Візит українських журналістів за Великий китайський мур

Столицю КНР і провінцію Фуцзянь, що на південному сході Китаю, відвідала делегація Національної спілки журналістів України. П’ятеро її активістів на чолі з головою НСЖУ Сергієм Томіленком у липні 2017-го побували в Піднебесній на запрошення Всекитайської асоціації журналістів. Більшість складу делегації зазирнула за Великий китайський мур вперше, серед них і автор цієї публікації.

 

Віднедавна такі пізнавальні поїздки стали для НСЖУ щорічними – за узгодженою програмою обміну делегаціями. Втім, нинішній візит став особливим: прийом гостей з України в офісі Асоціації вперше пройшов за участю її виконавчого секретаря Ван Дунмей (Wang Dongmei), а в офіційній частині заходу взяла участь прес-секретар Посольства України в КНР Олена Шевченко.

 

У вітальному слові Ван Дунмей наголосила, що співпраця в інформаційній сфері між Китаєм і Україною є ключовим складником партнерства. У зв’язку з цим важливо налагодити механізм прямого обміну інформацією між представниками провідних українських і китайських ЗМІ. Учасники зустрічі висловилися за зміцнення двосторонніх зв’язків і збільшення складу журналістських делегацій.

 

Цьогорічна програма поїздки, яку запропонувала китайська сторона, відрізнялася високим рівнем довіри до партнерів і була, як завжди, чітко організована, різноманітна, насичена презентаційними заходами. Українці на зустрічах у Пекіні й за його межами, спілкуючись із колегами, наголошували на винятковій важливості розширення каналу обміну. Це особливо актуально, коли Російська Федерація, яка є сусідкою і КНР, і України, вчинила агресію проти суверенної держави – окупувала частину її території. Москва розпалила й веде проти України неоголошену війну, зокрема й в інформаційній сфері, зазначали журналісти, тож усіма засобами потрібно доносити світові правду про злочинні дії агресора й солідарно протистояти брехливій пропаганді Кремля.

 

Пекін і «китайське диво»

 

Налагодження прямих контактів у медійній сфері, об’єктивне відображення у ЗМІ реалій життя – це важливі елементи дружніх і перспективних зв’язків преси, вважають учасники поїздки. Уперше побачити столицю КНР з висоти пташиного польоту українцям дав змогу візит до офісу Китайського центрального телеканалу – провідної державної телекомпанії країни. Іноземців повезли до хмарочосів CCTV, провели екскурсію, показали студії, апаратні приміщення та ознайомили з діяльністю редакції, що веде мовлення російською. До слова, в 4-зірковому готелі, де поселили членів делегації, російськомовні програми китайського виробництва завжди доступні. Про особливості роботи відповідного підрозділу телеканалу повідомив заступник директора редакції Хуан Інань (Huang Yinan), який відповів також на численні запитання гостей. Шкода лише, що на території офісу можливість відеофіксації інформації була обмежена: дозволено тільки фотографувати й користуватися диктофоном.

 

Того ж дня в Пекіні українці, які представляли в поїздці Київ, Одесу та Черкаси, зустрілися за круглим столом з викладачами й студентами Китайського університету комунікацій (CUC). Цей виш готує фахівців за спеціальностями: телебачення й новини, мистецтво, реклама, інформаційні технології, радіомовлення, педагогіка, анімація. Торік тут теж приймали делегацію НСЖУ, яка обговорила низку питань і пропозицій співробітництва в освітній сфері, зокрема на базі Коледжу преси та телебачення, що в місті Миколаєві. Крім того, в CUC, заснованому 1954 року, є профільний музей, наповнений унікальними експонатами з історії розвитку медіа в Китаї і в світі. Цьогоріч гостям, на їхнє прохання, організували екскурсію музеєм.

 

Чи виникали проблеми в пересуванні багатомільйонним столичним мегаполісом? У ньому ж, як і в Києві в години пік, на жаль, бувають тисняви навіть на широких і якісно збудованих автодорогах. На диво, всюди приїздили вчасно – Асоціація надає комфортабельний мікроавтобус для виконання програми перебування делегації НСЖУ в КНР. Організаційні питання, пов’язані з переїздами, поселенням, харчуванням, оперативно вирішував заступник директора департаменту міжнародних зв’язків Асоціації Ма Юань (Ma Yu’an). Цей зовні спокійний, неговіркий, але досвідчений знавець своєї справи супроводжував гостей на всіх програмних заходах, страхував від можливих проблем, дослухався до побажань і завжди був готовий допомогти. А молодий перекладач – китаєць Юн, який володіє російською і пропонує гостям називати себе Юрієм, забезпечував можливість вільного спілкування під час відвідання редакцій, підприємств, об’єктів історико-культурної спадщини тощо.

