Сергій Пущенко презентував у столиці «Фронтовий кобзар»

  Нове видання «Кобзаря» Тараса Шевченка й мистецьку виставку фотоколажів до цієї унікальної книжки, названої «Фронтовий кобзар», презентували 5 березня в Національному музеї літератури України. Автор проєкту – заслужений діяч мистецтв України Сергій Пущенко, учасник Революції гідності та війни на сході України, член Національної спілки журналістів України.

 

Цьому виданню передували велика мистецька робота й книжка Сергія Пущенка “Портрети добровольців на війні”, за що його відзначено 2018 року Премією імені Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва. Свої колажі для “Фронтового кобзаря” художник робив з 2015-го (загалом їх понад 60, але до видання увійшли три чверті робіт). На обкладинці книжки зображений воїн з українським автоматом на тлі прапора, а на одному з розворотів — Тарас Шевченко в обладунках воїна-добровольця. Зображення Великого Кобзаря художник не раз і не двічі бачив у зоні відсічі й стримування збройної агресії – на броні військової техніки, на позиціях та в житті бійців.

 

У колажах використано світлини добробатівців і воїнів Збройних сил України, знімки з відкритих джерел і власної фотоколекції автора, зроблені під час Революції гідності та війни на сході України, а також з циклу картин художника козацької тематики. “У цих колажах залишилися й ті люди, які віддали життя за свою країну”, – наголосив Сергій Пущенко. Книжку він видав у харківському видавництві “Майдан” і підготував її у співпраці зі вченими Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України.

 

    Відрекомендувала митця директорка Національного музею літератури Галина Сорока. Вона сказала, що це велика творча удача Сергія Пущенка. У “Фронтовому кобзарі” її вразило, наскільки ця книга органічною поєднана з ілюстраціями – такими незвичайними, сучасними, в них так само стільки емоцій, стільки любові, болю, ніжності, боротьби, всього того, що є суттю Шевченкового “Кобзаря”. “Сучасні герої перейшли на сторінки книги й увійшли в історію. І це вже документ історії. Ми маємо унікальне видання, яке є, безперечно, культурним явищем”, – наголосила Галина Сорока.

 

    Багатьох присутніх зворушив проникливий виступ на презентації директора Інституту української мови НАН України Павла Гриценка, який щиро подякував митцеві за його подвижництво: “Ви створили унікальну, виважену за задумом, естетичну, продуману в усіх деталях працю. Ці портрети – світлі. Це люди, пройняті національною ідеєю, відданістю своїй державі, своєму народові... Тут зафіксовано чимало постатей учасників наших високих і водночас трагічних подій”. 

 

Автора проєкту привітав заступник міністра у справах ветеранів Олександр Терещенко. “Кобзар” допомагає нам пам’ятати своє коріння, своїх героїв, тих людей, які плекали надію на незалежність, він додає нам сил, щоб відстоювати свою країну і передати її нашим дітям, сказав заступник міністра.

 

    На презентацію завітали бійці добробату, серед них Роман Коваль та Борис Мельник (позивний “Тихон”), які виступили перед присутніми. “Тихону” вже майже 80 років, з них п’ять він провів на російсько-українській війні. Ветеран поділилися враженнями про мистецький проєкт і виконав старовинні пісні, граючи на бандурі.

 

У кобзаріані (і вітчизняній, і світовій) такого мистецького твору ще не було. Грошові пожертви для виготовлення перших примірників книжкового раритету надійшли від небайдужих шанувальників і патріотів, яких автор проєкту скромно називає достойниками Української справи.

 

Сергій Шевченко

 

Фото автора