Крим дбає про майбутнє країни

Свято на колесах

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

Серед «батьків» автопробігу-2007 – Всеукраїнський автомобільний клуб журналістів (ВАКЖ), Всеукраїнський благодійний фонд “Журналістська ініціатива”, Український фонд миру, Всеукраїнська екологічна ліга та Департамент ДАІ МВС України. Генеральний партнер і генеральний страховик – ЗАТ «ПРОСТО-страхування», партнер призового фонду – Національна мережа салонів мобільного зв’язку «Мобілочка». Інформаційну підтримку забезпечили майже 200 електронних і друкованих засобів масової комунікації, зокрема Національна радіокомпанія України, Гала-радіо, телепрограма «Автоконтинент» (ТРК «Ера»), Співдружність працівників інформаційних видань України, яка об’єднує понад 30 газет в усіх регіонах держави. Завдяки висвітленню акції іноземними колегами про нашу країну більше знатимуть жителі Росії, Польщі, Литви, Туреччини, Німеччини.
На місці урочистого старту автомарафону напутні слова інтернаціональній творчій команді на чолі з журналісткою Людмилою Мех сказали представники оргкомітету і партнерів цього масштабного заходу, державні, громадські діячі, учасники та співорганізатори попередніх автомарафонів. «Пресу на колесах» вітали перші особи Державної служби туризму і курортів – Анатолій Пахля, Українського фонду миру – Людмила Супрун, Департаменту ДАІ МВС України – Олексій Калинський, ЗАТ «ПРОСТО-страхування» – Павло Фурсевич, Співдружності працівників інформаційних видань України – Віктор Шпак, представники компаній «Мобілочка» – Тетяна Філіпович та IDS Group – Дмитро Олтаржевський, віце-президент ВАКЖ Максим Нефьодов, народний депутат України Володимир Зубанов – один із співорганізаторів акції «Разом назавжди». З нагоди Дня журналіста Анатолій Пахля вручив найактивнішим учасникам автопробігів грамоти за вагомий особистий внесок у розвиток туризму і курортів в Україні.
У складі мобільної команди професіоналів до Чорномор’я вирушили журналісти, що представляють газети «2000», «Експрес», «Експрес-об’ява», «Український лідер», журнали «Комітет», «Автопрофи», інтернет-видання DailyUA, всеросійську газету «Труд», інформагентство «Джиган» (Туреччина), Бемовське фототовариство (Варшава) й Асоціацію польських журналістів, а також провідні польські та регіональні українські ЗМІ.
З Дніпровської набережної в колоні машин, прикрашених наліпками, побігли також оригінальні залізні коні українських і німецьких шанувальників автомобіля ЗАЗ. «Запорожці» пройдуть власним маршрутом до «Артеку», де візьмуть участь у міжнародному ралі журналістів «Кримське літо-2007». А визначальною ідеєю акції «Дорога до Криму: проблеми та перспективи» є цього разу висвітлення організації сімейного відпочинку, оздоровлення й лікування дітей на «сонячному півострові». Водночас незмінною залишається головна мета автопробігів – пропагувати історичні, культурні цінності українського народу, підтримувати вітчизняного виробника, популяризувати безпеку руху на дорогах.

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

На маршруті подорожі хлібом-сіллю першими зустріли автопробіг жителі одного з найдревніших міст Київської Русі Переяслава-Хмельницького – унікального міста музеїв (їх тут 27!). На центральному майдані вітав учасників міський голова Іван Якименко. Про добрі перспективи розвитку туризму в цьому краї розповіли й гості – Анатолій Пахля і Людмила Супрун, які разом з журналістами проїхали територією Київщини.
Друга зупинка на шляху до Криму – курорт Миргород на Полтавщині. Тут преса мала змогу ознайомитися з діяльністю виробника продукції торгової марки «Миргородська» – визнаного лідера на українському ринку газованих мінеральних вод. Екскурсію підприємством холдингу IDS Group провів заступник директора заводу Віктор Поліщук. Він розповів про технологію забезпечення якості продукції і зазначив, зокрема, що з квітня 2007 року «Миргородська» продається в новій пляшці з чотирма ступенями захисту. Завод встановив найпотужнішу в Україні лінію з розливу природної мінводи (24 тис. пляшок на годину) і вклав 1 млн. гривень у розвиток сировинної бази. Це підприємство має сертифікат Системи керування безпекою харчових продуктів (ХАСПП), що забезпечує надійний контроль від процесу виробництва до зберігання й реалізації продукції. Нині компанія контролює понад 20% ринку «мінералки» в Україні й активно просуває на нього портфель популярних вод, що видобуваються в курортних регіонах («Миргородська», «Моршинська», «Старий Миргород», «Аляска», «Сорочинська»). Не дивно, що торгову марку з Полтавщини знають і в країнах СНД, Балтії, Ізраїлі, США.

