Лауреати премії Чорновола 2012 року – полтавці

Премію імені Вячеслава Чорновола за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики 2012 року присуджено творчому колективу Полтавської ОДТРК «Лтава» за документальний фільм «Соловецькі в’язні з України. Микола Зеров» (автор сценарію – Ольга Ніколенко, режисер – постановник, музичний редактор і виконавчий продюсер Наталія Іванченко, режисер-оператор і оператор-постановник Дмитро Старіков, генеральний продюсер Микола Ляпаненко, інженер відеомонтажу і комп’ютерного дизайну Олена Шарбенко). Це рішення прийнято 8 жовтня на засіданні Комітету з премії імені Вячеслава Чорновола, до складу якого входить і президент ВБФ «Журналістська ініціатива» Людмила Мех.

 

Фільм розповідає про життя і творчість видатного українського поета, перекладача, історика літератури Миколи Зерова. На думку членів Комітету з премії, високий рівень публіцистичності забезпечило стрічці вдале поєднання журналістської, акторської, режисерської та операторської роботи. Авторська група побувала на батьківщині Зерова у м. Зіньків, у Києві, де він навчався і працював, у Баришівці, де викладав у технікумі і де вперше зблизились поети-неокласики, а головне – знімали епізоди фільму на Соловецьких островах – у місці ув’язнення Зерова, в урочищі Сандармох (Карелія), де поета страчено в 1937-му... Фільм насичений документальними кадрами доби 1920–1930-х років з фондів Центрального архіву кінофотофонодокументів ім. Г. Пшеничного, документами з державного архіву СБУ, використано також спогади сучасників М. Зерова, відтворені акторами театру.

 

  «Соловецькі в’язні з України. Микола Зеров» – це значно більше, ніж ґрунтовна розповідь про життя і творчість репресованого поета і перекладача, зазначають фахівці: «Завдяки режисерським рішенням він створює образ епохи 20–30-х років ХХ століття і дає ключ до розуміння трагедії покоління «розстріляного відродження». Документально обґрунтований, експресивно забарвлений, фільм мовою телепубліцистики і емоційним впливом сприяє утвердженню історичної пам’яті та національної свідомості українського суспільства».

 

Як зазначила в інтерв’ю газеті «День» Ольга Ніколенко, у планах авторів – фільми про Миколу Куліша, Леся Курбаса та інших, часом незаслуженно маловідомих, діячів. Наприклад, про критика Ананія Лебедя, який був випускником царської школи прапорщиків, білим офіцером, а потім став на проукраїнські позиції та загинув за це в таборах. На Соловках і в урочищі Сандармох лежать багато людей, попіл яких стукає в наші серця, і про них потрібно розповідати, вважають полтавські публіцисти.

 

Прес-служба ВБФ «Журналістська ініціатива»

 

На знімку: сосни в урочищі Сандармох.

 

Фото Сергія Шевченка