Томос і автокефалія – злободенні теми круглого столу в НСЖУ

Про спроможність України гарантувати безпеку об’єднавчого процесу та можливу загрозу «релігійних воєн» висловився на круглому столі експерт з питань безпеки, публіцист Василь Богдан. Він зазначив, зокрема, що Москва «всіма силами намагається утримати Україну, хоча б у полі православ’я. Зрозуміло, в цьому напрямі застосовуються і п’ята колона, і колаборантське середовище, бо в Кремлі чудово усвідомлюють, що позбавлення духовного рабства веде за собою фактичне (попри будь які суспільно-політичні й соціально-економічні проблеми в житті країни) остаточне утвердження України як держави, остаточний дрейф її від колишньої метрополії (Росії) й утвердження як міжнародного суб’єкта».

 

Звісно, Кремль і Московський патріархат не бажають мирного розвитку процесу надання томосу, прагнуть його підірвати. У реальність «релігійних воєн», наголосив експерт, він особисто не вірить («ситуація 2018 року – це не ситуація 2014-го»). У нинішній Україні з погляду мобілізації державного ресурсу, правоохоронної системи та громадянського суспільства можливості досить потужні – щоб провести і відповідне роз’яснення як у правовому полі України, так і в міжнародному полі, і припинити дії, які можуть бути на шкоду українській нації, суспільству та українському православ’ю, вважає експерт.

 

Роз’яснювальна робота нині ведеться, але ще майже 70 відсотків населення України не знає, що таке томос і автокефалія, отож ця робота залишається актуальною – про що свідчить і організований круглий стіл в НСЖУ. «Хотілося б побажати нашим церковним ієрархам злагоди, взаєморозуміння та єдності в формулюванні того, що в цій ситуації потрібно Україні та православним вірним… Хоч би які провокаційні дії Російської Федерації і внутрішніх опонентів були (щодо автокефалії і томосу), думаю, що українське громадянське суспільство, державні й правоохоронні органи дозріли до того, щоб цей процес забезпечити мирним шляхом, щоб запобігти провокаціям та увійти в нову епоху і державотворення й розбудови українського православ’я», – зазначив наприкінці свого виступу Василь Богдан.

 

Промовець – Василь Богдан

 

В обговоренні визначених тем круглого столу взяли участь: доктор філософських наук, завідувач відділу історії релігій та практичного релігієзнавства Відділення релігієзнавства Інституту філософії НАНУ Людмила Філіпович; доктор філософських наук, професор Шевченкового університету Олена Предко; політик, громадський діяч Олесь Доній; перший секретар НСЖУ Ліна Кущ; історик, політолог Роман Матузко, політолог Юрій Лісничий, експерт з питань безпеки Михайло Дончук та інші учасники. Модератор цього заходу – Людмила Мех, президент Всеукраїнського фонду «Журналістська ініціатива».

 

На круглому столі порушувалися й обговорювалися, зокрема, питання, що стосуються відновлення історичної правди про українську державність і православ’я, а також визначення позиції українських ЗМІ в темі створення помісної церкви та гідної відповіді пропагандистським апологетам «русского міра».

 

Доповідач – релігієзнавець, професор Людмила Філіпович


 

 

Фото Сергія Шевченка