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

Наступна коротка зупинка екіпажів о 19:30 на межі Полтавської і Черкаської областей. Тут учасників зустрічали не просто гостинно (співи артистів у національному вбранні, на рушникові – коровай), а й по-справжньому «підсунули їм свиню» – запечене поросятко. Приємні сюрпризи приготував колегам заслужений журналіст України генеральний директор обласної ДТРК «Рось» Михайло Калініченко у компанії з представниками Чорнобаївського району. А надвечір (треба було поспішати до обласного центру) автокараван перелетів дамбою через Дніпро й опинився в Черкасах, де на журналістів чекали ще більші сюрпризи.
Мало не опівночі, після 22:30, голова облдержадміністрації Олександр Черевко дочекався-таки представників четвертої влади і зустрівся, спасибі йому, з учасниками автопробігу й місцевими журналістами. Втомлені довгою дорогою і літньою спекою (у перший день подолали понад 450 км) винуватці свята одразу після поселення в готелі вирушили автобусом за місто на... прес-конференцію! Розмова відбулася в унікальному розважально-спортивному комплексі «Селена». Докладна інформація з перших вуст про реалізацію першої державної історико-туристичної програми «Золота підкова Черкащини», яка діє з 2005 року, на пресу справила враження. Особливість програми – в одночасному відтворенні, використанні, розвиткові історико-культурних заповідників і благоустрої міст і сіл, у яких збереглися цінні пам’ятки, створенні сучасної туристичної інфраструктури.
Як зазначив Олександр Черевко, через проблеми з бюджетним фінансуванням нині дуже важко, із залученням благодійних внесків населення (зібрано майже 1,5 млн. гривень) будується обласна дитяча лікарня. Такої потрібної медичної установи немає лише в Шевченковому краї, який з-поміж інших вирізняється, на жаль, високою дитячою смертністю і ось такою статистикою: на 10 тис. дітей віком до 18 років реєструється 23 тис. хвороб...
Керівництво області докладає багато зусиль, щоб розв’язати наявні проблеми, і вважає, що є підстави дивитися в майбутнє з оптимізмом. Неабиякі перспективи вбачаються в розвиткові історичних і культурних надбань, туризму, спорту. Скресла крига в інвестуванні проектів: у Чигирині, приміром, підприємець Іван Бездітний споруджує готельні комплекси, стилізовані під середньовічну архітектуру, відбудував церкву поруч із резиденцією Богдана Хмельницького.
Запам’яталися журналістам у «Селені» також яскраві концертні номери гурту «Козак Мамай» (соліст Павло Осипенко) і шоу-балету «Кристал». Там же на сучасних тенісних кортах, найліпших в Україні, мають змогу займатися спортом дорослі й діти, причому малюки віком від 5 до 8 років – безплатно. Приємно вразило й те, як у професійне свято пресу пригостили справжніми шедеврами кулінарного мистецтва.

«Земля, яку сходив Тарас...»

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

Ознайомитися з одним із найпотужніших промислових об’єктів області учасники автопробігу мали змогу наступного дня, завітавши до Управління магістральних газопроводів «Черкаситрансгаз», яким керує Анатолій Мандра. Заступники директора Микола Орлов і В’ячеслав Коритан надали репортерам докладну інформацію про це багатопрофільне підприємство в системі НАК «Нафтогаз України», яке транспортує енергоносії, виробляє скраплений газ, газифікує населені пункти тощо. Преса відвідала виробничо-диспетчерську службу управління, де журналістам розповіли, що УМГ нині забезпечує експлуатацію 5,5 тис. км газопроводів, 23 компресорних станцій, 133 газоперекачувальних агрегатів. Через 194 газорозподільні станції УМГ газ постачається в 16 областей України. Ось лише деякі досягнення колективу, що налічує 3000 працівників: в управлінні впроваджено високоефективний агрегат «Водолій», який не має аналогів у світі; ноу-хау відділу екології та енергозбереження взяли на озброєння не лише в Україні, а й за кордоном, зокрема в США; екологічно безпечною і економною є також прогресивна технологія безвогневої врізки газопроводів-відводів. Ці та інші здобутки у виробничій і соціальній сферах (будівництво житла, оздоровлення працівників, допомога дітям) – основа всебічного й динамічного розвитку підприємства.

