Комунікативні горизонти усної історії

      У місті музеїв Переяславі-Хмельницькому на Київщині відбулася міжнародна наукова конференція «Комунікативні горизонти усної історії» (17–18.05.2013). На запрошення ректора Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди Віктора Коцура (на першому знімку – зліва) у відкритті цих традиційних історичних студій взяла участь президент ВБФ «Журналістська ініціатива» Людмила Мех.

 

Як повідомляє навчально-науковий центр усної історії вишу, в Україні зацікавленість напрямом «oral history» (усна історія) спостерігається впродовж останніх десятиліть. Цьогорічний захід став уже третім, який прийняв Переяслав (до того в травні 2006-го відбувся науково-практичний семінар «Метод усної історії: теорія та практика застосування», а у травні 2009-го – міжнародний науково-методичний семінар «Усна історія: теорія і практика – 2009»).

 

    До слова, 2007 року Переяславський педуніверситет нагороджено Почесною грамотою Кабінету Міністрів України. За результатами участі в конкурсах міжнародних і всеукраїнських виставок у 2012-му відзначено п’ятьма золотими медалями й почесною нагородою за багаторічну співпрацю – «Освітянський Оскар». Того ж року виш здобув диплом за високі показники у рейтинговому виставковому конкурсі «Наукова діяльність». Нині університет має сім факультетів – педагогіки і психології, педагогічний, історичний, природничо-технологічний, філологічний, фізвиховання, фінансово-економічний, відділення довузівської підготовки та післядипломної освіти.

 

У програмі роботи конференції «Комунікативні горизонти усної історії» зазначено понад 50 доповідачів – це представники України Білорусі, Казахстану, Канади, Молдови та РФ. Українські дослідники прибули з дев’яти міст (Запоріжжя, Київ, Львів, Одеса, Переяслав-Хмельницький, Полтава, Умань, Харків, Чернігів). У науковому заході взяли участь сім докторів наук, 26 кандидатів наук, аспіранти, наукові співробітники, здобувачі. Обговорення велося за секціями «Усна історія: теорія та методика», «Усна історія та дослідження пам’яті», «Усна історія: горизонти дослідницьких практик».

 

    Також на конференції презентовано низку тематичних видань, з-поміж них: «Усна історія примусу до праці: метод, контексти, тексти» (Гелінада Грінченко); «Маленькі люди на великій війні: усні історії остарбайтерів та в’язнів концтаборів з Полтавщини» (Віта Лахно); «Deportations from the Neighbouring Chernшvtsy Region (Ukraine) in 1944–1953 and from the Bricheny, Oknitsa and Edinets Regions (Moldova) in 1949–1951» (Мар’ян Лопата); «Та недарма були ми на землі» (Історико-краєзнавчий альманах «Джерела пам’яті», 3-й Випуск) (Тарас Нагайко); «Нариси з історії Уманщини в розповідях очевидців і в документах» (Богдан Чорномаз).

 

Матеріали міжнародної конференції заплановано опублікувати восени цього року.

 

Прес-служба ВБФ «Журналістська ініціатива»

 

Фото Сергія Шевченка

 

Переяслав-Хмельницький  – Київ