«Срібне перо 2013» – свято на вулиці преси

        В Автономній Республіці Крим у курортному Судаку 24–27 жовтня пройшов фінальний етап ХII Міжнародного відкритого творчого конкурсу журналістів «Срібне перо 2013». У масштабному заході, який вінчала урочиста церемонія нагородження лауреатів, взяли участь визнані авторитети у сфері масової комунікації, медіа-експерти, представники преси і державних структур, іноземні гості (на знімках: два краєвиди міста з башти Консульського замку генуезької фортеці; у залі «Консул» туристично-оздоровчого комплексу «Судак»).

 

Засновниками конкурсу, що дедалі набирає ваги й популярності не лише в нашій державі, стали творча спілка журналістів України, Кримська республіканська організація НСЖУ, Республіканський комітет з інформації АР Крим, Кримський прес-клуб та ТОК «Судак» («Срібне перо», як відомо, має на меті не лише сприяти підвищенню авторитету преси в суспільстві та професійної майстерності журналістів, а й допомагати у зміцненні іміджу гостинного «сонячного півострова»). На думку заступника голови Ради міністрів АР Крим Георгія Псарьова, завдяки таким заходам про Крим дізнаються в різних куточках світу, а це сприяє розвиткові туризму. На урочистій церемонії до привітань, які було виголошено від імені Прем’єр-міністра України та голови Ради міністрів АР Крим, долучився також голова профільної комісії кримського парламенту Костянтин Бахарєв.

 

      Від імені оргкомітету конкурсу визнаний лідер кримських журналістів, секретар НСЖУ Людмила Хорошилова (на першому знімку – справа) повідомила, що на суд інтернаціонального журі цьогоріч подано 700 робіт з 14 країн (нині важко уявити, що на перший конкурс, заснований 1998-го, надійшло лише 18 робіт), при цьому впродовж багатьох років найважливішими критеріями визначення кращих серед номінантів залишаються високий рівень журналістської майстерності, неординарний підхід та відданість професії. Більшість робіт, на думку членів журі, вирізняє тверда громадянська позиція авторів, наполегливе прагнення достукатися до сердець читачів, слухачів, телеглядачів. До речі, вперше журі творчого змагання (а це 15 фахівців з кількох країн Європи) очолили троє співголів, з-поміж них від України – президент ВБФ «Журналістська ініціатива» Людмила Мех (на другому знімку – в центрі).

 

        Лауреатів 2013-го названо в низці номінацій: «Краща друкована публікація», «Краща телепрограма року», «Краща радіопрограма року», «Інтернет-журналістика», «Краща фотопублікація року» (імені Леоніда Яблонського), «Медіадизайн», «Підготовка журналістських кадрів», «Нові імена» та ін. Серед трьох сотень учасників «Срібного пера 2013», приміром, здобули лауреатські звання професори Володимир Різун, директор Інституту журналістики Київського національного університету ім. Тараса Шевченка – за підготовку журналістських кадрів і Валерій Бебик (на четвертому знімку – перший справа) – за цикл документальних фільмів програми «Цивілізація incognita» телеканалу «Тоніс». Редакторами року визнано Сергія Тихого («Крымская газета») і Павла Шунька ([на другому знімку – в центрі], газета «Флот України»). У номінації «Журналістська акція року» престижний диплом (на третьому знімку) здобув, зокрема, спортивний клуб НСЖУ, який організував і провів перший всеукраїнський турнір з футболу серед команд ЗМІ (в оргкомітеті цього заходу був і автор цих рядків, а про саму акцію докладно розповідається на веб-сайті ВБФ «Журналістська ініціатива»). Визначено лауреатів і в номінаціях «Метр» – це Борис Левін (на першому знімку – за вагомий внесок у розвиток кримської журналістики), «Кримські пріоритети», «Дебют у кримській журналістиці», «Медіа про медіа» (весь список лауреатів можна проглянути на сайті Кримської регіональної організації НСЖУ). За багаторічну підтримку конкурсу пам’ятну медаль від оргкомітету вручено й народному депутатові України Борисові Дейчу.