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

Цього ж дня тривало ознайомлення з батьківщиною Тараса Шевченка на маршруті «Золотої підкови Черкащини». У Звенигородському районі журналісти відвідали Шевченкове (колишню Керелівку), Будище та Моринці. Сільський голова Шевченкового Михайло Падзіна організував невеличку екскурсію, під час якої гості поклали квіти до пам’ятника Кобзареві й на могили батьків поета – Григорія і Катерини. Цікавою була зустріч просто на вулиці з учнями Шевченківського навчально-виховного комплексу, серед яких є однофамільці Кобзаря. Маленькій Тетяні публіцист Сергій Шевченко подарував на згадку свою кулькову ручку, а в музеї, біля якого відтворено батьківську хату поета і встановлено скульптуру «Тарас мандрує», гість-киянин – співавтор книжки «Українські Соловки» – передав Національному заповідникові «Батьківщина Тараса Шевченка» власний збірник творів з дарчим написом.

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

У Шевченковому, до речі, живуть нащадки кріпацької родини, що дала світові генія. З-поміж них одним з найближчих родичів поета вважається Микола Лисенко. А неподалік – у Будищі – «живе» і хрестоматійний маєток пана Енгельгардта (у ньому з 1930-х років міститься школа), і ростуть старезні дуби, що пам’ятають XIX століття. Доторкнутися до унікальних дерев і в їх тіні скуштувати солодкі дари землі Тарасової – полуниці, черешні – мали щасливу нагоду всі учасники автопробігу.
У Моринцях журналісти побували на подвір’ї і в хаті Тарасового діда – Якима Бойка (солом’яна стріха, призьба, малі віконця). Тут зростала Катерина, мати Кобзаря, й саме тут Тарас народився. Гості поклали квіти до пам’ятника, поставили свічки в капличці біля оновленої сільської школи. Тутешні берегині меморіальних місць (працівниці заповідника, який очолює Людмила Шевченко) з особливою теплотою згадують імена відомих політиків, громадських і державних діячів – Людмили Супрун і Віктора Ющенка, з ініціативи яких останніми роками багато зроблено на Черкащині для розвитку заповідника, збереження й відтворення історичних пам’яток.
Далі дорога повела журналістів до Лисянського району, який гостинно зустрів їх українським короваєм, піснями й нагодував добрим обідом, що в той час (після 17:00) був аж ніяк не зайвим.
Лисянщина – цікавий туристичний край. Про перебування тут Тараса Шевченка нагадує історико-культурна пам’ятка «Шевченкова криниця». Її збудовано поблизу місця, на якому вірогідно була та сама криничка, що з неї малий Тарас носив воду до школи, перебуваючи «на навчанні» в лисянського дяка Єфрема. Історія цієї землі, віддаленої від Києва лише на 150 км, пов’язана також з іменами гетьманів Богдана Хмельницького, Івана Виговського, Пилипа Орлика, полководця Максима Кривоноса. Гостям краю тут пропонують оглянути експозиції музеїв, скуштувати смачну продукцію садів і полів, відвідати чудові місця для відпочинку серед чарівної природи.

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

У Лисянському районі поблизу Боярки журналісти відвідали Порадівку – село, в якому є новозбудована церква Віри, Надії, Любові та матері їх Софії. Між храмом і 35-метровою дзвіницею отець Михайло просто на дорозі освятив автомобілі учасників автопробігу, благословивши екіпажі на добрі діла. Людмила Мех із вдячністю прийняла подарунок від місцевих жителів – дорогий вишитий рушник. Гостям показали план створення потужного музейно-етнографічного комплексу з каскадом озер. А далі, проїхавши чудовими дорогами до березової діброви на мальовничих берегах Тікича, журналісти побачили красиві місця відпочинку біля води, пожертвували на храм Святого Миколая і в Шушківці порозмовляли з місцевими жителями. Селянка Катерина Казановська сказала, що тепер люди щиро радіють: село оживає, в ньому є газ, на дорогах – асфальт, тут залюбки залишається і працює молодь. Дякують люди насамперед землякові Миколі Супруну і його дружині Людмилі за сприяння в упорядкуванні тутешніх сіл.

