Переможці творчих конкурсів спілки – в центрі уваги колег

Чимало запитань адресували колеги Василеві Богдану – авторові публікацій у газеті «Україна молода» та інших виданнях, гостеві багатьох телеефірів, переможцю в номінації «Журналіст року». Він розповів, що спонукало його, генерала-розвідника, який залишив службу 2010 року (після приходу до влади команди екс-президента Януковича), згодом стати публічною особою, активно долучитися до громадської та журналістської діяльності.

 

Чи можна було запобігти масштабній російській агресії в Україні? Чому влада й військо були на ділі «недієздатними» навесні 2014-го? Відповідаючи на запитання журналістів, Василь Богдан назвав кілька факторів, що впливали на ситуацію. «Попри те, що сектор оборони в Україні був підірваний, 2014-го ще залишалися підрозділи й люди, готові чинити опір. Але давався взнаки й психологічний стан армії, і готовність убивати противника – в тому числі. Росія застосувала тактику гібридної війни, що дезорієнтувало і нас, і західних партнерів. І головне – на жаль, Революція гідності не висунула національного лідера, який узяв би відповідальність за ситуацію», – упевнений журналіст.

 

 

Василь Богдан подякував Національній спілці журналістів України, Київській організації спілки, яка висунула його кандидатуру на творчий конкурс, і газеті «Україна молода» за велику увагу до суспільно важливих тем.

 

Як і в попередні роки, учасники творчих конкурсів активно подавали свої журналістські доробки в номінації, що передбачає висвітлення заходів відсічі й стримування збройної агресії Російської Федерації. Серед переможців і нагороджених спеціальними відзнаками НСЖУ, – підполковник Галина Жолтікова (журнал «Військо України», підполковник Тетяна Мороз (газета «Народна армія»), автор і ведуча телепрограми «Бастіони» Марина Тепленко (Вінниця), старший лейтенант Іван Пальошка (журнал «Слово честі»). Під час круглого столу з цієї теми колеги поділилися досвідом підготовки матеріалів про війну.

 

«У чому переваги й сила об’єднання журналістів?» – тема іншого круглого столу, під час якого представники первинних і обласних організацій НСЖУ розповіли про напрями діяльності спілки, навели приклади журналістської солідарності, яка допомогла захистити колег чи редакційні колективи.

 

За словами заступниці голови первинної організації НСЖУ Токмацької міськрайонної газети «Таврія» (Запорізька область) Яни Олійник, журналістська солідарність і творча співпраця є сильними аргументами на користь спілки. Ця «первинка» стала переможцем творчих конкурсів НСЖУ завдяки активній роботі: від навчання молодих кадрів до акцій допомоги землякам. Особливу роль відіграла згуртованість журналістів під час реформування газети, коли посадовці чинили перешкоди редакції в тому, щоб видання стало незалежним. І лише широкий розголос, публічна підтримка керівництва НСЖУ та колег з області вплинули на чиновників і депутатів.

 

Про важливість комунікації з усіма журналістами, а не лише з членами спілки, говорив голова Полтавської обласної організації НСЖУ Євген Лопушинський: «Ми створили закриту групу у Facebook для місцевих журналістів. Обговорюємо професійні проблеми й розповідаємо про діяльність спілки. І це дає змогу залучати нових членів НСЖУ, які можуть зацікавитися нашими заходами».

 

Полтавська обласна організація не випадково отримала спеціальну відзнаку творчих конкурсів НСЖУ: тут накопичено досвід організації серії тренінгів із питань фізичної безпеки колег та з сучасних інструментів просування медіа. Остання тема зацікавила колег з Маріуполя, де планують організувати аналогічний тренінг. Тож спілкування під час медіафестивалю сприяло налагодженню прямих зав’язків між журналістами із різних регіонів.

 

Під час обговорення йшлося й про інші теми, які об’єднують творчу спільноту. Наприклад, у Тернопільській області редактори місцевих газет колективно відмовилися друкувати «чорний піар» про одного з кандидатів у президенти. Спілка підтримала колег, які насамперед дбають про репутацію видань і довіру читачів.