 

       Як наголосив, промовляючи на урочистій церемонії, голова НСЖУ Олег Наливайко (на другому знімку – в центрі), щороку конкурс «Срібне перо» набирає нових вимірів і залучає нових учасників. Він має на меті дати певний творчий імпульс журналістиці – знайти талановитих представників медійної галузі, а також згадати про журналістську солідарність і про важливість залучення до професії молоді та дітей. Конкурс у Судаку став і своєрідним майданчиком для обміну досвідом. Тут спілкувалися з колегами голова Асоціації польських журналістів, директор радіокомпанії та інтернет-порталу «Radio Wnet» Кшиштоф Сковронськи, віце-президент Європейської федерації журналістів, секретар Спілки журналістів Росії Надія Ажгіхіна, секретар СЖ Росії Олександр Копєйка, журналіст і телеведучий Дмитро Губін (Москва), голова комісії з журналістської етики НСЖУ Володимир Мостовий, головний редактор ресурсу Mediasapiens сайту «Телекритика» Діана Дуцик, член журі конкурсу тележурналістка з Болгарії Райна Манджукова (на першому знімку – перша справа), директор білоруського телерадіомовного каналу «Гродно Плюс» Олександр Лосмінський та інші.

 

      Про проблеми й перспективи журналістики гості й учасники «Срібного пера» вели мову під час круглого столу «Свобода слова в Україні, СНД та Європі: кордони й суверенітет для четвертої влади». Було презентовано також роботу з методів захисту персональних даних, з питань «приватності» й «права знати», розкрито секрети проведення успішного інтерв’ю. На майстер-класи відомих професіоналів прибули з Сімферополя студенти факультету слов’янської філології та журналістики Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського та прес-секретарі міністерств і республіканських комітетів Кримської автономії. Під час проведення конкурсу журналісти й гості мали змогу ознайомитися з кількома виставками творчих робіт. Там були чудові фотоновели, які надіслав з Нью-Йорка телеоператор НТВ Володимир Бадіков (до речі, він цьогорічний лауреат «Срібного пера»). Головний редактор газети Сімферопольського району Криму «Сельский труженик», заступник голови Кримської республіканської організації НСЖУ Андрій Трофімов також представив свої фотороботи із закордонних мандрів. Тут же, у бізнес-центрі ТОК «Судак», експонувалися малюнки учнів Владикавказької художньої школи імені Сосланбека Тавасієва, які привіз зі столиці республіки Північна Осетія – Аланія член НСЖУ, ялтинський архітектор і фотохудожник, член журі «Срібного пера» Валерій Савлаєв (на третьому знімку – справа). Малюнки дітей стали подарунком МДЦ «Артек», де відомі журналісти зустрілися з юнкорами після завершення конкурсних заходів у Судаку.

 

        Традиційно уособленням гостинності став для учасників «Срібного пера» ТОК «Судак», що лежить на першій лінії моря, на території чудової пам’ятки садово-паркового мистецтва, яку ще називають Нікітським ботанічним садом у мініатюрі. Восени тут квітнуть троянди, є багато екзотичних, реліктових та вічнозелених рослин. Пізнавальними й цікавими були культурні заходи, передбачені програмою. Звичайно, найперше – це огляд історичних пам’яток стародавнього міста-фортеці, що називалося колись Сугдея (на трьох перших знімках – журналісти в музеї «Судацька фортеця»). Запам’яталася гостям нашої країни (а тут були колеги і з далекого Красноярського краю РФ, і з Калмикії та Російської Півночі, і представники Азербайджану та держав Центральної Азії) дегустація найвідоміших марок кримських вин «Сонячної долини». З неофіційної програми в напрочуд теплі, сонячні дні жовтня гості вподобали прогулянки набережною у вільні хвилини та бадьорі морські купання в 15-градусній воді Чорного моря.

 

      Імениті гості й члени журі, зокрема Валентин Козубський (на другому знімку), Юрій Бондар, Олександр Бєланов, як і численні учасники конкурсу, відзначили високий рівень його організації. Душу в цю справу вклав оргкомітет, а особлива подяка – відповідальному секретареві Кримської республіканської організації НСЖУ, координаторові Кримського прес-клубу Ладі Лєпіній (на другому знімку – перша зліва) Тому-то і вітчизняні, й зарубіжні колеги щиро вітали її із заслуженою відзнакою – Золотою медаллю української журналістики, яку вручив голова НСЖУ. У свою чергу організатори заходу, що часом нагадує яскравий фестиваль преси, упевнені: враження, які журналісти забирають з собою, побувавши в курортному місті, також стануть джерелом публікацій і допоможуть відкрити багатьом туристам та відпочивальникам нові дороги до Криму.