Уперед, до Криму!

Після вечірнього перельоту автокаравану через села Павлівку, Тинівку, Тетерівку та райцентр Жашків (спасибі працівникам ДАІ, які вправно вели колону) преса вилетіла на швидкісну Одеську трасу. Поспішали в район Умані до бази відпочинку з красивою назвою «Білогрудівський ліс». У підсумку ж опівночі опинилася в колишньому піонертаборі з дещо екстремальними умовами проживання. Під враженням від побаченого місця ночівлі учасник поїздки Ярослав Галата, якого колеги-журналісти після 24:00 тепло привітали з днем народження, навіть заримував кілька рядків про «готель «п’ятизірковий» без води, без крісла, де у турків і поляків щелепа одвисла»... Була, щоправда, в охочих можливість відвідати сауну, але скористалися нею одиниці. Утомлена більшість після доброї вечері переглядала сни в лісових «котеджиках». Автор «Українських Соловків» у компанії з шістьома колегами спав у приміщенні казармового типу, де було 11 ліжок і не зачинялися вхідні двері. Про одну на всіх розетку і туалет, у якому, звісна річ, не виявилося паперу, годі й казати. Але пресі, дійшли спільної думки репортери, інколи корисно ось так несподівано зануритися в реальність, щоб «відчути різницю».
Зранку на Уманщині після дозаправки автомобілів пальним о 9:00 відбулася зустріч з директором агрофірми «Золотий колос» Миколою Жмудом. Його молоде підприємство, засноване 2001 року, вже міцно стоїть на ногах і спеціалізується на виробництві соняшникової олії, наданні транспортних послуг, розпилюванні деревини та її сушінні в автоматизованих камерах, зроблених в Італії. Директор тепло привітав двох іменинників – уже згаданого Ярослава з екіпажу телепрограми «Автоконтинент» і представницю прес-служби НАК «Нафтогаз України» Людмилу Васько. Тимчасом персонал фірми утілив мрію журналістки з Маріуполя Тетяни Ігнатченко. Вона від початку автопробігу шукала змоги зробити надійне древко для українського прапора, а без нього – два дні носила велике синьо-жовте полотнище на своїх тендітних плечах (що було, до речі, оригінально).

Крим дбає про майбутнє країни

На дальшому шляху автомарафонців, які рухалися без супроводу ДАІ, – зустріч із колегами в Миколаєві, спілкування з головою обласної організації НСЖ України Миколою Стеценком. По обіді з місцевими журналістами спільно попрацювали на брифінгу у філії ЗАТ «ПРОСТО-страхування». Генеральний страховик автопробігу, як повідомили пресі працівники товариства Марина Віхрова і Олексій Бєлов, відзначає 10-річчя своєї діяльності, має молоду команду професіоналів, підтримує журналістські акції та бере активну участь у благодійництві. Компанія – один з лідерів на страховому ринку України. Вона динамічно розвивається, має разом зі страховими агентами 1680 співробітників, розгалужену мережу філій та центрів продажів по всій країні. Торік це товариство стало учасником підписання Глобального Договору ООН в Україні щодо соціальної відповідальності бізнесу й багато зробило як меценат доброчинного проекту «Цій дитині потрібна родина!».
Поласувавши соковитими черешнями, якими пресу пригостили страховики, автопробігівці надвечір прибули до Євпаторії. Розміщення в корпусах санаторію «Росія» із просторими і затишними номерами (гарні меблі, кондиціонер, телевізор, холодильник тощо), а потім вечеря з ресторанним сервісом не можуть не порадувати тих, хто обере цю оздоровницю для сімейного відпочинку з дітьми.

Євпаторія і Піщане

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

Вранці о 7:00 – організований виїзд журналістів автобусом до моря й купання на доглянутому, зручному для відпочинку піщаному пляжі. А вже о 8:15 у санаторії «Росія» – брифінг із членом міськвиконкому Сергієм Стрільбицьким і начальником відділу курорту і туризму Євпаторійської міськради Тетяною Гнатенко. Про всеукраїнську дитячу оздоровницю, а тепер уже й туристичну Мекку, можна багато розповідати. Ліпше ж – побачити все самому, відчути атмосферу цього древнього й водночас молодого міста, в якому з 64 санаторно-курортних установ половина – дитячих. Євпаторія – сонячний кліматичний курорт із цілющими грязями. Тут застосовуються унікальні лікувальні методики відновлення репродуктивної функції жінок. Екологічних проблем немає, чиста вода – зі свердловин. У місті є де розважитися, змістовно і культурно відпочити. Родзинки нового курортного сезону – туристичний пішохідний маршрут старовинним містом Гезльов і захоплива розповідь кандидата наук Аліфе Яшлавської про обитель дервішів із відвіданням цієї рідкісної пам’ятки історії і культури.