 

У ділову частину поїздки як у столиці, так і в провінції Фуцзянь, де українські журналісти перебуватимуть 5–8 липня, органічно вписувалися, приміром, відвідання музеїв, пішохідні прогулянки вулицями древнього міста й територією монастиря буддистів, який вражає пам’ятками природи й архітектури. А наприкінці візиту – екскурсія Забороненим містом у центрі Пекіна й огляд Великого китайського муру. Останні туристичні об’єкти в КНР надзвичайно популярні. Щодня до них стікаються десятки тисяч людей – навіть у більш як 30-градусну спеку, яка майже весь час «супроводжувала» українців у Піднебесній. Рятували від природної «сауни» кондиціонери в автомобілі й у приміщеннях, а ще – питна вода в пластикових пляшечках, якої господарі не шкодували для гостей.

 

У Пекіні дуже корисним і цікавим з професійного погляду був візит до офісу інформаційної агенції CNS (China News Service), яку на зустрічі репрезентував особисто її президент Чжан Сіньсінь (Zhang Xinxin). Тут голова НСЖУ Сергій Томіленко й представники інформагенцій «Вектор ньюз» та «Українські новини» вели мову з колегами про організацію прямого обміну інформацією. Китайці поставилися до пропозицій з інтересом і висловилися за дальше ведення діалогу.

 

У наступній частині програми гостям запропонували відвідати Китайський міжнародний центр комунікацій (China Intercontinental Communication Center). На зустрічі в CICC ішлося, зокрема, про участь працівників інформаційної галузі КНР у просуванні відомої ініціативи економічного співробітництва «Один пояс, один шлях». Українцям у цьому центрі подарували диски з фільмами «Китай у дії» і «Китай з висоти пташиного польоту», що створені на замовлення прес-канцелярії Держради КНР. У фокусі уваги першого фільму «китайське диво» – разючі переміни в економіці, науці й техніці, а також у соціальному розвиткові країни. Другий документальний фільм – спільний проект з американським телеканалом National Geographic та іншими компаніями – дає відповідь на запитання, як за відносно невеликий 20-річний період Китай зміг на основі збереження традицій перейти до стрімкого зростання міської інфраструктури й істотного оновлення способу життя населення. КНР, нагадаємо, найбільша у світі держава за кількістю населення (понад 1,38 млрд) нині має величезний економічний потенціал (друге місце в світі після США за обсягом ВНП), а за територією – майже 9,6 млн кв. км – поступається лише РФ і Канаді.

 

Дива провінції Фуцзянь

 

Після напруженого другого дня в Пекіні делегація українських журналістів уночі вилетіла рейсом внутрішніх авіаліній до субтропічної східної частини КНР, щоправда, з неочікуваною затримкою на кілька годин в аеропорту через несприятливі погодні умови. Нова «точка» перебування – провінція Фуцзянь. За кількістю населення вона більша за Україну – понад 50 млн жителів. Тут до супроводу делегації долучився заступник керівника Всекитайської асоціації журналістів у цій провінції, а також було надано автотранспорт – мікроавтобус.

 

Візит на узбережжя Тайваньської протоки, яка з’єднує два моря Тихого океану (Південно-Китайське і Східно-Китайське), дав змогу істотно розширити уявлення українців про життя народу КНР і досягнення в різних сферах діяльності – промисловому й сільськогосподарському виробництві, науці тощо. Звісна річ, і тут гості мали змогу поспілкувалися на професійні теми з керівництвом щоденної газети, яка видається тиражем 300 тисяч примірників у Фучжоу – адміністративному центрі провінції, в якій свого часу обіймав керівний пост нинішній Генеральний секретар ЦК Комуністичної партії Китаю Сі Цзіньпін.

