Анатолій Сахно – лауреат міжнародної премії

 

    Лауреатом Міжнародної премії імені Володимира Винниченка 2019 року став Анатолій Сахно, член творчих спілок письменників і журналістів – автор гостросюжетних пригодницьких романів «Соло бунтівного полковника. Вершина» (2014) і «Острів Хо. Поріг болю» (2017). Урочисте вручення відзнак відбулося в Українському фонді культури імені Бориса Олійника 20 серпня.

 

Фонд – засновник трьох літературно-мистецьких премій, з-поміж них одна міжнародна. Свого часу Герой України Борис Олійник назвав цю премію однією з найпрестижніших відзнак першої неурядової доброчинної організації, що від 1987 року діє на ниві відродження й розвитку національної культури всіх народів, які мешкають на теренах України. Нині Міжнародна премія імені Володимира Винниченка вручається в низці номінацій. Лауреатами 2019 року стали також київські митці композитор Валентина Касьянова, художниця Наталя Мкртчян, артистка театру і кіно Крістіна Синельник, публіцист з Кременчука (Полтавська область) Микола Степаненко та деякі інші літератори, культурологи, вчені.

 

Анатолія Сахна і його творчий доробок висунув на здобуття премії, названої іменем українського митця, політичного і громадського діяча Володимира Винниченка, Всеукраїнський благодійний фонд «Журналістська ініціатива» (президент Людмила Мех). Відома журналістка й громадська діячка наголосила в поданні, що творчість Анатолія Сахна сприяє утвердженню національної самосвідомості, спрямована на державотворення, демократизацію та консолідацію українського суспільства.

 

Ось що писала про роман «Соло…» газета «Літературна Україна» (2014): «Цей роман справив ефект бомби: у ньому автор зриває маски з облич легковпізнаваних сильних світу цього і воднораз втаємничує читача в секрети спецслужб, які сумлінно обслуговують мафіозно-олігархічні клани. Сюжет цього твору має гостру інтригу, парадоксальні повороти і карколомні сюжетні ходи. Тут є все: вічні загадки життя, смертельні ризики і безглуздя смерті, благородство ідеалістів та інфекція цинізму...».

 

Ще кілька відгуків на творчість письменника: «Страшна в Анатолія Сахна вийшла книга. Зовсім не фантастична. Дивовижна книга: все придумано, а фантастики немає. Все – правда. Так ми живемо, так працюють наші спецслужби… Так живуть і керують країною наші владні мужі, нами самими приведені до цієї влади. Корисна книга. Книга, що протвережує» (Семен Глузман).

 

«Зорій (головний герой романів Анатолія Сахна)… належить до тих, кого називають людьми, що їм присвічує в житті ідея, котру вони обрали для себе провідною зіркою… Він, офіцер спецслужб України… бачить, що вся його інституція не тільки професійно деградує, що з неї катастрофічно вивітрюється ота атмосфера, котра повинна бути в такого характеру службі, – на його очах інституція перетворюється на лакея влади й олігархів… Усе це Зорій сприймає як особистий виклик. Він сам-один розпочинає боротьбу з цією системою. Мовби японський самурай, одноосібно оголошує війну всьому, що він вважає ворожим Україні… Інтуїція тихо підказує Зорієві: народ не буде вічно й покірно німотствувати. Рано чи пізно йому терпець урветься – і він повстане. Станеться те, в що ніколи не вірять владці, сп’янілі від своєї безкарності. Сильний, вольовий герой, не розтерзаний болісними рефлексіями не часто зустрічається в нашій прозі, де таких, як Зорій, пасіонаріїв явно бракує. Тут панує понура депресивність, як панувала вона донедавна й у суспільстві, подавленому глибоким розчаруванням і соціальною втомою, розігнати які міг би хіба що потужний тектонічний струс, яким і став революційний Майдан…» (Михайло Слабошпицький).

 

«Новий роман Анатолія Сахна «Острів Хо. Поріг болю» – це нове слово в українській літературі. Слово захоплююче, слово болюче. По суті – це продовження попереднього роману письменника «Соло бунтівного полковника. Вершина». Книга відразу полонить читача... Острів для автора – це Україна, полонена міфічним страховиськом Хо, позиченим із казки Михайла Коцюбинського. На жаль, події в романі – не казка. Читач поступово розшифровує заголовок твору, розуміючи, чому саме так автор назвав книгу. Бо Україна, як стверджують герої роману, поступово перетворюється на острів страху. Анатолій Сахно… розкрив глибину народного бунту. Читаєш і дивуєшся: як він міг передбачити майдани і їх наслідки? Як зміг осягнути весь огром подій?... Усвідомлюєш, що автор є неабияким аналітиком людської психіки. Тому й підвів читача до висновків: найбільша біда суспільства – коли його очолюють не патріоти своєї землі, а ті, для кого посада слугує лише одному – побільше поцупити. Причини суспільних потрясінь автор бачить у зневірі до влади, яка свідомо зробила так, що «верховні кровопивці й стяжателі, які було напудили в штани від справедливого народного гніву, помалу оклигували в закордонах, струшували з себе тимчасову окалину страху, відмивали… свої зади і перебіжками-перекатами… поверталися до своїх… уцілілих підприємств, банків… навіть до високих державних посад…». …Письменник показав виразки суспільства – проіржавілу мораль, при якій економіка втопилася в хабарах та схемах. В якій «прокурор, мент, есбеушник, митник, суддя, податківець, чинуша» має свій чорний бізнес… Так уже влаштований світ, що простолюд завжди бере приклад з прошарку вищого. А коли той «вищий» вищий тільки за назвою, то народ набереться від нього стільки бліх, що не вигребе й гребінкою…» (Борис Ткаченко).

 

Анатолій Іванович Сахно народився 1952 року в с. Пристайлове Лебединського району на Сумщині. Закінчив Сумський педагогічний інститут ім. А. С. Макаренка (1977) за фахом учитель української мови та літератури. Працював учителем у Сумській середній школі № 8, з 1979 по 2006 р. – служив в органах державної безпеки України, зокрема в 1990-х тривалий час очолював прес-центр СБУ. Нині – полковник у відставці, ветеран військової служби. Автор низки публіцистичних і художніх творів. Зваживши на побажання читачів двох своїх романів, митець і далі працює над розвитком сюжетної лінії творів з головним героєм – Богданом Зорієм.

 

Крім того, письменник бере участь у радіо- і телепрограмах, творчих заходах на запрошення громадських організацій, бібліотек, вишів, пропагує національні цінності, патріотизм, любов до українського слова й української пісні. Він лауреат пісенних конкурсів, бере участь у концертах для воїнів збройних сил України. І на урочистій церемонії вручення мистецьких відзнак Анатолій Сахно порадував учасників і гостей заходу виконанням патріотичних пісень.

 

Сергій Шевченко

 

Фото автора