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

З Євпаторії журналісти поїхали до Бахчисарайського району – «інспектувати» дитячі оздоровчі табори в селі Піщаному, що біля мису Лукулл на узбережжі Каламітської затоки Чорного моря. Табір ім. Аркадія Казакевича показали пресі директор Валерій Букланов і його заступник Ніла Ломако. Діти живуть по 4–5 осіб у кімнатах, відпочивають у групах, сформованих за інтересами. У кожної групи є керівник, що знається на педагогіці (один на 10 дітей). Тут обладнано спортивні майданчики для ігор з м’ячем, діти мають змогу купатися в морі, кататися на верхи конях.
Другий приватний оздоровчий табір – «Мандарин» – показали журналістам директор Валерій Дмитрієв і виконавчий директор Олена Нестеренко. Одна з фішок цієї установи – басейн просто неба. Діти займаються в гуртках і студіях за інтересами. Відвідання табірних заходів – за бажанням дитини. Якісне харчування. Завдяки встановленій веб-камері юні відпочивальники можуть в режимі онлайн поспілкуватися з батьками, а ті – побачити, як проводять час їхні сини й доньки. «Це табір для зіркових дітей», – кажуть його керівники.
Учасникам автопробігу сподобався й наступний дитячий оздоровчий комплекс «Южный» – Луганська обласна комунальна установа, в якій відпочивають сироти. Приїздять сюди й діти із Санкт-Петербурга. Старший вихователь Людмила Воблікова показала територію, основні об’єкти цього великого комплексу. Директор Сергій Панченко під час брифінгу відповів на запитання журналістів і з гордістю повідомив, що комплекс «Южный» визнано кращим дитячим оздоровчим закладом року на конкурсі «Кримська перлина-2006». Тут шукають і знаходять новаторські підходи до виховання дітей, розкривають їхні творчі здібності.
Після 17:00 автомарафонці провели брифінг із директором санаторію «Чорноморець» Павлом Рощиною. Ця установа функціонує з 2002 року, освоює чималу територію із власним парком і басейном просто неба (за 700 м – море з обладнаним піщаним пляжем). Є в санаторії лікувальний корпус, ресторанний комплекс, автостоянка, що охороняється. У комфортабельних номерах залюбки відпочивають батьки з дітьми. Гаряча й холодна вода – цілодобово. Територією санаторію курсує оригінальний «автопаровозик».
Увечері журналісти завітали ще на один цікавий об’єкт села Піщаного – базу відпочинку «У Лукоморья». Тут господар Леонід Роєнко показав, як створює власними руками райський куточок на березі моря. На його базі – оточені соснами і квітами двоповерхові затишні котеджі з усіма вигодами. Тут добре відпочивати сім’єю: є пляж із навісами, водною гіркою, атракціонами та міні-басейном, ігрова зала, кафе-бари, дитячий майданчик. В одно- і двокімнатних номерах котеджів можуть жити батьки з дітьми від 1 року. А любителі активного відпочинку вирушають у захопливі подорожі й на екскурсії до Бахчисараю, печерних міст, мальовничих водоспадів та на Південний берег Криму.
Запам’яталася під час вечері учасників пробігу на базі «У Лукоморья» презентація книжки Анатолія Гуськова «Атлас пещерных городов Крыма». У цій праці автор описав 1175 печер і вмістив понад 400 ілюстрацій з коментарями і схемами.

«Артек» і «Кримське літо-2007»

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

Після ночівлі в «Чорноморці» журналісти вирушили до Міжнародного дитячого центру «Артек». Тут надзвичайно цікаву й насичену програму запропонувала керівник інформаційної служби «Артеку», віце-президент ВБФ «Журналістська ініціатива» Олена Мех. Спочатку – екскурсії з відвіданням космічної виставки, відкритої 1967 року Юрієм Гагаріним, і оглядових майданчиків на території центру, потім спілкування з кримськими колегами, інтерв’ю, ознайомлення з умовами проживання артеківців у таборі «Морському». Зміна тут триває 21 день. Діти з різних країн – України, Росії, Білорусі, Молдови – відпочивають змістовно, беруть участь у різноманітних заходах, фестивалях. Вони мають красиву форму з емблемами. Живуть у затишних корпусах, у кожній кімнаті п’ять двоярусних ліжок. Є морський пляж.

