Нарада в Кабінеті Міністрів України

Громадські ради: здобутки і проблеми

 

  Представники ВБФ «Журналістська ініціатива» взяли участь у нараді з питань налагодження ефективної взаємодії органів виконавчої влади з громадськими радами. Зібрання проведено 22 лютого 2011 року в Клубі Кабінету Міністрів України. Коло учасників – приблизно 150 осіб майже з усіх регіонів країни (на знімку – президент Фонду Людмила Мех).

 

Директор департаменту інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України Дмитро Андрєєв надав присутнім інформацію щодо процесу формування громадських рад при органах виконавчої влади та щодо проблем, які виникали в процесі цієї діяльності.

 

З підсумками дослідження роботи громадських рад при центральних органах виконавчої влади у 2004–2010 роках учасників заходу ознайомили Елеонора Валентайн, директор Програми сприяння Парламенту II і Юрій Шайгородський.

 

В обговоренні актуальних питань взяли участь співробітники підрозділів, відповідальних в органах виконавчої влади за взаємодію з громадськістю, експерти та представники інститутів громадянського суспільства, з поміж них – Людмила Мех.

 

Пропонуємо читачам текст її виступу на нараді.

 

  Шановні колеги!

 

Обговорюючи тему підвищення ефективності взаємодії органів виконавчої влади і громадськості, залучення її представників до прийняття спільних рішень на загальнодержавному рівні, я коротко зупинюсь на діяльності громадської ради Держкомтелерадіо.

 

Після одержання в листопаді минулого року документа з Кабінету Міністрів, було створено ініціативну групу з підготовки установчих зборів. Ми чудово розуміли, яким може бути наплив охочих, котрі з явним перебільшенням реагують винятково на можливий ресурс телерадіоефіру, а насправді дуже далекі від реальної законотворчої роботи у сфері діяльності телебачення і радіомовлення, захисту професійних інтересів журналістів та споживачів.

 

Ми вирішили максимально сприяти тому, щоб кожний з претендентів зміг показати свою придатність до активної праці в громадському формуванні. Уповноважені представники 36 громадських організацій, які своєчасно і правильно оформили всі документи, взяли участь в установчих зборах. Після того, як ми ознайомилися з діяльністю всіх претендентів, кожен з присутніх одержав іменний список для голосування, щоб обрати 21 члена ради. Після рейтингового голосування лічильна комісія оголосила новий склад громадської ради.

 

Сказати, що все проходило просто, було б нещиро. Невелика група присутніх від самого початку поводилася дещо агресивно (опозиційно) і під час голосування пропонувала окремим учасникам установчих зборів проголосувати за їхню команду в обмін на свої голоси. Після оголошення результатів голосування троє з цієї групи почали наполягати на повторному голосуванні. Оскільки лічильна комісія працювала у відкритому режимі й приховувати їй не було чого, ми пішли на повторне голосування. Звичайно ж, підсумок його знову підтвердив щойно обраний склад громадської ради.

 

Хоч установчі збори й затяглися, ми були свідомі того, що дотрималися всіх норм демократичного підходу до проведення таких заходів. У свою чергу це сприяло тому, що тепер громадська рада при Держкомтелерадіо – це справді високопрофесійна команда, у складі якої багато авторитетних представників журналістських громадських формувань.

 

Завдяки тісній співпраці з керівниками Державного комітету, співробітниками юридичної служби та зв’язків з громадськістю ми працюємо над проектами законів, які вже не один рік на часі для творчих працівників вітчизняних засобів масової інформації. Так, на засіданні 10 лютого працювали над, без перебільшення скажу, історичним документом: проектом Закону України «Про Національну громадську телерадіокомпанію України». Розробник його – Громадська гуманітарна рада при Президентові України – підвела риску під майже десятирічними розмовами на різних рівнях нашого суспільства про потребу створити суспільне телебачення.

 

Хочу звернути Вашу увагу, що задля ефективної роботи громадської ради на самому засіданні всі дотримуємося заведеного порядку: заздалегідь працювати над проектами документів, які отримуємо електронною поштою. Свої письмові пропозиції за два-три дні до засідання надсилаємо голові громадської ради, керівникові ради директорів Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» Олександрові Юрійовичу Човгану. Він контактує із заінтересованими службами Держкомтелерадіо й надсилає всім нам остаточні варіанти документів для розгляду.

 

І навіть після такої ретельної підготовки майже дві години тривав обмін думками щодо постатейних змін і доповнень до законопроекту про суспільне телебачення. Думаю, не менш серйозне обговорення чекає нас і на наступному засіданні 25 лютого, коли розглядатимемо проект Закону України «Про захист професійної діяльності журналістів». Як колишній заступник голови Спілки журналістів України, можу запевнити: це теж довгоочікуваний документ, спрямований на підтримку свободи слова в нашій державі.

 

Не буду обтяжувати Вас переліком інших документів, над якими працює громадська рада, але багато з них стосується загальнодержавних питань – про внесення змін до Податкового кодексу України, про винесення змін до деяких законодавчих актів у сфері охорони здоров’я та інших.

 

Насамкінець хочу додати, що така сама ділова, конструктивна атмосфера супроводжує засідання і громадської колегії ще одного центрального органу виконавчої влади – Укравтодору. Громадську колегію як виборний консультативно-дорадчий орган утворено для забезпечення участі громадян в управлінні державними справами, здійснення відповідного контролю за діяльністю Укравтодору, налагодження ефективної взаємодії з громадськістю, врахування її думки під час реалізації державної політики. Там також дуже активно і ефективно залучають можливості громадськості, про що знаю з власного досвіду, оскільки працюю в оновленому складі цієї колегії, яку очолює президент Асоціаціії міжнародних автомобільних перевізників України Леонід Костюченко.

 

Дякую за увагу і зичу успіхів у Вашій діяльності!

 

 

Прес-служба ВБФ «Журналістська ініціатива» 

 

Фото Сергія Шевченка