Акція преси «Рік жертв Великого терору»

Згадаймо 2012 рік і тогочасну акцію «Рік «Списку Сандармоху», яку ініціювали українські журналісти й активно підтримали науковці, письменники, видавці. Той рік вніс в інформаційне поле країни чимало нових оригінальних досліджень і документальних знахідок про життя й долі жертв тоталітарного режиму, про співвітчизників, чиї душі десятиліттями, від часів Великого терору, не мали упокою: прах убієнних і скинутих навалом до ям прийняла земля карельського урочища Сандармох – колишнього таємного розстрільного полігону НКВС.

 

У канун чергових роковин соловецької трагедії (жовтень – листопад) та наближення в прийдешньому 2017-му 80-х роковин Великого терору – масових політичних репресій в СРСР 1937–1938 років – творчий колектив Міжнародної інформаційної агенції «Vector News» започаткував акцію «Рік жертв Великого терору». Партнером агенції у цьому проекті є Всеукраїнський благодійний фонд «Журналістська ініціатива».

 

Акція «Рік жертв Великого терору» стартувала публікацією на сайті агенції архівної розвідки про політв’язнів з України (філософ Петро Демчук, письменник Антін Крушельницький), які й у концтаборі під полярним колом у часи репресій сталінського режиму мали мужність не коритися сваволі «влади соловецької». Анонсовано також, що Vector News поетапно (з позначкою «далі буде») публікуватиме список меморіального характеру – «Український «Список Сандармоху», в якому налічується майже 300 осіб. В оновленому вигляді він істотно доповнений персоналіями, біографічними довідками й оприлюднюється вперше під назвою «Соловецькі в’язні-українці й особи, чиї долі пов’язані з Україною, розстріляні в урочищі Сандармох 27.10. – 4.11.1937 року».

 

На основі віднайдених відомостей з авторитетних джерел список, складений науковцями й дослідниками на початку 2000-х років, істотно допрацював і підготував до друку письменник, перший заступник голови наглядової ради ВБФ «Журналістська ініціатива» Сергій Шевченко – відомий дослідник теми репресій, автор книжок «Соловецький реквієм», «Розвіяні міфи», «Архіпелаг особливого призначення, «Українські Соловки» та інших творів, що в різні роки удостоєні журналістських і літературно-мистецьких премій імені Івана Франка, Володимира Винниченка, В’ячеслава Чорновола.

 

Прес-служба ВБФ «Журналістська ініціатива»