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

На брифінгу в МДЦ «Артек» Олена Мех і партнери акції, а саме голова правління ЗАТ «ПРОСТО-страхування» Павло Фурсевич та представник компанії «Мобілочка» Тетяна Філіпович відповіли на запитання журналістів. Сподобався і традиційний артеківський обід: смачно і вдосталь.
У другій половині дня відбулося також традиційне в автопробігах міжнародне журналістське ралі «Кримське літо-2007». У змаганнях на двох спецділянках взяли участь 14 екіпажів з різних країн. Не зміг вийти на старт екіпаж досвідченого водія і майстра пера Володимира Количева, в якого після Черкас «закульгав» залізний кінь.

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

За підсумками азартної безкомпромісної боротьби, в якій змогли випробувати себе й новачки, в абсолютному заліку здобув перемогу польський екіпаж Мацея Сломінського і Піотра Бєліци на «самоході» «пежо 306». Друге місце в Олени Мех і Дмитра Возного – сімейного екіпажу, що представляв на потужній «шкоді» ВБФ «Журналістська ініціатива» і ВАКЖ. Третє місце несподівано посіли кияни на горбатому «запорожці» («ЗАЗ-Революшн»): водій Павло Данченко і штурман Володимир Олешко. Шістку найсильніших замкнув ще один екіпаж на машині запорізького заводу – Олександр Войнович і Ольга Зав’ялова (Рівне). На дві секунди їх випередив (п’яте місце) сімейний дует поляків, які їхали на «фіаті» – фотометр Марьян і редактор Катаржина Ринкевич. Їм дістався заохочувальний приз глядацьких симпатій від «Мобілочки». Представник компанії Тетяна Філіпович вручила всім призерам цінні подарунки.
Молода компанія «Мобілочка» – лідер з продажу мобільних телефонів, цифрової техніки та послуг провідних вітчизняних мобільних операторів – поділяє благородну мету автопробігу. Вона лише 2,5 року тому відчинила двері своїх салонів, але швидко здобула популярність і прихильність споживачів стратегією підтримання низьких цін. Цього року «Мобілочка» запланувала довести обсяг продажів до 1 млрд. гривень. Компанія має енергійну, національно свідому команду професіоналів, яку становлять понад 2000 працівників. «Ми віримо у власні сили, як і учасники цього ралі, й упевнені в успішному майбутньому України», – сказала Тетяна Філіпович.

Феодосія і Керч

Після спортивних змагань екіпажі журналістів відбули до Феодосії. Шанувальники ж «запорожців» своєю колоною попрямували до Ялти на екскурсію до Лівадійського палацу, а далі – за програмою міжнародного автопробігу «Україна – Німеччина: шляхами України до Європи», який організував львівський Авто-фан-клуб «ЗАЗ-Козак». Це спільна акція фанів старих «запорожців» України і ФРН, яка дасть змогу гостям ознайомитися з нашою країною, її природою та історико-культурними пам’ятками. Маршрут подорожі німців проліг через Рівне, Київ, Черкаси, Запоріжжя, Мелітополь, Ялту, Миколаїв, Кам’янець-Подільський, Львів (загалом 3850 км).
Поселившись, як і торік, у приватному феодосійському готелі «Левадія» (вул. Чехова, 33), учасники журналістського автопробігу на добу дали спокій своїм сталевим коням. У цьому готелі кімнати з балконами, кондиціонерами, кабельним телебаченням, красивими і зручними меблями, телефонами, можливістю Інтернет-зв’язку. У будь-який час є гаряча і холодна вода. Харчування ресторанної якості за помірними цінами. Розваги (більярд), територія з автостоянкою, що надійно охороняється, – це далеко не все, що привабить найвибагливішого відпочивальника. На думку директора готелю Ірини Левандовської, майбутнє Криму – саме в розвиткові сфери послуг, малого і середнього бізнесу, який забезпечує курортників комфортним житлом з усіма вигодами.

