Вектор ЧАЕС – Фукусіма: співпраця триває

Україну й Японію об’єднала спільна біда: найбільші в історії аварії на атомних електростанціях. І співпраця двох країн у сфері радіаційної безпеки через десять років після аварії Фукусіми не припиняється, визнає в коментарі Радіо свобода голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Сергій Костюк.

 

«Тісна співпраця по вектору ЧАЕС – Фукусіма створює можливість для пошуку оптимальних шляхів для подолання наслідків аварій, напрацювання бази знань з безпеки АЕС, що можуть бути корисні для майбутніх поколінь. Так, у квітні 2017 року підписано й розпочато реалізацію українсько-японської програми SATREPS, спрямованої на пошук відповідей на глобальні питання, на поширення й обмін досвідом у ліквідації наслідків Чорнобильської аварії й аварії Фукусіми», – пояснює посадовець.

 

У чому користь цього проєкту для України?

 

Він передбачає:

оцінку змін довкілля внаслідок зниження рівня води у водоймі-охолоджувачі ЧАЕС;

оцінку динаміки радіаційного забруднення земель зони відчуження, яка дасть змогу переводити їх в іншу категорію;

оцінку атмосферного переносу радіонуклідів;

розробку пропозицій щодо відновлення довкілля.

 

Також, нагадує Сергій Костюк, саме уряд Японії був вкладником Чорнобильського фонду «Укриття», яким керує Європейський банк реконструкції і розвитку. З цього Фонду профінансували будівництво нового безпечного конфайнменту – єдиної у своєму роді споруди, яка на 100 років убезпечила довкілля від впливу зруйнованого 4-го енергоблоку.

 

Більш докдадно на цю тему – в публікації сайту Радіо Свобода «Чорнобиль – Фукусіма: як українці прийшли на допомогу японцям у 2011 році».

 

Джерело: Радіо свобода