Благодійність починається з небайдужості

З історії журналістської акції «Книжки – захисникам України»

 

Як ми вже повідомляли, 9 квітня 2020 року оголошено лауреатів Національного конкурсу «Благодійна Україна – 2019». У номінації «Благодійність медіа» друге місце присуджено нашому Фонду. Так відзначено доброчинну акцію «Книжки – захисникам України», у період проведення якої торік наша творча команда передала до бібліотечного фонду Українського державного медико-соціального центру ветеранів війни, що в селі Циблі на Переяславщині (Київська область), 185 книжок сучасної української літератури.

 

Нагадуємо, ця багатоетапна акція «Журналістської ініціативи» триває з літа 2017-го. Наше запрошення стати партнерами підтримали Національна спілка журналістів України, Держкомтелерадіо України та Всеукраїнський автомобільний клуб журналістів (ВАКЖ). Загалом бібліотечний фонд медичного закладу поповнили (або стали подарунками воїнам-ветеранам) понад пів тисячі книжок – це сучасна поезія, публіцистика, романи та повісті провідних українських письменників.

 

      Тепер дещо з історії акції… Її ідею підказало саме життя. Наприкінці липня 2017-го у справах я виїздила до Українського державного медико-соціального центру ветеранів війни. На той час там, крім ветеранів Другої світової, вже лікувалися й перебували на реабілітації хлопці, які пройшли пекло російської агресії на Східній Україні. Всього щороку центр оздоровлює і лікує понад дев’ять тисяч ветеранів війни з усіх регіонів нашої країни. Колектив центру на чолі з досвідченим керівником заслуженим лікарем України Юрієм Гріненком оточив наших захисників турботою і забезпечив належне професійне лікування. А от їхні походи до бібліотеки центру по нову цікаву книжку нерідко не радували потенційних читачів, переважно – молодь. Попри уважність бібліотекарки Віти Шибирин дехто з пацієнтів справедливо нарікав на бідність поличок із сучасною українською літературою. Роками книжковий фонд майже не поповнювався. А пояснювалося все просто: бюджетне фінансування центру передбачає забезпечення тільки профільних, лікувально-реабілітаційних потреб медичного закладу.

 

Задум доброчинної культурної акції народився вмить: звернутися по підтримку до колег, до творчої спільноти й гуртом розв’язати проблему. Відтоді залучаємо до цієї справи наших активістів фонду, членів творчих спілок, працівників редакцій, просто небайдужих друзів. І то перевагу надаємо сучасним творам, якими діляться автори-письменники, журналісти-публіцисти, видавці. Багато хто дарує свої книжки з особистими дарчими підписами.

 

      Сто примірників збірки поезії «Всім, хто має в душі вишиванку» передав через члена правління фонду заслуженого журналіста України Наталію Черешинську автор цього видання – поет Віктор Єганов, який нині живе й працює в Гельсінкі (Фінляндія). З Наталею, яка особисто доклала зусиль, щоб книжка брата побачила світ на його батьківщині, ми удвох поїхали до центру. Уже під час зустрічі з нашими захисниками колега вручила кожному подарункові примірники свіжого видання. А решту книжок передала до бібліотечного фонду медичного закладу.

 

    Регулярно поповнює книгозбірню медико-соціального центру й письменник-публіцист, секретар НСЖУ, координатор ВАКЖ Сергій Шевченко. Під час одного з приїздів він поспілкувався з відвідувачем бібліотеки Миколою Гончарем. Читач приїхав з Кропивницького й був щиро вражений, випадково зустрівши в Циблях одного з авторів щойно прочитаного збірника творів «Розвіяні міфи. Історичні нариси і статті». Книжка справила на нього таке враження, що читач назвав її серед найважливіших дарунків бібліотеці за останні кілька років. Така актуальна література, вважає пан Гончар, надзвичайно потрібна, особливо в часи інформаційної війни, яку розв’язав Кремль.

 

  Крім цієї книжки, Сергій Шевченко подарував бібліотеці не менш цікаві свої ранні твори, відзначені міжнародними і всеукраїнськими преміями – «Українські Соловки», «Архіпелаг особливого призначення», «Соловецький реквієм». А минулої осені черговим подарунком заслуженого журналіста України стала найсвіжіша книжка публіцистики «Наган-країна», що побачила світ просто за два місяці до цього – у ній так само розвінчуються пропагандистські кліше сусідньої держави-агресора.