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

Добре відпочивши у двомісних і напівлюксових номерах, репортери вранці виїхали автобусом до Керчі, де їх гостинно зустріла директор ТРК «Керч» Раїса Щировська. Під час екскурсії містом відвідали церкву Іоана Предтечі – пам’ятку візантійської культури Х століття. Завітали до салону компанії «Мобілочка», про роботу якого розповіла Валентина Роботягова (у Криму 17 таких салонів, а в Україні їх понад 300). Проїхали місцями бойової слави міста-героя. Оглянули дитбудинок нового типу, створений з ініціативи міського голови . Заступник міського голови Олексій Мілованов і начальник управління освіти Керченської міськради Володимир Ідт розповіли, що практично вдалося розв’язати проблему бродяжництва й безпритульності дітей, у яких є батьки. У місті більш як 60 дітлахів щороку не сідали за шкільні парти, а нині таких одиниці.
Зацікавила журналістів і організація відпочинку в Дитячо-юнацькому культурно-оздоровчому центрі «Надія». З участю міжнародної благодійної організації тут створено чудові умови для дітвори з малозабезпечених сімей, інтернатів тощо. На території 4 га є 5 спальних корпусів. У кімнатах з кондиціонерами по 5 ліжок. Повноцінне, калорійне харчування.
Цього ж дня о 18:00 відбулася прес-конференція з міським головою Олегом Осадчим. Він зазначив, зокрема, що перспективний напрям розвитку Керчі – перетворення її на курорт. Тут будуються пансіонати, створюється відповідна інфраструктура. Але і друге «крило» міста – промислове – не підрізається. У плані – спорудження міжнародного аеропорту, триває робота над газовим терміналом. Інвестор ще оцінить переваги Керчі, упевнений мер: це місто двох морів і трьох портів, є вуглеводні на шельфі, а історія – «половина археологічних знахідок, що зберігаються в Ермітажі, – з Керчі».
Зі 158 тисяч місцевих жителів більшість – російськомовне населення. Є лише одна школа з навчанням державною мовою. Мер щодо цього зауважує: «Головне, щоб діти патріотами росли». А з-поміж істотних проблем він як вчений-соціолог назвав, зокрема, таку: на підприємствах не вистачає, токарів, слюсарів, зварювальників, ця робота людей мало цікавить...
Поверталися журналісти до Феодосії з багажем нових знань, думок і відчуттям, що їхня «дорога до Криму» ще не раз проляже через Керч.

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

Крим дбає про майбутнє країни

Наступного дня автопробігівці мали змогу відвідати заклади культури, серед яких перлина – картинна галерея Івана Айвазовського. А по обіді – виїзд машинами до Феодосійського дитячого будинку. Для нього, як і торік, гості привезли подарунки від ЗАТ «ПРОСТО-страхування», журналістів та компанії «Мобілочка»: два нових телевізори, цифровий фотоапарат, солодощі тощо. Нині в цьому будинку 53 дитини, багато сиріт. За останній рік надійшло більше матеріальної допомоги, ніж раніше, зазначила директор Тамара Колесникова. Вочевидь, сприяли цьому й публікації у пресі. Мрія директора – зробити для дітей спортивний майданчик у дворі, щоб вони могли хоча б грати у волейбол. Нинішній двір – «вузьке місце», на яке після капремонту харчоблоку треба якнайшвидше звернути увагу.

Крим дбає про майбутнє країни

Програма автопробігу дуже насичена: о 16:30 у конференц-залі готелю «Левадія» – прес-конференція за участю міського голови Володимира Шайдерова, першого заступника міністра курортів і туризму АР Крим Марини Слєсарєвої, голови республіканської організації НСЖ України ,керівника представництва ВБФ «Журналістська ініціатива» в автономії Людмили Хорошилової, представників ДАІ МВС України і Криму Геннадія Гребньова та Ігоря Бойка, директора готелю Ірини Левандовської. Мер має привід для оптимізму: Феодосія вже прийняла вдвічі більше відпочивальників, ніж за аналогічний період торік. Тут активно розвивається готельний бізнес, будуються спортивні споруди, басейни. Це добра основa для подовження курортного сезону в місті, в якому водночас уже закінчено газифікацію, замінено 40% внутрібудинкових мереж.

