Здоров'я майбутніх поколінь – турбота спільна

Нещодавно в рамках підготовки до 35-х роковин аварії на Чорнобильській АЕС Японський фонд майбутніх поколінь спільно з Асоціацією освітян за безпечне майбутнє, яка діє в Україні, розпочали серію онлайн-зустрічей на тему Японського проєкту в Україні, що здійснюється громадським коштом за підтримки громадських організацій обох країн. Основне завдання цього проєкту, який японці реалізують із залученням українських вчених та дослідників – зробити здоровішими людей, що живуть на радіоактивно забруднених територіях.

 

  Перша пряма трансляція відбулася 8 квітня за участю представників Японського фонду (виконавчий директор Джунічі Ковака) та ОЗО "Овруцький ЗЗСО І–ІІІ ступенів № 1" (директор Анатолій Невмержицький), кандидата біологічних наук Миколи Лазарєва та інших.

 

Свою відеозустріч із представниками Японського фонду майбутніх поколінь овруцькі освітяни розпочали з презентації навчального закладу, під час якої розповіли, що територіально школа розташована на півночі Полісся, яке значною мірою постраждало від наслідків аварії на ЧАЕС. Наразі в освітньому закладі навчаються 849 учнів, здобувати знання яким допомагають 86 педагогів. Презентовано й навчальні приміщення, а також оновлену шкільну їдальню та сучасний спортивний майданчик, які відіграють значну роль у зростанні здорових дітей.

 

Зазначалося також, що в ході навчального процесу, зокрема під час вивчення зарубіжної літератури учні знайомляться з культурою та звичаями інших країн, серед яких і Японія. Однак Україну з країною вранішнього сонця об'єднала ще й чорна сторінка в історії обох держав – це аварії на атомних електростанціях у Чорнобилі та Фукусімі. Про ці трагедії школярам розповідають під час учнівських конференцій як-от, до прикладу, "Фукусіма – Чорнобиль, такі різні і такі спільні". На підтримку ж дітей із префектури Фукусіма овруцькі школярі надсилали вітальні листівки з Новим роком.

 

Важливо, що, починаючи з 2012 року, школа була залучена до співпраці з Японським фондом майбутніх поколінь у рамках його проєкту щодо зменшення наслідків радіаційного впливу на людей, зокрема на підростаюче покоління.

 

  – Для нас цей проєкт дуже важливий, оскільки він вселяє надію на щасливе і здорове життя нинішніх дітей, – зазначив у ході зустрічі директор навчального закладу Анатолій Невмержицький. – Адже завдяки запропонованим японцями сільськогосподарським протирадіаційним заходам городина, молоко та м'ясо, які вживає населення, стали чистішими, що підтверджено дослідженням загального стану здоров'я тих школярів і членів сімей, які беруть безпосередню участь у проєкті.

Загалом відзначалося, що, відвідавши вперше поліські села (у проєкті беруть участь перша міська, Піщаницька, Можарівська та Бігунська школи), японці порадили їхнім жителям, які добрива краще вносити в ґрунт, щоб рослини не засвоювали радіоактивних цезію та стронцію. Гості також практично допомагали учасникам програми, тобто купували такі добрива й роздавали їх ряду родин учнів початкової школи. Зокрема, лише в межах Овруцької школи таку допомогу отримують близько півсотні сімей.

 

Позитивні результати досліджень підтвердив під час відеоконференції й український вчений, кандидат біологічних наук Микола Лазарєв, який консультує японських колег від початку реалізації в Україні цього проєкту. Зазначалося, що вміст радіонуклідів, до прикладу, в картоплі та молоці вдалося зменшити вдвічі. Однак попри очевидні результати держава не проводить на цих територіях заходи для зменшення впливу радіації. Одним з пояснень цього є те, що рівні радіаційного забруднення вирощених та вироблених продуктів харчування перебувають у межах допустимої норми. Втім, досі проблемним питанням залишається вживання поліщуками в їжу дарів лісу.

 

– Я ще надто мала, щоб зрозуміти вплив радіації, але завдяки проєкту, в якому беруть участь мої батьки, я відчуваю покращення свого здоров'я, – розповіла під час відеоконференції учениця 4 класу Дарина Колесник. Водночас дівчинка висловила прохання до голови асоціації Джунічі Коваки за можливості посприяти в організації оздоровлення дітей-учасників проєкту на чистих від забруднення територіях.

 

Після завершення конференції Анатолій Невмержицький констатував, що своїм проєктом японці прагнуть, насамперед, донести до широкого кола людей важливу інформацію про те, як їм убезпечити себе від шкідливого впливу радіації, зменшити внутрішнє радіаційне накопичення, в тому числі й шляхом внесення на своїх присадибних ділянках потрібних мінеральних добрив.

 

* * *

 

12 квітня подібна зустріч відбулася з представниками Піщаницької школи. Насамперед, тут теж було представлено навчальний заклад: гарно оформлені та обладнані вчительську кімнату, класи, де малеча здобуває початкову освіту, кабінети історії, інформатики, зарубіжної літератури, фізики, актову залу. На другому боці онлайн-зв'язку, за тисячі кілометрів від Овруччини, японські друзі із задоволенням послухали короткі розповіді англійською мовою четвертокласниці Кіри Радкевич (вона, до речі, подякувала керівникові японського проєкту за допомогу жителям села у зменшенні радіаційного впливу, завдяки чому й особисто її здоров'я поліпшилося) та п'ятикласниці Дарини Манзулі, а також подивилися музичне привітання учнів.

 

  Директор школи Микола Слепенчук від імені освітян та учнів висловив щиру вдячність учасникам японського проєкту й персонально виконавчому директорові Японського фонду майбутніх поколінь Джунічі Коваці за практичну турботу про здоров'я молодого покоління, особливо про тих, хто мав серйозні проблеми зі здоров'ям. Скажімо, вони в прямому розумінні "поставили на ноги" хлопчину з Мочульні Вадима Тимошенка, який внаслідок хвороби не міг ходити, а потім придбали для його сім'ї у Піщаниці, недалеко від школи, житловий будинок та виділили кошти для проведення ремонту в ньому. Тепер Вадим – дев'ятикласник, як і всі його ровесники, успішно навчається. Він щиро дякує японським благодійникам і разом зі всіма учнями чекає їхнього приїзду.

 

Зі свого боку Джунічі Ковака сказав, що також хоче ще побувати в Україні, висловив задоволення, що здоров'я людей на радіаційно забрудненій території покращується. Він також зазначив, що завдяки Японському проєкту вдалося вже багато зробити, але їхнє фінансування обмежене, тож хочеться звернутися до світової спільноти, в тому числі й через такі онлайн-діалоги, щоб більшою була допомога в ліквідації чорнобильського лиха.

 

Про позитивні зміни від співпраці з японцями, про певні місцеві проблеми в убезпеченні від радіаційного впливу розповіли й освітяни Можарівської та Бігунської шкіл (про це – в наступному номері "Зорі"). Прямі ефіри та відео транслюються в мережі Youtube.

 

Джерело: газета "Зоря" (Овруч, Житомирська область? 16.04.2021)