COVID-19: рекомендації на період коронавірусу для працівників медіа

  З перших тижнів пандемії COVID-19 Міжнародна федерація журналістів наголошує на потребі вжити заходів для безпечної роботи працівників медіа, зазначив Ентоні Беланжер, генеральний секретар МФЖ. Одне з основоположних прав громадянина – право на інформацію. Якісна інформація, як її розуміє МФЖ, можлива лише в безпечному середовищі, де свободу слова й право на інформацію справді поважають.

 

Хоча коронавірус COVID-19 обмежив більше як третину населення світу, через запровадження безпрецедентних заходів у сфері охорони здоров'я, соціальній та економічний сферах, журналістам як ніколи важливо публікувати об’єктивну інформацію. І це варто робити, дотримуючись заходів власної безпеки.

 

Тому МФЖ надіслала своїм членам рекомендації для журналістів і працівників ЗМІ, незалежно від виду медіа (друковані ЗМІ, телебачення, радіо, Інтернет).

 

Поділіться цими порадами з колегами.

 

Залишайтеся на зв’язку і дбайте про себе та своїх близьких.

 

ПОРАДИ З ПИТАНЬ БЕЗПЕКИ В УМОВАХ COVID-19 ДЛЯ ПРАЦІВНИКІВ МЕДІАСФЕРИ ВІД МФЖ

 

Поради ґрунтуються на рекомендаціях експертів у сфері охорони здоров’я та профілактики захворювання.

 

1. НА РОБОЧОМУ МІСЦІ

 

* Роботодавці мають розцінювати спалах коронавірусу як загрозу здоров'ю і безпеці та виконувати обов'язки із забезпечення свого персоналу.

* Медіапрацівники й організації мають бути в курсі та дотримуватися рекомендацій і порад, опублікованих Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) щодо захисту від коронавірусних захворювань.

* Слід серйозно розглянути можливість роботи з дому, аби зменшити ризики зараження вірусом в офісі.

* Журналісти й інші медіапрацівники мають працювати лише за умови гарного самопочуття та не приходити на робоче місце, коли в них є симптоми зараження коронавірусом.

* Офісне обладнання й приміщення треба регулярно дезінфікувати й прибирати, особливо якщо це зони/об’єкти загального користування.

2. ОРГАНІЗАЦІЯ ВІДРЯДЖЕНЬ

* Відрядження під час кризи можуть викликати занепокоєння у працівників ЗМІ, їхніх сімей та роботодавців. Тому необхідність відрядження обов’язково має обговорюватися, з урахуванням рекомендацій медиків і стану здоров'я співробітника.

* Під час коронавірусу працівники медіа повинні мати право відмовитися від відрядження – як міжнародного, так і всередині країни, – без жодних санкцій роботодавців, якщо це відрядження може становити реальну небезпеку для здоров'я та життя.

* Заздалегідь дізнайтеся актуальну інформацію про стан у країні призначення, включно з наявністю заборон на масові зібрання в деяких державах.

* Журналісти, що подорожують, повинні бути готові до перевірки на коронавірус після прибуття та до можливих перевірок наявності необхідних вакцинацій, що мають бути зроблені перед від’їздом.

* Наполегливо рекомендується оформити страхування подорожей, особливо для поїздок до найбільш постраждалих країн і регіонів, щоб забезпечити можливість гнучкої зміни рейсів.

* Особа, яка вирушає у відрядження, має регулярно моніторити інформацію від авіакомпаній для контролю за змінами або скасуванням заброньованих рейсів.

* Також рекомендується оформити спеціалізоване страхування на випадок коронавірусу. Страхова компанія, яку може порекомендувати МФЖ, – BattleFace, – надає таке покриття під час поїздок за кордон.

* Деякі предмети особистого захисту – такі як захисні рукавички й дезінфікуючі засоби, – слід придбати перед поїздкою, оскільки їх може не бути в наявності в країні прибуття.

 

3. ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ В ПОСТРАЖДАЛИХ ВІД COVID-19 РАЙОНАХ

 

* Журналістам і медіапрацівникам, які особисто контактують із хворими людьми, рекомендується бути надзвичайно обережними через підвищений ризик зараження. Наприклад, у разі відвідання медичних установ.

* Такий самий ризик виникає під час контактів із тваринами. У таких випадках настійно рекомендується одягати захисні рукавички й регулярно мити руки з милом або використовувати засоби для дезінфекції рук.

* Для студійних програм доцільно організовувати відеовключення замість особистих виступів – для обмеження кількості присутніх в одному місці осіб. Для інтерв'ю кореспондентам варто використовувати подовжувачі для своїх мікрофонів, щоб забезпечити безпечну дистанцію та знизити ризик зараження.

* Журналістам також слід враховувати можливість виникнення заворушень внаслідок вжиття владою заходів щодо стримування вірусу або ймовірність цілеспрямованого гоніння окремих осіб через їхнє етнічне походження.

* Важливо відстежувати місцеві новини для моніторингу оголошених заходів охорони здоров'я – таких, як обмеження на пересування, – що можуть бути запроваджені у будь-який момент.

* Також можуть бути запроваджені додаткові обмеження щодо роботи преси – у вигляді заборони доступу до окремих районів, запровадження або скасування акредитацій, а також спроби знищення відео- та аудіозаписів. Журналістам дуже важливо якомога швидше надсилати копії матеріалів до їхніх редакцій, аби забезпечити себе резервними копіями.

* Щоб отримати актуальну місцеву інформацію та поради, ви можете звернутися до асоційованих спілок та асоціацій МФЖ в необхідній вам країні.

 

4. ПІДТРИМКА ДЛЯ ЖУРНАЛІСТІВ-ФРІЛАНСЕРІВ

 

* Журналістські організації мають закликати роботодавців підтримати журналістів-фрілансерів, на доходи яких впливає коронавірус, сплативши їм за роботу, яка не була завершена через COVID-19. Роботодавці також можуть розглянути можливість виплати авансів своїм позаштатним співробітникам, щоб допомогти їм в умовах карантину.

* Журналістські організації також мають виступати за включення журналістів-фрілансерів до державних пакетів фінансової допомоги.

 

Березень 2019 р.

 

Оригінальна публікація на сайті МФЖ – тут.