 

– Зважаючи на думку читача, до бібліотеки ми привезли ще й популярне видання Володимира Селезньова «Кремлівський плагіат: від «шапки Мономаха» до кепки Ілліча», а також твір Тимура й Олени Литовченків «Книга Жахіття. 1932–1938». Серед інших книжок, що рекомендуємо почитати, є романи, збірки оповідань, поезія, але найперше – твори про захисників України, наших сучасників, які стримують російську агресію. Це, приміром, фотопоема харківського журналіста Леоніда Логвиненка «Танго білих лисиць» (її автор – неодноразовий лауреат творчих конкурсів НСЖУ). Зацікавить, вважаємо, й літературно-художнє видання «Жінка війни» (авторка Анна Шила – це творчий псевдонім Галини Сліпушко): її оповідання написані на основі інтерв’ю з 25 жінками – волонтерками, парамедиками, журналістками, військовиками. Їхніми вустами говорить Україна, зазначено в анотації книжки: «це голос, який варто почути і до якого варто дослухатися», – так зреагували активісти ВБФ «Журналістська ініціатива».

 

      До нашої культурної акції долучилися й творчі працівники редакції газети «Голос України». Завдяки ініціативі представниці цього авторитетного журналістського колективу й активістки фонду Лілії Курбатової в дар бібліотеці передано низку видань поезії і прози різних років. Восени 2019-го після виступу на Сікорських читаннях, що вже стали традиційними в Переяславському педагогічному університеті, ми знову вирушили добре знайомим маршрутом, везучи в автомобілі ще 114 примірників видань сучасної художньої та науково-популярної літератури. З нами поїхав і головний редактор всеукраїнського тижневика «Культура і життя», член правління фонду Євген Букет, який і до цього не раз передавав для наших захисників свіжі примірники свого видання. Крім книжок, що ми заздалегідь зібрали в столиці, ми дописали до необхідних для бухгалтерії документів ще дві, одержані від авторів уже просто дорогою до Цибель. Так вирішили долучитися до доброї справи колишній заступник головного редактора газети «Урядовий кур’єр», заслужений журналіст України Микола Махінчук і відомий письменник, автор романів «Соло бунтівного полковника. Вершина» й «Острів Хо. Поріг болю» Анатолій Сахно. Їхні книжки – краєзнавчої тематики й суто художні, зокрема роман «Острів Хо...» й збірка «Грішний вогонь» (твори з авторськими підписами та побажаннями нашим захисникам), неодмінно сподобаються сучасникам. Творчість Анатолія Сахна, до речі, здобула суспільне визнання: 2019 року автора нагороджено Міжнародною премією імені Володимира Винниченка – це відзнака Українського фонду культури імені Бориса Олійника.

 

    Хочеться полякувати багатьом колегам за різнобічну участь у доброчинній культурній акції: письменникові Олексію Кононенку, заслуженим журналістам України голові Національної спілки журналістів України Сергієві Томіленку й головному редакторові тижневика «Профспілкові вісті» Олексієві Плаксіну, творчим колективам і керівництву Центрального каналу (м. Київ), ТРК «Альта» (м. Переяслав), газети «Вісник Переяславщини» та іншим.  

 

«Ви робите дуже хорошу справу, поповнюючи бібліотечний фонд сучасними виданнями, – наголосив тоді під час зустрічі директор Українського державного медико-соціального центру ветеранів війни Юрій Гріненко. – Лише вчора в теленовинах ми бачили сюжет з презентації книжки Олега Сенцова «Маркетер», а вже сьогодні ми отримали це видання. Ви реально підтримуєте наш медперсонал у його непростій місії – проводити, крім комплексу лікувальних заходів, морально-психологічну реабілітацію наших воїнів».

 

А й справді, подумалося, спільно робимо добру справу – і це чудово! Бо ми – УКРАЇНЦІ!

 

Людмила Мех, президент ВБФ «Журналістська ініціатива»

 

Фото Сергія Шевченка

 

Читайте також публікацію на сайті Українського державного медико-соціального центру ветеранів війни