Фукусіма-1 – очима українських журналістів

       Делегація українських журналістів і активісти японської Асоціації «Фонд за безпеку продуктів харчування та життя» 4 січня відвідали в префектурі Фукусіма (Японія) зону радіоактивного забруднення, що утворилася поблизу аварійної АЕС «Фукусіма-1», і того ж дня в місті Коріяма зустрілися з представниками громадськості, які протестують проти виробництва атомної енергії.

 

Журналісти на власні очі пересвідчилися, що проблеми, спричинені радіоактивним забрудненням території поблизу АЕС (техногенна аварія в Японії сталася навесні 2011 року), багато в чому схожі з тими, які виникли в Україні після катастрофи 1986 року поблизу українського Чорнобиля. Йдеться, зокрема, про потребу ефективної протидії міграції радіонуклідів. У випадку з Чорнобилем – до всього дається й захист від розкрадання, приміром, забрудненого металу. У Японії – потреба рекультивації земель, захист водних ресурсів тощо.

 

У зоні обов’язкового відселення людей і на Тихоокеанському узбережжі, де залишилися сліди руйнівного цунамі, журналісти побачили, як зберігається на майданчиках зібраний у пластикові мішки заражений ґрунт (на третій світлині вгорі). Його очищення – це справа на багато років, як, власне, може надовго розтягнутися й процес повернення людей на ті території, які вже вважаються придатними або обмежено придатними для поселення й господарювання.

 

  Учасником цієї поїздки до префектури Фукусіма був також Кацутака Ідогава – колишній мер міста Футаба (воно найближче до аварійної АЕС). Пан Ідогава розповів, що в перші години після руйнівного цунамі, коли місто було засипане, як снігом, залишками теплоізоляційних матеріалів, принесених вітром з АЕС, уряду належало оперативніше відреагувати на ситуацію, щоб швидко й організовано вивезти людей з небезпечної зони. На думку співрозмовника, проблеми, зумовлені радіаційним забрудненням довкілля, не можна замовчувати. Такої самої думки й громадські активісти, з якими українські журналісти зустрілися в місті Коріяма (щоправда, цих активістів уже небагато, як самі вони кажуть – через пасивність населення). Та попри все ці люди намагаються привертати увагу громадськості й державних органів до проблем вимушених переселенців і виступають за заборону атомних станцій. Активісти під час спілкування цікавилися також, як українське законодавство захищає сім’ї постраждалих від катастрофи на ЧАЕС.

 

      Плани уряду Японії, як відомо, спрямовані на те, щоб максимально очистити забруднені території. Тобто дати змогу людям повернутися в колишні місця проживання й відновити там господарську діяльність. Для цього в країні справді багато робиться, поблизу АЕС (на першій світлині) триває будівництво захисних споруд (друга світлина), що покликані мінімізувати потрапляння радіоактивних елементів у воду та й загалом у природне середовище.

 

  У цій короткій публікації подаємо фоторозповідь про відвідання чотирма журналістами з Києва і столичної області японської «чорнобильської зони». У складі групи журналістів – керівники двох громадських обєднань працівників ЗМІ України: ВБФ "Журналістська ініціатива" і НСЖУ, а також активісти творчої спілки і доброчинного фонду. Висловлюємо вдячність Асоціації «Фонд за безпеку продуктів харчування та життя» (керівник – Ковака Джунічі з міста Сайтама) за сприяння в організації візиту журналістів до Японії. Неоціненну допомогу в забезпеченні поїздки до префектури Фукусіма й підготовці інформаційних матеріалів надали також Харуе Марута, Сахара Цутому та Кацутака Ідогава.

 

Докладніші публікації на визначену тему – в планах творчої групи, яка цими днями відвідає також міста Кіото, Хіросіма, Нагасакі та інші. До речі, автор опублікованих світлин Сергій Шевченко – один з небагатьох журналістів у світі, які побували в двох найбільших зонах радіоактивного зараження, що утворилися після техногенних аварій (Чорнобильська АЕС і Фукусіма-1).

 

Фото Сергія Шевченка