Державна антинаркотична політика: міжнародний аспект (оновлено)
Державний комітет України з питань контролю за наркотиками налагоджує міжнародне співробітництво в інтересах захисту здоров’я нації та ефективної реалізації державної політики у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, а також у сфері протидії їх незаконному обігу. Як відомо, лише в сегменті легального обігу цих підконтрольних речовин в Україні нині більш як 4,6 тисячі учасників - державних і приватних структур. А щодо нелегального обігу, то найретельніші статистичні підрахунки не можуть претендувати на об’єктивність цифр з огляду на високу латентність наркобізнесу. Зрозуміло єдине: проблема наркоманії в Україні є і вона набуває загрозливих вимірів.
Тільки в жовтні-листопаді 2010 року в Україні й за кордоном проведено низку зустрічей міжнародного рівня, в тому числі з представниками структур ООН і Ради Європи. Так, на запрошення Секретаріату Групи Помпіду Ради Європи перший заступник Голови Державного комітету України з питань контролю за наркотиками Володимир Гошовський представляв Україну на Міністерській конференції «На шляху до узгодженої політики в галузі психоактивних речовин» у Страсбурзі (Франція, 2–3.11.2010). За підсумками цього форуму керівництво Держкомнаркоконтролю накреслило плани розширення співробітництва з профільними міжнародними організаціями та компетентними органами іноземних держав.
На конференції обговорено низку питань, пов’язаних, зокрема, з узгодженням політики в галузі психоактивних речовин. Учасники засідань підбили підсумки діяльності Групи з 2006 року, ухвалили політичну декларацію та затвердили програму роботи на 2011–2014 роки, в якій особливу увагу приділено інноваціям, практичному впровадженню рішень та розвитку взаємодії в антинаркотичній сфері.
Виступ у Страсбузі Володимира Гошовського привернув увагу зарубіжних колег, які висловили конкретні пропозиції щодо співробітництва з Україною. Коментуючи позицію відомства в контексті участі представника нашої держави в міжнародній конференції, голова Держкомнаркоконтролю Володимир Тимошенко наголосив, що перспективним є набуття повноцінного членства України в Групі Помпіду, яка дає змогу європейським міністрам, посадовим особам, експертам і спеціалістам налагоджувати взаємодію та обмін досвідом за всіма напрямами діяльності, пов’язаної з протидією наркоманії. Керівник відомства нагадав також, що Група Помпіду заснована 1971 року як міжурядовий орган, членами якого є країни, а не національні міністерства чи відомства. Нині вона об’єднує більш як 30 держав. Серед її організацій-партнерів є і Європейська Комісія – інституція Європейського Союзу, яка на ділі є «двигуном євроінтеграції».
«У наших найближчих планах – налагодити й розвивати повноцінне партнерство з відповідними структурами країн, що лежать на шляхах глобального наркотрафіку із Центральної Азії до Європи, і на основі цього співробітництва – реалізовувати спільні заходи, спрямовані на узгодження антинаркотичної політики в інтересах забезпечення ефективного контролю за наркотиками», – зазначив Володимир Тимошенко. Особливої уваги, на його думку, потребує розвиток відносин з країнами-сусідами, зокрема з Російською Федерацією, де ситуація, що склалася у сфері обігу наркотиків, дуже схожа з українською.
У листопаді 2010 року в Державному комітеті України з питань контролю за наркотиками проведено робочу зустріч з представниками Секретаріату Групи Помпіду Ради Європи. У цих справах прибули зі Страсбурга до Києва Томас Каттау (Dr Thomas Kattau, Deputy Executive Secretary - Principal Administrator) і Сергій Базаря (Sergei Bazarya, Administrator). З гостями зустрілися 24.11.2010 голова відомства Володимир Тимошенко, його заступники Ігор Коновалов і Володимир Ященко, а також деякі керівники структурних підрозділів центрального органу виконавчої влади. Група Помпіду, як і Держкомнаркоконтроль, заінтересовані у проведенні наступного року в Києві круглого столу за участю міністерств, відомств, неурядових організацій нашої країни, на якому планується обговорити питання дальшої взаємодії та реалізації спільних проектів. (На центральному знімку: Сергій Базаря - ліворуч і Томас Каттау в Держкомнаркоконтролі вели мову про взаємодопомогу в організації та проведенні в Києві круглого столу, а також про сприяння Україні в розв’язанні актуальних завдань, зокрема налагодження ефективної системи моніторингу наркоситуації).
Продуктивно розвивається і співробітництво з Управлінням ООН з наркотиків та злочинності: розробляються й узгоджуються проекти щодо надання Держкомнаркоконтролю методичної допомоги в навчанні персоналу, організації нарколабораторії та практичного сприяння у створенні національної бази даних з контролю за наркотиками.
У січні 2011 року під час візиту до України директора Федеральної служби Російської Федерації з контролю за обігом наркотиків Віктора Іванова керівництво Держкомнаркоконтролю України на чолі з його головою Володимиром Тимошенком зустрілося з російською делегацією в приміщенні Верховної Ради України. Серед гостей з Москви були також заступник директора ФСКН Росії М. Кийко, референт директора В. Висоцький, заступник керівника 2 департаменту - начальник управління В. Рогозін та офіційний представник ФСКН Росії в Україні С. Олефіров. Держкомнаркоконтроль України представляли, крім голови, його перший заступник В. Гошовський, заступники І. Коновалов, В. Ященко та начальник міжнародного відділу С.Шевченко. Сторони вели мову щодо розвитку взаємовигідного двостороннього співробітництва у сфері контролю за наркотиками, обміну досвідом та обговорили інші питання (На знімках: В.Іванов і В.Тимошенко - праворуч; українська і російська делегації під час зустрічі).
За матеріалами прес-служби
Держкомнаркоконтролю
На знімках: учасники конференції у Страсбурзі; промовець від України - Володимир Гошовський; під час зустрічі в Києві з представниками Секретаріату Групи Помпіду (24.11.2010) та делегацією ФСКН Росії (28.01.2011 ).
Фото Сергія Шевченка