 

    По закінченні офіційних заходів конкурсу президент ВБФ «Журналістська ініціатива» і автор цих рядків відвідали в Сімферополі факультет слов’янської філології та журналістики Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського, де зустрілися з деканом професором Галиною Богданович (на знімку – перша зліва) і подарували для бібліотеки книжки «Золоте перо. Людмила Мех». Гості спілкувалися також зі студентами цього факультету – майбутніми колегами, яким передає свій багатий досвід і знання старший викладач кафедри міжмовних комунікацій та журналістики Людмила Хорошилова (вона читає такі дисципліни, як етика журналістики, теорія журналістики, PR, основи журналістики, професійні стандарти тощо).

 

    Відтак голова оргкомітету конкурсу і кияни – учасники зустрічі в університеті – переїхали до радіостудії ДТРК «Крим» (на знімках), де разом з лауреатом «Срібного пера» журналісткою Катериною Козир вели мову в ефірі про підсумки проведеного заходу.

 

Фанфари відлунали, а робота преси не припиняється. Триває спілкування нових знайомих і друзів у соціальних мережах, налагоджується обмін фото- і відеоінформацією – тривають журналістські будні, за якими для невгамовної творчої братії вже наступної осені – в рік Тараса Шевченка, в Криму, в Україні – знову прийде унікальне свято під назвою «Срібне перо».

 

Сергій Шевченко,

член журі конкурсу «Срібне перо»,

заслужений журналіст України

 

Фото автора

 

Судак – Сімферополь – Київ

 

 

Офіційна інформація (рос. мовою)

 

ЖЮРИ ХІІ международного открытого творческого конкурса журналистов «Серебряное перо 2013»

Сопредседатели жюри:

от Украины: Мех Людмила Григорьевна - сопредседатель жюри, президент общественной организации ВБФ "Журналистская инициатива», заслуженный журналист АР Крым, лауреат премии Союза журналистов Украины, кавалер Ордена княгини Ольги;

от России: Беляева Елена Юрьевна - сопредседатель, главный редактор газеты «Земля Нижегородская»;

 

от Крыма: Михайленко Галина Станиславовна - сопредседатель жюри, шеф-редактор издания «Кто есть кто в Крыму?», заслуженный журналист Украины.

Члены жюри:

Беланов Александр Александрович - член жюри, тележурналист, режиссёр-постановщик и продюсер телекомпании "ЦИВИЛИЗАЦИЯ" и продюсерского центра "СИНЕМА ПРОДАКШН", член Союза журналистов Украины, г. Москва

Болотин Виталий Владимирович - член жюри, арт-директор дизайн-студии «Вам повезло».

Бондарь Юрий Владимирович – член жюри, доцент Института журналистики Киевского национального университета имени Тараса Шевченко, кандидат политических наук, заслуженный работник культуры Украины.

Иоффе Григорий Адольфович - член жюри, депутат Верховного Совета АР Крым, заслуженный журналист Украины.

Козубский Валентин Алексеевич - член жюри, теледокументалист, заведующий корпунктом Всемирной службы «УТР».

Мамутов Бекир Аблаевич - член жюри, редактор газеты "Къырым", кандидат филологических наук, доцент.

Манджукова Райна Димитрова - член жюри, тележурналист, автор и ведущая программы «Облаче ле бяло», Болгария.

Савлаев Валерий Николаевич - член жюри, журналист, член Союза фотохудожников Украины, председатель КРО «Конгресс осетин Крыма».

Скворцова Наталья Николаевна – член жюри, директор Центра журналистских технологий, Заслуженный работник культуры Российской Федерации, профессор Нижегородского филиала Университета Российской Академии образования.

Трофимов Андрей Юрьевич - член жюри, главный редактор газеты "Сельский труженик", заместитель председателя правления КРО НСЖУ, заслуженный журналист Украины и АР Крым.

Шевченко Сергей Владимирович - член жюри, лауреат премии им. Ивана Франко в области информационной деятельности и Международной премии им. В. Винниченко, заслуженный журналист Украины.

Яблоновская Наталья Всеволодовна - член жюри, доктор филологических наук, профессор, факультет славянской филологии и журналистики ТНУ им. Вернадского.