Публікації історичної правди актуальні щодня

      З нагоди 82-х роковин початку Великого терору (масових політичних репресій 1937–1938 років у колишньому СРСР) українська громадськість в перший тиждень серпня вшановує пам'ять жертв тоталітаризму. У неділю в заходах, організованих у столиці Київським товариством політв'язнів та репресованих, взяв участь секретар Національної спілки журналістів України Сергій Шевченко – публіцист і дослідник історії соловецьких розстрілів, автор нової книжки «Наган-країна».

 

      Активісти товариства в неділю о 12:00 поклали квіти до меморіального хреста жертвам репресій 1930–1950-х років і провели панахиду. Цей пам’ятник – поряд з будівлею колишнього Жовтневого палацу, в приміщеннях якого в часи більшовицького режиму було закатовано не одну тисячу людей. Про трагічні події минувшини нагадали правозахисники Олесь Шевченко, який очолює Київське товариство політв'язнів та репресованих, публіцист Василь Овсієнко, виступили громадські діячі Зоя Голота, Раїса Руденко. У заходах взяли участь багаторазові учасники поїздок-прощ української громадськості до меморіалів на Соловках та в карельському урочищі Сандармох Євген Лупаков, В'ячеслав Тимченко, Любов Соцька та деякі інші. Представники творчої інтелігенції, духівництва, журналісти вели мову про важливість збереження національної пам’яті. Кожний громадянин на своєму місці, за словами священика Православної церкви України отця Дмитра, має докладати зусиль до захисту Вітчизни, її державної незалежності, за що жертовно боролися й віддали життя тисячі героїв-патріотів.

 

Чинний календар історичних дат України нагадує і про прийдешні 85-ті роковини грудневих 1934 року розстрілів митців – Григорія Косинки, Олекси Влизька, Костя Буревія, Дмитра Фальківського, Івана й Тараса Крушельницьких та деяких інших, звинувачених у «тероризмі», сказав журналіст, письменник та краєзнавець Сергій Шевченко. Він розповів, що його збірка нарисів і статей «Наган-країна» – про «розстріляне відродження» України, соловецьку трагедію, та водночас – і про злочини нові, що їх вчинила сусідня держава (йдеться про анексію Криму і збройну агресію, яку Кремль маскує під «миротворчу операцію» на Донбасі). Герої вміщених у книжці творів – інтелектуали, страчені в 1930-х: літератори Олекса Влизько, Ґро Вакар, Валер’ян Поліщук, Павло Филиппович, Ґео Шкурупій, Василь Вражливий, Євген Черняк, вчений Петро Демчук… Чимало нарисів і статей цієї тематики автор останніми роками публікував у пресі на злобу дня – з нагоди 80-х роковин соловецької трагедії.

 

– Спираючись на розсекречені архівні джерела, автор «Наган-країни» дивиться в корінь нинішньої збройної агресії, – поділилася думками про творчість письменника-дослідника учасниця заходу, член Громадської ради при Держкомтелерадіо України, засновниця й президент Всеукраїнського благодійного фонду «Журналістська ініціатива» Людмила Мех. – З цього видання читач більше дізнається про людей, репресованих у ленінсько-сталінські часи, але надто схожими є дії давніх і теперішніх керманичів Кремля. Правозахисник Євген Сверстюк свого часу зазначав, що виховання національної пам’яті – то головний самозахист в умовах розв’язаної проти України інформаційної війни.

 

Президент ВБФ «Журналістська ініціатива» також нагадала, що в особі автора книжки фонд є ініціатором і співорганізатором інформаційної акції «Рік жертв Великого терору» (її проведено впродовж 2017–2018 років спільно з Міжнародною інформаційною агенцією «Вектор ньюз» за підтримки творчої спілки журналістів).

 

– Митців у колишньому СРСР карали як «терористів» – це знайома риторика, – зазначив Сергій Шевченко. – Згадаймо так званого терориста Олега Сенцова – лауреата Шевченківської премії, політичного бранця сьогочасного кремлівського режиму. У 1930-х репресії проти носіїв духовності нації були елементом політичного терору. Відтоді Кремль не став іншим: у системі державного устрою сусідньої країни, проголошеної правонаступницею зниклого Союзу, демократичні права і свободи, як і раніше, перебувають під п’ятою інтересів панівної влади. Отож відколи триває розв’язана Кремлем війна, не лише з нагоди роковин трагічних подій минувшини, а й щодня актуальними є публікації історичної правди, – вважає секретар НСЖУ, який подарував один з перших примірників «Наган-країни» для книгозбірні Київського товариства політв'язнів та репресованих.

 

Фото Володимира Кривобока і прес-служби ВБФ "Журналістська ініціатива"

 

Джерело: сайт НСЖУ