 

Голова Хмельницької обласної організації НСЖУ Петро Лічман розповів про підготовку до відзначення 100-річчя з дня народження Дмитра Прилюка – багаторічного декана факультету журналістики Київського національного університету імені Шевченка. Очільник обласної організації звернувся до колег з різних регіонів із закликом допомогти знайти колишніх студентів Дмитра Михайловича й підготувати спогади про нього. «Свого часу з ініціативи нашої спілки в області заснували премію імені Прилюка, якою відзначають кращих журналістів друкованих видань, телебачення і радіо. До ювілею готуємо й інші заходи. Навіть потурбували голову обласної ради – щоб зробили дорогу до села, де народився наш земляк», – поділився Петро Лічман.

 

 Ще одним майданчиком для зустрічей стала «Літературна вітальня» (модератор – секретар НСЖУ журналіст і письменник Сергій Шевченко). Протягом двох днів гості змогли ознайомитися з книжками журналістів – учасників фестивалю. У тому числі – з проектами двох учасників творчих конкурсів – Сергія Пущенка, члена НСЖУ, художника з Харкова (переможець у номінації «Журналістська акція», автор видання «Портрети добровольців на війні») і Євгена Хотимчука з Волині (засновник видання «Люди і долі (життєві драми)», що здобуло спеціальну відзнаку НСЖУ в номінації «Краща регіональна, обласна газета»). Друга Художника відрекомендували аудиторії його побратими з когорти добровольців – героїв мистецьких творів Сергія. Це було зворушливо, оригінально й майже по-сімейному, бо ж із побратимами приїхали їхні непосиди-малюки.

 

 

 

Заінтересовано, з численними запитаннями-відповідями спілкувалися відвідувачі «Літературної вітальні» з автором творів для дітей Павлом Кущем, який презентував книжку «Чотири нявкісти і ВІН». Того ж дня автограф-сесію після змістовної презентації документально-публіцистичної книжки «Соловецький реквієм» провів її автор Сергій Шевченко – дослідник політичного терору Кремля 1920–1930-х років. Захопливо розповіли про власну творчість і нові проекти автор книжки нарисів «Людина-сенсація» Володимир Ісаєв з Рівного й головний редактор тижневика «Культура і життя» краєзнавець і письменник Євген Букет (останній, до речі, напередодні провів професійний практикум і поділився з колегами досвідом використання вільних ліцензій для друкованих ЗМІ). А журналіст Михайло Калініченко з Черкас підкорив публіку в «Літературній вітальні» глибиною філософських роздумів і натхненним читанням віршів зі своїх нових збірок поезії.

 

Переможці творчих конкурсів НСЖУ, учасники круглих столів, майстер-класів і тренінгів зазначали, що професійне спілкування виявилося корисним для всіх учасників.

 

«Такі круглі столи надзвичайно необхідні, і добре, що вони відбулися в рамках фестивалю. З тих заходів, у яких я брала участь, круглий стіл із практики висвітлення операції з відбиття і стримування російської агресії, мені видався найактивнішим. А майбутнім учасникам творчих конкурсів НСЖУ бажаю невтомного натхнення, втіхи від своєї роботи та перемог», – сказала цьогорічний переможець у творчому конкурсі НСЖУ  Марина Тепленко (Вінниця).

 

 

 

«Національна спілка журналістів України долучилася до розробки робочої програми медіафестивалю, до наповнення її корисними для журналістів заходами. На мій погляд, ми знайшли вдалий формат, коли практичні дискусії і тренінги поєднуються з неформальним спілкуванням працівників преси. Це дає змогу кожному учасникові по-новому подивитися на власну роботу, зміцнити контакти з колегами й загалом підвищити кваліфікацію», – упевнена перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.

 

У круглому столі з питань доброчинності, в інших заходах, проведених за участю активістів НСЖУ, а також у нагородженні переможців взяла участь член журі спілчанських творчих конкурсів, президент ВБФ «Журналістська ініціатива» Людмила Мех.