Парламентські слухання з питань безпеки діяльності журналістів в Україні

Заступник Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк відкрила парламентські слухання на тему: «Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми і шляхи їх вирішення» й зазначила, зокрема, що цей захід сприятиме «напрацюванню ефективних механізмів формування і реалізації державної інформаційної політики в Україні та вирішенню проблем безпеки діяльності працівників засобів масової інформації».

 

На початку засідання виступили голова Комітету з питань свободи слова Нестор Шуфрич і журналіст Укрінформу Роман Сущенко. Останній наголосив на важливості безпеки для забезпечення повноцінної і ефективної роботи журналістів. Також зупинився на необхідності розслідування злочинів проти журналістів.

 

Міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський наголосив на важливості недопущення будь-якого тиску на журналістів, виходячи з важливості тієї роботи, яку вони роблять для суспільства. Водночас, на його думку, журналісти мають нести відповідальність за маніпуляцію громадською думкою.

 

Голова Національної спілки журналістів України, член виконкому Європейської федерації журналістів Сергій Томіленко у своєму виступі зазначив, що нерозслідувані протягом багатьох років злочини щодо журналістів не дають працювати сьогодні – журналістів стримує страх. Він також висловив пропозиції для поліпшення ситуації з безпекою журналістів.

 

Відтак виступили виконавчий директор ГО «Інститут масової інформації», представниця в Україні міжнародної організації «Репортери без кордонів» Оксана Романюк, голова Центру прав людини Zmina Тетяна Печончик, журналіст програми «Схеми» Радіо Свобода Михайло Ткач. На темі безкарності зупинився і правозахисник, медіаюрист, секретар НСЖУ Валерій Макеєв.

 

На слуханнях виступив голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Ткаченко. Він поінформував, що для поліпшення ситуації планується створення спеціального підрозділу для розслідування злочинів проти журналістів, як четвертої влади. Водночас наголосив на відповідальності і самих журналістів за інформацію, яка подається суспільству.

 

До учасників слухань звернулася голова Комітету з питань правової політики Ірина Венедіктова, яка наголосила на потребі не тільки законодавчого гарантування безпеки журналістів, а й на необхідності виконання законів, щоб вони не були декларативними. На її думку, в країні для всіх гілок влади має запрацювати «інститут репутації».

 

На засіданні заступник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко зазначив, що свобода і безпека журналістів – це безпека держави і забезпечення демократії в країні: «Влада має системно забезпечувати право суспільства на інформацію». Він також заявив: «Забезпечення безпеки журналістів – справа честі правоохоронних органів».

 

Голова Національної поліції України Ігор Клименко наголосив, що питання забезпечення свободи слова, безпеки журналістів - це пріоритети Національної поліції і відповів на запитання, передані в письмовому вигляді секретаріатом Комітету з питань свободи слова.

 

Тимчасовий виконувач обов’язків начальника Управління комунікацій та преси Міністерства оборони України Олександр Мотузяник розповів про дії міністерства, спрямовані на забезпечення безпеки представників ЗМІ у зонах, де проходять бойові дії, та поліпшення взаємодії з журналістами.

 

У загальному обговоренні виступили голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матильда Богнар, директор представництва неурядової організації Freedom House в Україні Метью Шааф та представники українських ЗМІ й інститутів громадянського суспільства. Серед промовців: головний редактор Інтернет-видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва, спеціальний кореспондент газети «Новий день» (Херсон) Олена Нечипуренко, головний редактор сайту 5692 та газети «Місто 5692» (м. Кам’янське Дніпропетровської обл.) Сергій Гузь, харківська журналістка, колега жорстоко побитого телеоператора Вадима Макарюка (напад стався у червні 2019 року) Анна Черненко, координатор ТОВ ІА «Стоп КорупціїТВ» Роман Бочкала, медіаюристка ГО «Платформа прав людини» Людмила Опришко, ведуча телепередачі «Наші гроші з Денисом Бігусом» (UA: Перший) Аліса Юрченко та інші. Далі кореспондентка телеканалу «1+1» Наталія Нагорна розповіла про взаємодію журналістів і представників влади, кореспондент УНІАН у Москві Роман Цимбалюк розповів, як російська ворожа пропаганда використовує у власних цілях випадки нападів на журналістів і утисків свободи слова в Україні, фотокор видання «Лівий берег» Максим Левін зупинився на нападах на журналістів з камерами та взаємодії з правоохоронцями, журналістка інтернет- і телевізійного каналу «Hromadske.tv» Анастасія Станко поінформувала про напади на журналістів каналу та хід розслідування справ, порушених за такими випадками, керівник організації «Донецький інститут інформації» Олексій Мацука повідомив, що за час окупації територій на Донбасі там було заарештовано більш як 80 журналістів і закликав державу допомагати діяльності журналістів на непідконтрольних територіях. Журналіст телеканалу «112 Україна» Павло Кужеєв закликав оголосити 2010 рік роком забезпечення прав і свобод журналістів. Заступниця шеф-редактора «Детектора медіа», голова Наглядової ради ПАТ «НСТУ» Світлана Остапа розповіла про вплив на журналістику використанням медіа в політичних та економічних цілях та закликала дотримуватися журналістських стандартів. Правозахисник, який захищає кримськотатарських громадських журналістів Еміль Курбедінов наголосив на важливості діяльності українських журналістів у тимчасово окупованому Криму. Виступили також медіаекспертка, представниця НГО «Інформаційна безпека» Тетяна Попова; керівник інформаційного порталу «Перший Криворізький» Олег Горовой, президент Академії української преси Валерій Іванов, головний редактор газети «Черкаський край» Тетяна Калиновська та інші. Голова Комісії з журналістської етики Андрій Куликов наголосив, що захищати тільки журналістів, ставити їх у привілейоване становище по відношенню до інших членів суспільства - це неправильно, і закликав до єднання із громадськістю та бути небайдужим до суспільства.

 

Заступник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко поінформував, що голова Національної поліції Ігор Клименко запланував завтра провести нараду за результатами сьогоднішніх слухань. У ході обговорення на засіданні виступили народні депутати України: член фракції політичної партії "Слуга народу" Ольга Василевська-Смаглюк, заступник голови Комітету з питань свободи слова Євгеній Брагар, голова підкомітету з питань права громадян на інформацію Комітету питань свободи слова Тетяна Циба.

 

Для підбиття підсумків парламентських слухань головуюча надала слово секретарю Комітету, голові підкомітету з питань захисту прав та свобод журналістів і працівників засобів масової інформації Комітету з питань свободи слова Сергію Швецю. «Сам факт проведення сьогоднішньої дискусії свідчить, що у нас є свобода слова», – сказав народний депутат.

 

    Закриваючи засідання, головуюча подякувала за спільну роботу і зауважила: «Я думаю, що такі слухання мають бути щорічними, і, я думаю, що Верховна Рада готова до них». Вона також додала: «Думаю, що велика увага буде привернута до діяльності правоохоронних органів, до дотримання стандартів, про які ми сьогодні говорили і, я дуже сподіваюсь, що ті питання, які були сьогодні порушені, зрушаться з місця».

 

Фото прес-служби ВБФ «Журналістська ініціатива»