Японський проєкт: час переглянути міжнародні стандарти

  Японський фонд майбутніх поколінь (Japan Offspring Fund – JOF) і його партнери зацікавленні в поширенні результатів започаткованого кілька років тому в Україні Японського проєкту, а ці результати свідчать, зокрема, про назрілу потребу змінити чинні міжнародні стандарти забруднення харчових продуктів цезієм.

 

Як повідомив із Сайтами очільник JOF Джунічі Ковака, до початку втілення Японського проєкту середній рівень забруднення харчових продуктів цезієм у трьох українських селах на захід від Овруча (Житомирська область) становив близько 5 Бк/кг. Цього достатньо, вважає дослідник, аби 90 % жителів тамтешніх територій мали проблеми зі здоров'ям. Отож чинна міжнародна норма, яка становить 1000 Бк/кг, на його думку, занадто небезпечна. Важливо зусиллями міжнародного співтовариства домагатися знизити норматив до 1 Бк/кг і спонукати ООН змінити зазначені стандарти, упевнений пан Ковака.

 

    Свою згоду долучитися до просування ініціативи японських колег висловлює і керівництво МО «Союз Чорнобиль – Фукусіма». На підставі зібраних JOF наукових даних та ілюстративного матеріалу пан Ковака нині готує публікацію в спеціалізований журнал, який видає його фонд. Певні напрацювання українських вчених, а також освітян – учасників Японського проєкту мають увійти до аналітичних висновків про динаміку захворюваності населення на територіях, що постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС.

 

З основними тезами статті японського фахівця планує ознайомити громадськість у новому році й ВБФ «Журналістська ініціатива».

 

«Принагідно висловлюємо вдячність партнерам із Сайтами за підтримку низки редакцій ЗМІ Київщини й Житомирщини (переважно поблизу Зони відчуження ЧАЕС), яку наші японські друзі надали в непростий час цьогорічного наступу пандемії коронавірусу, – зазначила засновниця й президент ВБФ «Журналістська ініціатива» Людмила Мех. – Сподіваємося, прийдешній рік дасть змогу не тільки далі розвивати Японський проєкт в Україні, а й підняти планку – привернути увагу світової спільноти до назрілих проблем у сфері атомної безпеки, зокрема й до таких питань, як перегляд чинних міжнародних стандартів забруднення харчових продуктів цезієм».

 

Пресслужба ВБФ «Журналістська ініціатива»

 

Фото Сергія Шевченка