Окупант боїться правди, комунікативна сфера – дуже важлива

Київський прес-клуб за підтримки Мінінформполітики та Українського інституту соціологічних досліджень ім. О. Яременка 10 грудня провів у медіацентрі «Територія реформ» (конференц-зала НСЖУ) панельну дискусію з нагоди міжнародного Дня захисту прав людини «Життя на окупованих територіях та нове загострення зовнішньої агресії. Актуальні проблеми захисту прав і свобод українців». Інформаційний партнер заходу – ВБФ «Журналістська ініціатива».

 

Під час дискусії порушено злободенні питання розв’язаної Москвою російсько-української війни. Окупація Криму й частини східних областей суверенної України, брутальні порушення прав кримських татар та інших соціально-етнічних груп на тимчасово непідконтрольних територіях, захоплення українських моряків кораблями під прапорами сусідньої держави-агресора, зрештою – запровадження воєнного стану як реакція на потенційне повномасштабне вторгнення… Як ці реалії впливають на дотримання прав людини та які нові дієві інструменти мають застосовуватися в обороні цих прав? Як змінюють геополітичний вектор історії певні особи? Чому важливо домогтися належної міжнародної реакції на порушення прав людини під час війни?

 

Учасники заходу вели мову про порушення прав громадських активістів на території окупованого Криму, порушення прав людини на окупованих територіях східних областей (ОРДЛО), юридичну практику захисту прав людини на непідконтрольних територіях – на прикладі суду над українськими моряками та справи Олега Сенцова. Нагалошено на важливості геополітичного контексту – чому поширення об’єктивної інформації про порушення прав людини критично важливі й що реально робиться для цього.

 

 

Модератором дискусії була Еміне Джапарова, перший заступник міністра інформаційної політики. Серед учасників розмови – Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу; Олександр Левченко, посол України в Хорватії та Боснії і Герцеговині в 2010–2017 роках, радник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України; Василь Богдан, експерт з питань безпеки, публіцист; Борис Бабін, доктор юридичних наук, професор; Ахтем Чийгоз, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу; Таміла Ташева, голова правління ГО «КримSOS»; Олександр Сєдов, представник Кримської правозахисної група; Михайло Пашков, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпекиексперт з питань безпеки Центру Розумкова; Михайло Данчук, експерт з питань безпеки, кандидат психологічних наук; Марина Курапцева, медіаексперт, тренер за темою «Міжнародне гуманітарне право»; Ліна Кущ, перший секретар НСЖУ та інші.

 

 

Промовець Рефат Чубаров зазначив, зокрема, що «до важливих сфер підтримки державою людей, які живуть на окупованих територіях, належить комунікативна». В інформаційній політиці мають бути ефективні форми спілкування з громадянами, наголосив промовець. Потрібно вже зараз подбати й про законодавче забезпечення прав людини на деокупованих територіях (вони неодмінно будуть у Криму й на Донбасі). Важливо, щоб люди, які переживуть окупацію, і ті, які поселилися незаконно, знали вже зараз, які правові норми щодо них будуть чинними. Ці норми потрібно схвалити не постфактум, їх мають знати й міжнародні партнери.

 

 

 

 

Адвокат Микола Полозов телефонним зв'язком повідомив новини про по-піратськи захоплених українських моряків (військовополонених), які перебувають у слідчому ізоляторі в Москві (Лефортово) та поранених. З ними зустрілися працівники українського консульства.

 

Ліна Кущ розповіла про те, що робить НСЖУ в обговорюваних питаннях, зокрема й допомагаючи журналістам (і громадським також) у їхній діяльності. Періодично оприлюднюються моніторингові дослідження, проводяться акції підтримки, солідарності тощо. Нагадала про листівки солідарності, які надсилатимуть Романові Сущенку, Миколі Семені та Станіславу Асєєву, закликала долучатися до цієї акції.

 

До розмови в обговоренні тем долучався Володимир Яворський, експерт Центру інформації про права людини.

 

Під час заходу відбувся також відеозв’язок з Литвою.

 

 

Промовець – Василь Богдан

 

Підсумок дискусії підбили Рефат ЧубаровОлександр Левченко та Василь Богдан. Останній як експерт з питань безпеки, автор аналітичних публікацій у ЗМІ зазначив, що "потрібно впроваджувати суспільно-політичну доктрину взаємовідповідального партнерства між владою і громадянським суспільством для успішної реалізації життєво важливих стратегічних пріоритетів жіттєдіяльності країни". Він також наголосив, що "МЗС і Мінінформполітики в координації з Меджлісом мають активніше залучати міжнародний ісламський фактор", а у висвітленні обговорюваних питань (це стосується ЗМІ) слід вести мову не про «втому від війни», а наголошувати на «втомі світу від Москви, від її агресії».

 

 

 

Фото Сергія Шевченка


 #KYIVPRESSCLUB