День визволення Болгарії святкували в Республіці Косово

  Найповажніше національне свято Болгарії – День визволення болгарського народу від османського ярма – відзначають щороку 3 березня, у день підписання Сан-Стефанського договору (3.03.1878). Ця мирна угода, нав'язана османському уряду російською імперією по закінченню російсько-турецької війни 1877–1878 років, поклала край турецькому контролю над Балканами. Під гнітом Османської імперії Болгарія перебувала майже п’ятсот років (1396–1878).

 

Пам’ять про Визвольну війну за свою незалежність та її героїв болгари свято бережуть, про що свідчать численні пам’ятники на території країни.

 

    Цей важливий день в історії Болгарії відзначили 5 березня у Приштині, столиці Республіки Косово. З цієї нагоди Посольство Республіки Болгарія влаштувало прийом. Захід розпочався з урочистого виконання гімнів Болгарії і Косова. Надзвичайний і Повноважний посол Республіки Болгарії в Косові, пан Христо Гуджев (Hristo Gudjev) відкрив захід промовою, в якій наголосив, що День визволення Болгарії ознаменував відновлення незалежності й упевнений поступ держави на сучасному етапі. Пан Посол також зазначив, що це свято – урочиста нагода згадати про героїзм, самовідданість і жертовність воїнів, які боролися за свободу Болгарії.

 

З 29 березня 2004 року Болгарія – член НАТО, а з 1 січня 2007 року – повноправний член Європейського Союзу. З 1999 року стабільність у Косові (після війни 1998–1999 років) забезпечують миротворчі сили НАТО – KFOR. Військовослужбовці болгарського військового контингенту – учасники миротворчої місії в Косові.

 

    Прем’єр-міністр Республіки Косово Альбін Курті прийняв вітальну естафету і у своїй промові розповів про дипломатичні відносини та плідну співпрацю між Болгарією та Косовом. Посол Болгарії Христо Гуджев і прем’єр-міністр Альбін Курті підняли келихи за День визволення Болгарії та співдружність двох держав.

 

На урочистому заході були присутні мер Приштини Перпарім Рама (Perparim Rama), урядовці Косова, дипломати, представники міжнародних організацій.

 

Дякуємо послу Болгарії в Косові панові Христо Гуджеву за увагу до України та українських журналістів – учасників міжнародної програми «Резиденція в Косові». Найкращі побажання дружньому народу Республіки Болгарія, яка підтримала боротьбу українського народу проти російської агресії.

 

Р.S. Кілька важливих фактів.

 

Згідно з офіційними даними, з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 2 133 450 українців в'їхали до Болгарії, з них 52 125 залишаються в Болгарії. Кабмін Болгарії продовжив програму гуманітарної допомоги біженцям з України. Програма діятиме до 30 квітня 2024 року/

 

3 лютого 2024 року міністр оборони Болгарії Тодор Тагарєв повідомив, що країна розпочала відправлення до України 100 бронетранспортерів зі складів Міністерства внутрішніх справ відповідно до укладеної торік угоди.

 

Начальник оборони Болгарії адмірал Еміль Ефтімов (джерело – БТА) повідомив, що Болгарія, Румунія та Туреччина в рамках підписаної угоди (MSM Black Sea) навесні цього року можуть розпочати розмінування Чорного моря, що сприятиме зниженню ризиків для судноплавства.

 

Людмила Лук’янченко

 

Фото авторки