Такі бажані онлайн-зустрічі з японськими друзями

Україну та Японію неабияк пов'язує одна спільна проблема – радіаційна: у нас 35 років тому сталася Чорнобильська катастрофа, у них 2011-го випустила ядерного джина зі своїх стін атомна електростанція "Фукусіма-1". Отож і спільний інтерес в обох країнах – забезпечити ефективні, такі, що виходять з наукових досліджень та перевірені практикою, заходи ліквідації наслідків радіаційного лиха.

 

  Так, 2012 року з ініціативи Японського фонду майбутніх поколінь (виконавчий директор Джунічі Ковака) започатковано Японський проєкт в Україні. Він передбачав дослідження динаміки самопочуття потерпілих від аварії українців різного віку залежно від споживання ними незабруднених радіацією продуктів. Для цього залучили ряд сімей з дітьми шкільного віку з Бігуні, Можарів, Піщаниці та Овруча. Усе фінансування взяв на себе Японський фонд.

 

Оскільки цьогоріч через коронавірусну пандемію японські "інвестори" не змогли приїхати в Україну, нині з ними проводяться онлайн-зустрічі. "Зоря" писала вже, як вони пройшли в Овручі та Піщаниці. Тепер розповідь про ці заходи в двох інших школах.

 

На зустрічі в Можарах її модераторка зазначила, що Японський проєкт допоміг більш як п'яти тисячам людей зменшити вплив радіаційного забруднення і покращити своє здоров'я. Своєрідним підтвердженням цього тезису стали під час бесіди з паном Ковакою й повідомлення учнів Іллі Левківського, Дарії Омельчук, Ангеліни Козакової та Івана Паєнтка про те, що завдяки сприянню японських друзів вони та їхні товариші відчувають поліпшення свого здоров'я. Отож діти щиро дякували керівникові   Японського фонду. Водночас директор школи Тетяна Мазур зазначила, що в останні роки через зменшення державного фінансування припинилося масове оздоровлення дітей у чистих зонах. Хоча це питання частково вирішує Словечанська територіальна громада коштом свого бюджету, але ж він обмежений. До речі, Ангеліна й Дарія зазначили, що учні писатимуть листа Президентові України, аби він звернув увагу на питання оздоровлення чорнобильських дітей.

 

Джунічі Ковака особисто кілька разів бував у триповерховій, із гарно оформленими та оснащеними навчальними кабінетами й іншими приміщеннями Бігунській школі, отож добре знайомий з її директором Юрієм Федорчуком та педколективом.

 

Відтак після щирих привітань і перегляду презентації (показати в ній було що) перейшли до ділової розмови. Оскільки головна її тема стосувалася здоров'я учнів, то в основному інформувала про це шкільна медсестра Людмила Воробей. Вона зазначила, що діти нині менше скаржаться на погане самопочуття, у чому значна заслуга й японської допомоги, зокрема щодо оздоровлення дітей, забезпечення їхніх сімей міндобривами. Раз на рік проводяться звичні медогляди учнів, проте вони не дають повної оцінки їхнього здоров'я, а ось із проведенням поглибленого медичного обстеження дітей є проблеми.

 

Медсестра й учні Андрій Дубницький, Маргарита Каращук, Крістіна Лещук та Богдан Власюк висловили японським друзям щиру вдячність за зроблене і сподівання на подальшу їхню допомогу в забезпеченні оздоровлення, бо держава останнім часом гроші на це не виділяє, та поглибленого медичного обстеження.

 

Петро Петрів

 

Джерело: газета "Зоря" (Овруч)