Синьо-жовтий прапор у Косові розгорнули... австрійці

Синьо-жовтий національний прапор несподівано «сам прийшов» до українців у середмісті столиці Косова – повідомляє з Приштини спеціальний кореспондент МІА "Вектор ньюз" Сергій Шевченко.

 

Була спекотна днина – майже 30 градусів за Цельсієм. Біля пам’ятника «Newborn» (це відома туристична пам'ятка Приштини) до групи українських журналістів, з якими щойно спілкувалися телевізійники, підійшов усміхнений іноземець. Інтелігентне обличчя здалося знайомим... А він по-свояцьки простягнув правицю, сказав «Hello!», назвався Гюнтером і відрекомендував свою супутницю – Каті. Потім цей високий імпозантний чоловік у світлому піджаку дуже чітко, як пароль, вимовив: «Слава Україні!» Йому дружно відповіли: «Героям слава!»

 

  Задоволений Гюнтер вийняв із сумки два прапори – Косова і... України! Перший стяг – із золотим «ромбом» молодої балканської республіки та шістьома білими зірками на синьому тлі, другий – синьо-жовтий. Зрозумілою всім європейцям гарною англійською володар прапорів урочисто промовив: «Solidarity!» І широким жестом запросив присутніх зробити спільне фото з розгорнутими стягами.

 

Спочатку подумалося: мабуть, це місцева преса підготувала для українських колег такий «рояль у кущах». Хитрувато поглядаю на Адема Сулеймані (мовляв, ваша робота?). Адем, який цього дня супроводжував гостей на інтерв’ю для республіканського телеканалу, і сам щиро здивувався: «Прапори – не наш сюрприз. Це приїхали австрійці. У них свій проєкт».

 

Але ж як доречно віденські прапороносці саме тут нагодилися! Так і кортіло поцікавитися, кому завдячувати позитивними емоціями, які відчула українська преса коло пам’ятника «Newborn».

 

Інтернет знає все про всіх. Гюнтер Фелінгер (Gunther Fehlinger) – австрійський економіст, експерт. Знавець економічних реформ і політики малого та середнього бізнесу в європейських країнах з перехідною економікою, головно в Косові, Албанії та Україні. У столиці Косова Гюнтер сфотографувався з прапорами ЄС, України, Грузії та Молдови. «З Приштини я закликаю Тбілісі, Київ та Кишинів визнати Косово», – написав він цього дня на своїй сторінці у твітері. Жодна країна, вважає Гюнтер Фелінгер, не може бути повноправним членом вільного світу без визнання Республіки Косово.

 

Каті Шнебергер (Kati Schneeberger) – президентка віденської громадської організації «Vienna goes Europe». На початку року в столиці Австрії саме це об’єднання провело, приміром, акцію солідарності з Україною. Учасники, а серед них політичні та громадські діячі, українська діаспора, представники Грузії, Білорусі та російського демократичного руху, засудили московську агресивну політику. Каті Шнебергер вважає, що дуже важливо нині демонструвати солідарність з Україною та її народом. Нікому не дозволено змінювати кордони, так само не може бути предметом обговорення незалежність України чи інших країн, вважає президентка Vienna goes Europe.

 

      Ось таке несподіване «побачення» з дорогим серцю кожного українця національним прапором трапилося в короткій перерві між поточною журналістською діяльністю – між записами інтерв’ю.

 

Досі впродовж кількох травневих днів роботи в Приштині часто доводилося бачити на вулицях і майданах лише прапори Косова й Албанії (на останньому зображений чорний двоголовий орел на червоному тлі). Ці стяги майорять на щоглах, помітні на балконах багатоповерхівок... Місцевий люд патріотичний і щирий, спілкується рідною мовою: дев’ять з кожних десяти тутешніх жителів – албанської національності.

 

А в розмовах з косоварами й іноземцями спецкор з Києва найчастіше чув (і це зігріває душу) слова «Ukraine» і «Solidarity». «Нації, як і людство, визначаються в часи міжусобиць і труднощів. «Ми солідарні з Україною», – написав у твітері прем'єр-міністр Косова Альбін Курті з приводу приїзду двох українських фахівців у галузі інформаційної діяльності для роботи в Приштині за програмою «Журналісти в резиденції – Косово» (професійний захист, нагадаємо, здійснюється за рекомендацією Національної спілки журналістів України).

 

Хто справжній агресор, хто терористи й воєнні злочинці в розв’язаній рашистами війні в центрі Європи, жителі Косова не мають  сумнівів. Отож Приштина бажає Києву якнайшвидшої перемоги й вірить, що вбивць і загарбників буде належно покарано.

 

Сергій Шевченко, спеціальний кореспондент МІА "Вектор ньюз" з Приштини (Косово)

 

Фото: Адем Сулеймані

 

Джерело: МІА "Вектор ньюз"