II Всеукраїнський історико-культурологічний форум «Сікорські читання»

  У Переяславі-Хмельницькому на Київщині 18 жовтня 2013 року відбувся II Всеукраїнський історико-культурологічний форум «Сікорські читання», приурочений до 90-річчя Михайла Івановича Сікорського. Ідея і мета цього масштабного заходу – вшанувати відомого діяча музейної справи і сприяти розвиткові творчих ініціатив у сферах історичної науки, культури та мистецтва.

 

  Форум, як відомо, заснували Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди і громадська культурно-просвітницька організація «Переяславський скарб». Співорганізатор – Національна спілка краєзнавців України. Другий рік поспіль серед інформаційних партнерів форуму – ВБФ «Журналістська ініціатива» та Співдружність інформаційних видань України.

 

Вітальні слова до учасників зібрання в актовій залі університету виголосили Олександр Реєнт – голова Національної спілки краєзнавців України, Віктор Коцур – ректор університету, голова оргкомітету форуму, Микола Томенко – народний депутат України, Олександр Шкіра – міський голова м. Переяслава-Хмельницького.

 

Цікавими спогадами про видатного діяча музейної справи поділилася краєзнавець Валентина Сікорська – небога М. І. Сікорського. Вона наголосила, зокрема, якою доброю, сумлінною та надзвичайно скромною людиною був Михайло Іванович, як поважав він людей та їхню працю. У спілкуванні – доброзичливий, чуйний, усміхнений. У нього зовсім не було егоїзму і прагнення до особистого збагачення, а були працелюбність, наполегливість у досягненні мети і власна позиція, яку він умів відстояти, навіть ціною втрати посади. "Слава Богу, що ми маємо такий приклад життя", – підсумувала розповідь Валентина Сікорська.

 

За результатами спільного засідання президії Національної спілки краєзнавців України і вченої ради університету цього дня вперше було вручено премії імені Героя України Михайла Сікорського Національної спілки краєзнавців України за вагомий внесок у дослідження і збереження культурної спадщини України та розвиток музейної справи. Серед лауреатів – Валентина Сікорська, Лариса Грузська – директор Житомирського краєзнавчого музею, Микола Махінчук – журналіст, Віктор Коцур, Борис Войцехівський. Кількох учасників форуму, з-поміж них Миколу Томенка, нагороджено почесною відзнакою Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди, а президентові ВБФ «Журналістська ініціатива» Людмилі Мех, яка вже має цю відзнаку, вручено цінний подарунок.

 

  На форумі в науковому блоці програми презентовано «Особистий архів М. І. Сікорського». Відбулися круглі столи «Михайло Сікорський в історико-культурному просторі України» та «Краєзнавство Переяславщини: дослідження, проблеми, постаті». Учасники заходів вели мову про життєвий подвиг Героя України, його вплив на становлення й розвиток музейної галузі, спадок видатного діяча – вписання української національної самобутності у світовий історико-культурний простір. Промовці порушували актуальні питання краєзнавчих досліджень та музейної справи на Переяславщині.

 

Упродовж дня в університеті експонувалися виставки фоторобіт Віктора Сокола «Моє життя – мої музеї», друкованих видань з книжкових фондів бібліотеки «Музейний зодчий України» та художніх творів кафедри мистецьких дисциплін. Проведено також майстер-класи з народного мистецтва «Дивотвори».

 

До могили М. І. Сікорського цього дня було покладено квіти від учасників форуму, а після офіційних заходів велика група його учасників відвідала місце останнього спочинку «майстра музеїв» на Заальтицькому кладовищі в Переяславі.

 

Форум засвідчив глибоку повагу до постаті людини, яка зробила неоціненний внесок у культурний поступ країни, збереження її історичних і духовних цінностей та своєю самовідданою працею сприяла утвердженню національної свідомості українського народу.

 

 

Сергій Шевченко

 

Переяслав-Хмельницький – Київ