Місто, що постало з руїн

    Делегація українських журналістів, яка цими днями перебуває в Японії, відвідала місто Хіросіму. У мерії 9 січня гостям з України дав інтерв’ю Кадзумі Матсуї – мер Хіросіми (зустріч організовано за сприяння Посольства України в Японії, про це буде окрема публікація). А напередодні українці оглянули архітектурний ансамбль «Парк Миру» й побували в Музей атомного бомбардування Хіросіми.

 

    За день до зустрічі в мерії делегація відвідала також місце, відоме всьому світові як руїни «Дому сприяння промисловості». Над цим будинком 6 серпня 1945 року на висоті 600 метрів вибухнула перша атомна бомба «Малюк», яку скинув на місто бомбардувальник збройних сил США B-29 під назвою Enola Gay. Дотепер руїни дому зберігаються як пам'ять про велику трагедію японського міста, що втратило того дня й упродовж наступних кількох тижнів понад 140 тисяч жителів –  лише загиблими...

 

Під мідним куполом колись величної архітектурної споруди була виставка сприяння розвитку промисловості префектури Хіросіми. Той купол розплавився після вибуху бомби, а всі люди, що перебували всередині будівлі, загинули. Меморіальний дім від 1996 року перебуває під охороною ЮНЕСКО як важливе свідчення трагедії Хіросіми, що має бути передане майбутнім поколінням.

 

      У «Парку Миру» є пам’ятник дівчинці, яка внаслідок вибуху атомної бомби захворіла згодом на лейкемію і, щоб вижити, складала паперових журавликів (оригамі). Проте життя дитини, на жаль, обірвалося... Відтоді вже багато десятиліть поспіль діти й дорослі приносять у парк – до пам’ятника (на першій світлині) – свої оригамі як символи любові до життя й прагнення до миру. Так само символічними є тут вічний вогонь і живі квіти.

 

     До залів Музею атомного бомбардування Хіросіми запросив журналістів японський громадський діяч з міста Сайтама  Джунічі Ковака (на першому плані) – керівник організації, з якою в Японському проекті від 2018 року співпрацюють, надаючи інформаційну підтримку, журналістські об’єднання України (національна творча спілка і Всеукраїнський благодійний фонд «Журналістська ініціатива»). Сам же проект розпочато 2012 року – невдовзі після того, як навесні 2011-го Японія зазнала великої техногенної аварії на АЕС «Фукусіма-1».

 

       Асоціація «Фонд за безпеку продуктів харчування і життя», який очолює пан Ковака, спільно з партнером – організацією «Грін кооп» – провела в Хіросімі інформаційний захід. З лекціями про Чорнобильську трагедію виступили перед громадськістю секретар НСЖУ Сергій Шевченко (на першій світлині) і президент ВБФ «Журналістська ініціатива» Людмила Мех (на другій світлині). Вони відповіли й на запитання японських активістів.

 

      Перед присутніми виступили також члени делегації – координатор Японського проекту в Україні, директор регіональної ТРК «Альта» Олег Ярмолеко і голова НСЖУ Сергій Томіленко. Того ж дня українські журналісти зустрілися з японськими колегами – спочатку в мерії Хіросіми, а потім побували в редакції регіональної газети (на третій світлині), що видається тиражем 600 тисяч примірників. Про особливості роботи місцевої преси розповів гостям виконавчий директор Hiroshima Peace Media Center Макото Івасакі.

 

Насиченою була й культурна програма перебування делегації в Хіросімі – це відвідання й огляд храмів, пам’яток природи, похід у гори, зокрема на острові Іцукусіма.

 

Фото Сергія Шевченка