Стокгольмі (23–28 серпня ц. р.) і змагатиметься за право здобути найвищу нагороду з рук Її Королівської Високості Принцеси Швеції Вікторії у залі, в якій традиційно вручається Нобелівська премія.

 

  Після церемонії нагородження відбулася прес-конференція «Вода для життя: що чекає Україну?», в якій взяли участь, зокрема, президент всеукраїнської професійної громадської організації «Українське водне товариство “WaterNet”» Тетяна Мітченко, директор українського представництва Dow Chemica Олександр Александров, декан хіміко-технологічного факультету НТУУ «КПІ» Ігор Астрелін.

 

З фінальними роботами міжнародного конкурсу «Всеукраїнський юнацький водний приз» ознайомляться також учасники V Міжнародного водного конгресу «ЕТЕВК», який відбудеться у червні 2015-го в Іллічівську на Одещині, та відвідувачі міжнародної виставки «Аква Україна» в листопаді цього року в Києві.

 

Прес-служба ВБФ «Журналістська ініціатива»

 

Фото Сергія Шевченка