Лауреат премії імені Богдана Хмельницького – секретар НСЖУ Валерій Макеєв

    Напередодні свята – Дня Збройних Сил України – визначено лауреатів Премії імені Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва 2020 року. Премію присуджено в усіх п’яти номінаціях – література, кіно, музичне, театральне, образотворче мистецтво. Традиційно найбільшу кількість конкурсних робіт щороку збирає номінація «Літературні твори військової тематики».

 

Комітет з присудження премії, сформований з представників творчих спілок, міністерств оборони, культури та інформаційної політики, освіти і науки України, провів засідання наприкінці жовтня в Києві – у Центральному будинку офіцерів Збройних Сил України. В обговоренні поданих на конкурс видань взяли участь, зокрема, письменники Анатолій Гай, Сергій Шевченко, Олексій Кононенко, Олександр Бакуменко (останній свою оцінку висловив письмово). Серед п’яти книжок поезії і прози, які цьогоріч претендували на відзнаку, комітет одностайно проголосував за роман Валерія Макеєва «Вірний присязі!» (цей твір висунула на здобуття премії Національна спілка журналістів України). Отже, серед літераторів звання лауреата здобув житель Черкас, правозахисник, секретар НСЖУ.

 

  «Валерій Макеєв видав свою книжку 2019 року в харківському видавництві «Фоліо» й дістав чимало схвальних читацьких відгуків, – розповів член комітету з присудження премії публіцист, секретар НСЖУ Сергій Шевченко. – Спілка, зваживши на суспільну значущість теми й високий художній рівень твору, висунула роман на конкурс (до речі, торік і позаторік лауреатами цієї премії в різних номінаціях так само ставали члени НСЖУ). Особисто мені пощастило ознайомитися з романом Валерія Мекеєва на стадії рукопису. Свою думку висловив як читач ще влітку 2018 року: книжка про операції української контррозвідки й захопливі пригоди спецагента «Регента» сприймається як детектив. Цікаво й переконливо, з елементами містики й тонким психологізмом автор змальовує події на війні, названій АТО. Вона обпалила і самого митця – адвоката, православного християнина. Письменник, як і головний герой його книжки, пройшов пекло полону на тимчасово окупованих територіях України. У його творі є все – сила духу, філософія душі, божественне почуття кохання, біль утрат друзів, смертельні драми та неймовірні повороти долі… Водночас у все, написане майстром художнього слова, хочеться вірити, як у документальну правду життя».

 

    На сайті бібліотеки Центрального будинку офіцерів ЗСУ анонсовано книжку Валерія Макеєва «Вірний присязі!» (на світлинах: видання і його автор): «...твір розповідає про операції української контррозвідки в зоні бойових дій та у тилу, куди тягнуться з метою дестабілізації обстановки в країні щупальця російських спецслужб. Герої, як стверджує сам автор, – це живі й полеглі учасники АТО. Головний герой роману, як і сам автор, бачив війну не по телевізору, а пройшов через неї як по тонкому лезу бритви, по межі між життям і смертю. Тому описані події і їхні дійові особи переконують своєю страшною і жорстокою правдою. Перед читачем розгортаються картини смертельної сутички озброєного «Русского міра», що новітньою дикою ордою захопив Крим і вдерся на схід України, та воїнів добровольчих батальйонів і регулярних частин Збройних Сил України, яких підтримали тисячі волонтерів-патріотів».

 

До цього можна додати, що з романом «Вірний присязі!» вже з осені 2019-го мають змогу ознайомитися читачі бібліотеки Українського державного медико-соціального центру ветеранів війни: їй подарували книжкову новинку фонд «Журналістська ініціатива» і НСЖУ – співорганізатори багатоетапної доброчинної акції «Книжки захисникам України» (загалом, нагадаємо, упродовж 2017–2019 років журналісти зібрали й подарували бібліотеці сотні художніх видань).

 

ДОВІДКА. Премія імені Богдана Хмельницького присуджується щороку за твори літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, спрямовані на підняття престижу Збройних Сил України, популяризацію військової служби, формування у військовослужбовців і молоді національної самосвідомості, гідності, духовності й культури, почуття патріотизму, вірності військовим традиціям Українського народу, соціально-психологічної та військово-професійної готовності до служби у Збройних Силах України.

 

Пресслужба ВБФ «Журналістська ініціатива»

 

Фото Сергія Шевченка