Згадуємо минуле, бачимо сьогодення: мітинг і панахида 27 жовтня в Києві біля пам'ятника Лесеві Курбасу

У неділю, 27 жовтня 2019 року, о 14:00 у столиці біля пам’ятника Лесеві Курбасу (на перетині вулиць Прорізної і Пушкінської) українська громадськість справляє панахиду пам’яті Соловецького етапу, який розстріляно в урочищі Сандармох на півдні Карелії 27 жовтня, 1–4 листопада 1937 року.

 

«Приходьмо зі свічками. Хто не зможе прийти – хай поставить свічку в церкві або вдома», – завжди запрошував (ще від початку 2000 років) і нині звертається до людей Василь Овсієнко, правозахисник, один з організаторів і активний учасник паломницьких поїздок у Сандармох і на Соловки в 1999–2005 роках.

 

Соловецький етап – це 1111 в’язнів Соловецької тюрми особливого призначення, в якому три сотні смертників – люди, пов’язані долями з Україною. Серед них знані митці, вчені, державні діячі: творець театру «Березіль» Лесь Курбас, поет-неокласик Микола Зеров, драматург Микола Куліш, колишній міністр освіти УНР Антон Крушельницький та його сини Остап і Богдан, письменники Валер’ян Підмогильний, Павло Филипович, Валер’ян Поліщук, Григорій Епік, Мирослав Ірчан, Гро Вакар, Марко Вороний, Михайло Козоріс, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий, історики академік Матвій Яворський, професор Володимир Чехівський, професор Сергій Грушевський, географ академік Степан Рудницький, науковці Василь Волков, Петро Бовсунівський, Микола Трохименко, творець Гідрометеослужби СРСР професор Олексій Вангенгейм, міністр фінансів УСРР Михайло Полоз... Більшість українців було розстріляно 3 листопада, а початок масових страт – 27 жовтня...

 

Українці стали жертвами Великого терору тому, що неукраїнський за складом і духом уряд совєтської України не захищав наших національних інтересів – про це нагадують учасники мітингів, які проводить у столиці небайдужа громадськість.

 

«Кличемо на панахиду людей усіх конфесій і національностей, усі громадські й політичні організації» – слова Василя Овсієнка актуальні відтоді, коли зароджувалися такі неформальні зібрання в столиці й коли згодом відвідав цей захід глава держави Віктор Ющенко (2007). Пригадаймо, що 12 років тому казав Президент України на мітингу в Києві з нагоди вшанування пам’яті жертв Великого терору (цитата з інформації УНІАН): «Мітинг відбувся сьогодні в Києві біля пам’ятника Лесю Курбасу. Президент зауважив, що Україна висловлює слова співчуття усім народам і державам колишнього Радянського Союзу та поневолених сусідніх країн, які зазнали сталінського терору. «Україна закликає об’єднати зусилля для вшанування пам’яті жертв репресій, відкриття архівів і достеменного з’ясування масштабу вчинених злочинів, визнання свідомого характеру нищення наших націй, проголошення чіткої політичної оцінки засудження винуватців терору і гарантування належної підтримки жертвам репресій, які дожили до нашого часу», – сказав глава держави».

 

Президент України у своєму виступі на мітингу також наголосив, що сталінізм нищив Україну з особливою ретельністю і масштабністю. «Ці втрати – непоправні. На нашій землі здійснювалося планомірне знищення українства», а «першою мішенню» стали державні та інтелектуальні лідери народу, які були творцями і носіями ідей державності 1917-18 років. Другий тотальний і вбивчий удар було завдано по національній першооснові – українському селянству, яке споконвіку берегло генетичний код нації. «Третій удар завдано у серце. Так було знищено творчу еліту і духовенство, наше зростаюче європейське культурне відродження».

 

Глава держави, промовляючи на мітингу-2007, привітав рішення Київської міськради про присвоєння одному з проспектів столиці імені видатного українського режисера і театрального діяча Леся Курбаса й наголосив: «По всій нашій державі ми повинні увічнити імена геніїв, героїв і мучеників нашого народу» (нагадаємо, проспект на житловому масиві Микільська Борщагівка, який з 1967-го називався проспектом 50-річчя Жовтня, 2007 року названо на честь Леся Курбаса).

 

«Злочини сталінізму не мають і не можуть мати прощення, – заявив промовець. – Історична справедливість, пам’ять та істина про долю невинних людей повинна бути відновлена. Злочини тоталітарного комуністичного режиму, серед яких Голодомор 1932-33 років і Великий терор 30-х років, повинні бути повною мірою засуджені міжнародним співтовариством. Це – обов’язок усіх держав, політичних і громадських сил, які сповідують цінності демократії».

 

ВБФ "Журналістська ініціатива" багато років підтримує проведення в Києві панахиди й мітингу пам’яті Соловецького етапу. Цьогорічне запрошення громадськості – на 27 жовтня о 14:00 біля пам’ятника Лесеві Курбасу .

 

Сергій Шевченко, письменник, дослідник соловецької трагедії