У Луганську ветерани відновили легендарний танк Т-34

  Сімдесят років тому Луганську область було звільнено від нацистських загарбників. Цього тижня з нагоди ювілею та напередодні святкування Дня танкістів планується провести в центрі Луганська урок мужності просто неба, щоб показати молоді, в яких умовах і як їхні діди здобували перемогу. З ініціативи ветеранів у місті відреставровано історичну пам’ятку танк Т-34, встановлений на постаменті в районі меморіалу «Гостра Могила». Ентузіасти не просто почистили корпус і пофарбували броню, а вдихнули в бойову машину життя: тепер її двигун заводиться й вона може їздити! У випробуваннях Т-34 2 вересня взяли участь колишні танкісти, зокрема й заступник міського голови Олександр Ткаченко.

 

    «Думаємо, що, побачивши танк на ходу, луганчани й гості міста запам’ятають таку подію надовго, – прокоментував рішення Олександр Ткаченко (на знімку). – По-перше, тому, що не щодня містом танки їздять. На щастя. А по-друге, тільки так можна відчути, якою жахливою може бути війна, і що краще жити в мирі».

 

Стріляти танк-пам’ятник, звичайно, не буде (озброєння демілітаризовано), а от брати участь у святкових заходах з нагоди Дня Перемоги чи в історичних реконструкціях битв – зможе. Причому без шкоди для асфальтового покриття в місті. Конструкція траків рівномірно розподіляє вагу 30-тонної машини на десять точок опори, тому танк рухається м’яко. Вантажівки, як запевняють фахівці, дають більше навантаження на дорогу.

 

Легендарний танк у 1944-му збудував Сормовський завод на гроші колгоспника з Дніпропетровської області Якова Шульги. «Подарункова» машина, на якій воював екіпаж лейтенанта Івана Кісенка, пройшла з боями Югославію, Болгарію, Угорщину, знищила 4 танки, 1 самохідку, 6 мінометів, 7 вогневих точок, 25 возів військових вантажів, чимало живої сили ворога. Після капремонтів ця машина ще повоювала на фронтах війни з Японією. А в мирний час, уже на постаменті, всередину «тридцятьчетвірки» вандали накидали сміття... Щастя, що воно не загорілося від недопалків – інакше з пам’ятником уже довелося б розпрощатися.

     Відновити Т-34 взялася обласна громадська організація «Каска» – патріотичне об’єднання ветеранів війни (інвалідів війни, учасників бойових дій, учасників війни), ветеранів Збройних сил, МВС та осіб, прирівняних до них. З їхнього боку це теж своєрідний урок мужності, бо працювати довелося, не маючи особливих фінансових можливостей і долаючи чимало проблем. Ідейним натхненником усіх справ став фронтовик, полковник запасу Олександр Іонов, який воював разом з екіпажем тієї легендарної Т-34. П’ятнадцять мішків сміття, яке витягли з танка – дрібниця порівняно з тим, з чим довелося зіткнутися активу організації, а це заступники голови її правління Валерій Палагута, Геннадій Шамрін, члени правління Ігор Гладушин, Сергій Вірченко, Євген Духанов, Володимир Салахов. Голова правління організації полковник запасу Олександр Акулов – танкіст у третьому поколінні, який пройшов шлях від командира взводу до командира танкового полку – вважає, що участь «Каски» у такій благородній справі – це не тільки бажання гідно вшанувати пам’ять героїв-фронтовиків, а й можливість привернути увагу влади до нагальних проблем ветеранів війни, інвалідів.

 

Організація, створена в 2008-му, об’єднує понад 1000 осіб, з яких 741 – інваліди війни, учасники бойових дій. За роки діяльності в Луганську ці люди на ділі зберегли від розграбування майно 27-го військового містечка, що належить Міністерству оборони України. «Каска» планує створити соціальне підприємство для ветеранів війни і з цією метою орендує частину військового майна, яке власними силами охороняє.

 

  «Хочемо налагодити виготовлення і ремонт інвалідних колясок, ходунків, милиць тощо, які будемо безоплатно передавати людям, котрі їх потребують, – розповідає Олександр Акулов (на знімку). – Торік самі відремонтували 15 автомобілів, що належать ветеранам. З початку 2013-го таку ж допомогу надали ще сімом особам. Крім того, пропонуємо створити патріотичний центр з підготовки молоді до захисту Батьківщини. Програму курсу вже розробили, бюджетних коштів залучати не плануємо. Спасибі, керівництво міста і області підтримало ідею відновити пам’ятник. І ми це зробили: танк – на ходу! На свій постамент він повернеться 8 вересня, коли Україна святкує День танкістів. Але залишаються проблеми, які нашу роботу гальмують. У квартирно-експлуатаційному відділі МО України у м. Луганську нам відмовляються передати в оренду майно відповідно до частини 2 статті 20 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Там заявляють, що ми, мовляв, просто організація інвалідів і вимагають платити за оренду не 1%, а 7–10%, що, по суті, знищує наше об’єднання. Хто уповноважив керівництво відділу скасувати постанову Кабміну від 19 травня 2000 року № 75 – невідомо».

 

Нині місцеві органи влади спільно з громадськими організаціями мають намір створити постійний інтерактивний майданчик на військову тематику. Є ідеї, де взяти техніку, як представити знахідки, наявні у пошуковців. Але при цьому, якщо не вирішувати нагальних проблем ветеранів і таких ентузіастів, як в організації Олександра Акулова, то завтра, образно кажучи, генератор ідей може залишитися без приводних ременів, а будівельник – без каски...

 

Сергій Шевченко, заслужений журналіст України

 

Матеріал підготовлено ВБФ "Журналістська ініціатива", до прес-служби якого звернулися луганські ветерани з проханням сприяти у висвітленні події, яка не має аналогів на території України. Надані ілюстрації – з фотоархіву громадської організації "Каска" і "Нашей газеты". 

 

ВІДГУКИ НА ПОДІЮ, ФОТОЗНІМКИ:

 

Анна. Мы очень Вам признательны, спасибо от души, искренне!!! Сегодня все прошло просто на "ура"!!! У людей многих слезы на глазах были когда выехал танк (я была среди собравшихся). Приятно было видеть в глазах мальчишек удивленность, живой интерес и многие из них говорили: "а мой дед тоже на таком служил". Атмосфера наполнена была духом патриотизма, ощущалась объединенность. Спасибо Вам за поддержку!!!

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Александр Ткаченко, заместитель Луганского городского головы. Труд многих энтузиастов увенчался успехом. В день празднования семидесятилетия освобождения Луганской области танк Т-34 под управлением ветеранов-танкистов участвовал в параде военной техники. Равнодушных не было – и теперь каждый желающий может ознакомиться с боевой машиной у пилона Славы.
С юбилеем, друзья!