 

Члени делегації НСЖУ зустрілися також з колегами – виробниками продукції нових медіа, теле- і радіопрограм, документальних фільмів. Заінтересовані розмови у форматі запитань і відповідей підсумувало відвідання у Фуцзяні державної медійної корпорації. Такі структури є і в інших китайських провінціях (а от приватних телерадіокомпаній у цій країні немає). Господарі показали «виробничі цехи», наголосили, що корпорація має два телеканали регіонального рівня, готує щотижня понад 100 власних програм і охоплює мовленням 37 мільйонів населення. Цілодобово передаються в ефір новини, зокрема й у мовленні на Тайвань, але власних корпунктів за кордоном корпорація не має. Тематика двох розважальних шоу пов’язана з Шовковим шляхом. Для виробництва деяких важливих для держави програм вона надає фінансову підтримку. Зен Сяньхуей (Zeng Xianghui), який очолює корпорацію, повідомив, що здійснюються спільні проекти зі ЗМІ таких країн, як Таїланд, Малайзія, Індонезія та інших, зокрема у виробництві фільмів культурологічної спрямованості.

 

Не менш цікавими й пізнавальними були відвідання ще кількох населених пунктів провінції. Серед них особливо виділяється багатомільйонний міський округ Цюаньчжоу (Quanzhou), що вважається початковим пунктом історичного Морського Шовкового шляху. Як пише преса, в проект нового Шовкового шляху XXI століття планується вкласти до 2030 року три трильйони доларів США. Китай зацікавлений у тому, щоб збудувати й об’єднати в потужну мережу автошляхи, залізниці, порти, нафтогазові трубопроводи й електростанції на маршрутах, що пов’яжуть Китай із країнами Азійсько-Тихоокеанського регіону, Перської затоки, Центральної Азії, Африки та Європи.

 

Своєрідною прелюдією до відвідання повітів Цюаньчжоу стала прогулянка стародавнім історичним Аньпіньським мостом через естуарій широкої річки. У провінції Фуцзянь журналістам показали багато чого справді цікавого: тут розвивають мистецтво скульптури й створення картин на камені (журналістів заведуть до спеціалізованої майстерні, познайомлять з художницею), а ще – тут вирощують чай високо в горах (гостей завезуть автівкою на одну з гір, огорнутих у той час дощовою хмарою на висоті понад 1800 м над рівнем моря). Там же, в горах, покажуть і приватне підприємство з виробництва чаю. Будуть також презентації чайних церемоній, у тому числі на одному з найбільших оптових чайних ринків КНР. А ще (уже в інших місцях) гостям продемонструють, як на основі використання новітніх наукових розробок у різних галузях працюють високотехнологічні виробництва.

 

Іноземці мали змогу відвідати будинок селянської сім’ї в гірській місцевості, побачити побут звичайних китайців, поспілкуватися з ними, а потім почаювати в приміщенні місцевого органу влади з її представниками – членами Компартії Китаю. Принагідно пригадалося: в Пекіні, як, власне, і в Києві, непросто буває молодій людині придбати власне житло, навіть маючи улюблену роботу. Приміром, винаймати не квартиру, а лише кімнату в ній – поширена практика. І коштує кімната в столиці недешево. Чимало селян, які виїздять працювати в міста, згодом вкладають зароблені гроші у власний бізнес – переважно малий і середній, дехто згодом ще й допомагає землякам, наприклад, пожертвами на суспільно корисні справи (скажімо, будівництво дороги до села чи щось подібне).

 

Завітала преса й до заводських цехів у міському повіті Наньань (округ Цюаньчжоу). Там працюють робітники на підприємстві, що випускає сучасну техніку для будівельної галузі й прибирання вулиць. На окремі детальні розповіді заслуговують відвідання підприємств, пов’язаних з обробітком каменю, зі створенням біотехнологій у рослинництві – це те, чим справді може пишатися провінція Фуцзянь. А в іншому місці майже наприкінці перебування в спекотних субтропіках на делегацію чекала презентація надсучасних виробів для обладнання ванних кімнат, кухонь тощо. Начинені електронікою побутові речі часом здавалися продуктами виробництва прибульців з майбутнього: двері душової кабінки відчиняються помахом руки й стають сенсорною панеллю, наприклад, для перегляду фільму чи виконання комунікативних та інших функцій, а дорогий «розумний» унітаз має пульт управління на заздрість будь-якій домашній техніці.

 

Вагомий багаж вражень, нові ідеї, знання та пам’ятні сувеніри привезли українські журналісти до Києва. Як висловився один з колег, що побував у КНР на кілька років раніше, представники преси повернулися з поїздки «з ясним розумінням того, що за Великим китайським муром живе й розвивається дружній нам древній і мудрий народ, який уміє втілювати в реальність найсміливіші й амбіційні плани, добиватися поставленої мети, робити мрію реальністю».

 

Сергій Шевченко

 

Джерело: vectornews.net (зі світлинами)