Трипільська культура: заходи з нагоди ювілею

 У Києві проведено заходи з нагоди 120-річчя відкриття Трипільської культури. За інформаційної підтримки ВБФ «Журналістська ініціатива» відбулися кіновечір 21 лютого в Будинку кіно та культурно-мистецький захід в Українському фонді культури 26 лютого 2013 року.

 

Кіновечір, присвячений ювілею відкриття Трипільської культури, в Малому залі Будинку кіно вела член Спілки народних майстрів України Людмила Смолякова. У програмі – демонстрація фільмів про Трипільську культуру і її першовідкривача Вікентія Всеволодовича Хвойку. Серед організаторів кіновечора – Музей реконструкцій «Дивосвіт Трипілля», Український колеж імені В. О. Сухомлинського, ГО «Центр інформаційно-правового захисту населення».

 

Як відомо, культура, назва якої походить від назви села Трипілля на Київщині, набула розквіту між 5500 та 2750 роками до н. е. на теренах між Карпатами і річкою Дніпро. Цій культурі належали найбільші за розміром поселення в Європі: кількість жителів деяких з них перевищувала 15 тис. осіб. Але питання походження трипільців, на думку вчених, ще не до кінця з’ясоване. Одна з основних давньоземлеробських культур мідного віку розвивалася поетапно протягом 1500–2000 років. Велику кількість – понад тисячу її пам’яток – виявлено в Україні, найбільше – у Середній Наддністрянщині та Надпрутті й Надбужжі, менше – у Наддніпрянщині (так, можливо, розселялися племена та їхні об’єднання). З-поміж особливостей Трипільської культури – величезна територія поширення (до 190 тис. км²). Жодна з європейських розвинених землеробських енеолітичних культур не могла зрівнятися з нею ні за площею, ні за темпами поширення.

 

    В Українському фонді культури (УФК) 26 лютого проведено вечір за участю вчених, дослідників, працівників культури, діячів мистецтв, журналістів. Культурно-мистецький захід відкрив Борис Олійник, ведучий – Микола Шелест. Серед промовців і учасників – Володимир Мельничук, Олексій Корвін-Піотровський, Людмила Смолякова, Володимир Слєпченко та інші.

 

На вечорі в УФК яскравою ілюстрацією багатої культурно-мистецької спадщини трипільців стали презентовані авторські роботи – керамічні вироби, які реконструює народна майстриня Людмила Смолякова. Вона запросила відвідати Музей реконструкцій «Дивосвіт Трипілля» й подарувала зразки своєї сувенірної продукції українським співакам і музикантам (акомпаніатор Світлана Глух), які своїм мистецтвом порадували учасників вечора.

 

Прес-служба ВБФ «Журналістська ініціатива»