«Фронтовий Кобзар»: експозиція унікального проєкту Сергія Пущенка в парламенті

Експозицію мистецького проєкту – видання «Кобзаря» Тараса Шевченка й виставку фотоколажів та книжкових розворотів «Фронтового кобзаря» – розгорнуто в будинку Верховної Ради України. У середині листопада у відкритті виставки взяв участь автор проєкту – заслужений діяч мистецтв України Сергій Пущенко, учасник Революції гідності й відбиття збройної агресії проти України, член Національної спілки журналістів України.

 

  Нагадаємо, цьому виданню передували велика робота живописця й надрукований фотоальбом С. Пущенка “Портрети добровольців на війні” (за останній митця відзначено 2018 року Премією імені Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва – з подання НСЖУ).

 

Свої колажі для “Фронтового кобзаря” художник робив з 2015-го (загалом їх понад 60, але до видання увійшли три чверті робіт). На обкладинці книжки вміщено світлину воїна з українським автоматом на тлі прапора, а на одному з розворотів – Тараса Шевченка в обладунках вояка-добровольця. Зображення Великого Кобзаря автор проєкту не раз бачив у зоні відсічі й стримування збройної агресії – на броні військової техніки й на позиціях бійців.

 

У колажах використано світлини добробатівців і воїнів ЗС України, знімки з відкритих джерел та з фотоколекції митця, зроблені під час Революції гідності й російсько-української війни, а також із серії власних полотен козацької тематики. “Фронтовий кобзар”, що побачив світ у харківському видавництві “Майдан”, підготовлено в тісній співпраці зі вченими Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України.

 

На одній з перших виставок цих творів (про яку інформував сайт ВБФ "Журналістська ініціатива") у Національному музеї літератури України присутній на події директор Інституту української мови НАН України Павло Гриценко так оцінив подвижницьку творчу роботу митця: “Ви створили унікальну, виважену за задумом, естетичну, продуману в усіх деталях працю. Ці портрети – світлі. Це люди, пройняті національною ідеєю, відданістю своїй державі, своєму народові… Тут зафіксовано чимало постатей учасників наших високих і водночас трагічних подій”.

 

ГО «Об’єднання добровольців», організатор виставки, нагадує, що Сергій Пущенко родом з козацької Січеславщини. Здобув фах художника-графіка, оформлювача книжкової друкованої продукції, художнього редактора, після чого працював у видавництві «Прапор» (Харків) художнім редактором, оформлював книжки. Згодом – на творчій роботі. Частину своїх картин подарував музеям. А грошові пожертви на виготовлення перших примірників книжкового раритету – «Фронтового кобзаря» – надійшли від небайдужих шанувальників і патріотів, яких автор проєкту скромно називає достойниками Української справи.

 

Експозиція триває до 19 листопада 2021 року на 3-му поверсі Верховної Ради України (м. Київ, вул. М. Грушевського, 5).

 

Сергій Шевченко

 

Фото з офіційного сайту Верховної Ради України