Під час перебування автопробігівців у Феодосії щирі друзі «преси на колесах» бізнес-леді Ірина Левандовська й Ірина Філіпоненко зробили все, щоб робота й відпочинок журналістів були приємними й пізнавальними. Від турагентства «Робінзон» преса одержала каталоги з докладною інформацією про місця відпочинку для дітей і дорослих, готелі й пансіонати у Феодосії, Коктебелі, Курортному. А на дружній вечері у переддень від’їзду порадували гостей культурною програмою троє юних феодосійців, які грали на музичних інструментах, співали пісень, запально танцювали. Солістом був... син Ірини Філіпоненко, яка донедавна успішно керувала в місті туристичною сферою.

 

Чорноморське і політ «за кордон»

 

Незабутнім був ранковий «політ преси» від Феодосії до селища Чорноморського на заході Криму. Майже за 2,5 години машини домчали до бази відпочинку «Мрія», а відтак 11 учасників автопробігу хутко виїхали в порт Чорноморськ. Далі – калейдоскоп подій. Оформлення паперів, як для подорожі за кордон. Лікар перевірила в кожного тиск. Прикордонники прискіпливо погортали документи й того, хто не потрапив до попередньо складених списків, відправили до «Мрії». За годину – огляд особистих речей. Рекомендовано в інтересах безпеки вимкнути мобільні телефони й викласти із сумок сірники. І все це тому, що інтернаціональний прес-десант вирушає вертольотом на бурову – до нейтральних вод Чорного моря.

У «череві» гвинтокрила спекотно. Пілот інструктує пасажирів, як їм рятуватися в разі авіакатастрофи. Троє поляків і двоє турків уважно слухають. У цей час киянин-жартівник шепоче на вухо сусідові: «Экипаж с вами прощается и желает вам приятного полета». За кілька хвилин «залізна бабка» здійнялася в небо, але й там почуття гумору не зрадило пресу. Коли Мі-8, дрижачи, прямував над неозорим морським простором, турок Юнус, заколисаний свистом гвинтів, як кажуть росіяни, «клюнул носом». І тільки лінивий репортер не зафіксував на фото чи відео цієї кумедної сценки.

Приблизно півгодини польоту – і ось нарешті родовище Штормове. Тут на морській платформі працюють вахтовим методом по 14 діб робітники і спеціалісти Державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз». Це підприємство з кінця 1970-х років за допомогою плавучої бурової «Сиваш» обладнало перше на чорноморському шельфі Голіцинське газоконденсатне родовище. Нині компанія розробляє 9 родовищ, з яких по три в Азовському морі й самому на Кримському півострові.

Очолює правління ДАТ «Чорноморнафтогаз» кандидат юридичних наук Анатолій Присяжнюк, який раніше працював у столиці й обіймав посаду заступника міністра внутрішніх справ. У травні 2006-го його призначили віце-прем’єром АР Крим, а з жовтня він голова правління компанії. Керівник упевнений, що розробка вуглеводнів на шельфі, де торік уперше знайдено й чорноморську нафту, може істотно знизити енергозалежність України. Набутий досвід і добре розвинена виробнича структура компанії дають їй змогу самостійно здійснювати буріння, обладнувати й експлуатувати родовища, прокладати наземні й підводні газопроводи, транспортувати й накопичувати природний газ у підземних сховищах, а також постачати його споживачам. Це важлива соціальна місія, адже «Чорноморнафтогаз» дає людям тепло і світло в будинки, створює в них комфорт і затишок.

Журналісти поспілкувалися на морській платформі з персоналом. Зробили знімки й відеозаписи. У кімнаті відпочинку залишили для працівників свіжі газети й журнали. На камбузі скуштували чаю і прохолодних соків. А відтак знову на борт – і в порт. Після щасливого повернення на репортерів чекали у «Мрії» смачний обід і така потрібна перед далекою дорогою релаксація – купання у прозорому морі на піщаному пляжі.

До Києва автородина повернулася без пригод, подолавши впродовж спекотного дня понад 800 км (загалом же від урочистого старту до фінішу «накручено» більш як 3000 км). Зупинившись після 20:00 на в’їзді до столиці, журналісти, що міцно здружилися в цій подорожі, прощалися дуже тепло і зі світлим жалем: були навіть сльози в очах. Але радість ще буде: незабаром прес-конференція за підсумками акції, а в серпні – підбиття підсумків конкурсу на краще висвітлення автопробігу. Отож – до творчої праці, друзі, і до нових зустрічей!

 

Сергій Шевченко

Фото Євгена Кравса і Сергія Шевченка