Штучний інтелект – один з інструментів демократії – експерти і преса

Київський прес-клуб за підтримки Мінінформполітики та Українського інституту соціологічних досліджень ім. О. Яременка 10 грудня провів у медіацентрі «Територія реформ» (конференц-зала НСЖУ) панельну дискусію з «Е-врядування: штучний інтелект – як трамплін для розвитку та інструмент демократії» за участю експертів і журналістів.


Серед основних тем дискусії: вплив е-урядування на взаємодію держави з бізнесом; блокчейн, та інші технологічні рішення, як інструмент демократії; е-рішення, як спосіб реалізації публічного контролю за витратою фінансів та запобігання корупції; міжнародний досвід – де це уже працює?

 

Корупція, бюрократія, криза довіри до влади, стримування економічного розвитку – чи є «чарівна паличка», здатна одним помахом ліквідувати усі ці проблеми? Світова практика свідчить, що смарт-рішення можуть якщо не побороти, то істотно зменшити обсяги таких слабких місць. Про це, зокрема, вели мову учасники заходу. Ще кілька важливих питань пов’язані з тим, як е-урядування спрощує комунікацію між державою і громадянами і бізнесом, чому штучний інтелект – драйвер економіки та чи здатні ІT рішення відучити українців красти. І взагалі, чи здатна е-демократія трансформувати країну?

 

 

 

Учасники дискусії: Сергій Лобойко, голова Центру розвитку інновацій, експерт РПР, програми U-LEAD, KyivSmartCity, співкоординатор Громадського бюджету Києва; Віктор Вишньов, генеральний директор ДП «СЕТАМ». Проведено також відеоміст з Литвою, в розмові взяли участь Петро Оларкерівник інформаційного центру Київського прес-клубу в Литві «Україна плюс» і Саулюс Маскялюнас, президент литовського комп’ютерного співтовариства, заступник директора Інституту даних та цифрових технологій Вільнюського університету. Продовжили експертне обговорення Сергій Карелін, координатор напряму “Е-демократія” програми EGAP; Сергій Бондаренко, креативний директор компанії Bonex.io. «В Україні залишається ще дуже поширеним паперовий документообіг: лише один з банків використовує 60 мільйонів аркушів офісного паперу в рік, – зазначив, зокрема, Сергій Бондаренко. – Ця кількість паперу – не лише еквівалент 5 тисяч дерев, а й певною мірою корупційний інструмент (кажуть, «папір усе стерпить»). Нові технології, е-демократія мають «потіснити» корупційний потенціал і в підсумку сприяти трансформуванню країни».


 

 

Активну участь у дискусії взяли також Михайло Данчук, експерт з питань безпеки; Катерина Карасьова, старший юрист напрямку телекомунікацій юридичної компанії Juscutum; Ліна Кущ, перший секретар НСЖУ. Модератор дискусії – заслужений журналіст України Зоя Шарикова.

 

Про особливості висвітлення заявлених тем у медіа, а також про наявні проблеми в цій сфері (падіння тиражів друкованої преси тощо) розповіла Ліна Кущ. Вона закликала учасників більше розповідати суспільству про е-урядування, про ті зручності, які матиме кожний громадянин і як новітні технології дають змогу з участю кожного змінювати країну, долучатися до її розбудови.

 

 

 

Фото Сергія Шевченка