«Браво, Маестро!» – лунає в Україні й лунатиме в Японії!

  Інколи мені здається, що ми живемо в іншому вимірі… Якби хтось мені сказав, що я «ходитиму» на онлайнові концерти, просто б розсміялася. Нині це стало першим моїм досвідом сприйняття музики безпосередньо з екрана домашнього комп’ютера. І слухала я класичну музику, яку транслювала онлайн Національна філармонія України. На те є кілька причин.

 

Одна з них – не завжди можна дістати квиток на маститих музикантів. Друга, не менш важлива – збирання коштів на підтримку українських захисників. Тут усе ще більше зрозуміло: в Україні триває загарбництва війна, розв’язана рашистською росією.

 

Отже, ті, хто не зміг вчасно купити квитки на концерт у Колонному залі імені Миколи Лисенка, міг придбати електронний ключ до трансляції.

 

Днями, а точніше 1 червня, світової слави скрипалю, нашому землякові Олегові Крисі виповнилося 80 років. Тож і концерт, який пощастило послухати – «Березовський, Мендельсон, Айвз, Станкович. Національний симфонічний оркестр», – присвячений цій круглій даті.

 

До слова, зв’язок Олега Васильовича Криси з Києвом доволі давній і тісний. Свого часу, закінчивши одинадцятирічний курс навчання у музичній школі, потім у Московській консерваторії та її аспірантурі під керівництвом самого Давида Ойстраха, Олег Криса став солістом саме в Київській філармонії! Це був далекий 1967 рік. Цікаво, що вже тоді, майстерно володіючи скрипкою, Олег Васильович поєднував свою музичну діяльність із викладацькою в Київській консерваторії.

 

Розпочавши концертну діяльність на сцені столичної філармонії, скрипаль виступав як соліст багатьох симфонічних і камерних оркестрів. Як правило, то були знані колективи безлічі міст планети: Берліна, Лейпцига, Варшави, Праги, Будапешта, Белграда, Нью-Йорка, Чикаго, Вашингтона, Лондона, Монреаля... Віртуозність гри Олег Криса успішно відшліфовував у складі квартетів: Київської консерваторії, квартету імені Бетховена, струнного квартету Леонтовича, виступаючи на сценах Європи, Північної Америки та Близького Сходу.

 

А ви знаєте, що нині є Міжнародний конкурс скрипалів Олега Криси, заснований у Львові 2013 року? Раз на три роки він збирає найкращих молодих виконавців зі всього світу.

 

А те, що Олегу Васильовичу пощастило співпрацювати з такими композиторськими метрами, як Альфред Шнітке, Едісон Денисов, Софія Губайдуліна, Кшиштоф Пендерецький, Валентин Сильвестров, Мирослав Скорик, Євген Станкович, Віктор Балей? Саме Криса був не просто першим виконавцем творів цих музикантів. Низку композицій вони написали спеціально для нашого скрипаля.

 

Напевне, саме тому в репертуарі видатного митця – щонайменше 75 скрипкових концертів різних епох! Та й працює Олег Васильович на струнному інструменті, створеному майстрами 1758 року! І коли скрипаля запитують про його мірю, він скромно відповідає: «Відіграти концерт дуже гарно!»

 

Ще про один епізод з життя віртуоза скрипки хочеться згадати. Розповідаючи про вибір майбутньої професії, Олег не знав, якому інструменту надати перевагу – скрипці чи фортепіано, адже гарно грав на обох. Долю вирішила монетка, кинута батьками… Так Олег Криса, на щастя всім, став скрипалем. А глядачі та слухачі світу мають тепер змогу насолоджуватися його неперевершеною грою.

 

  Днями шанувальники творчості Олега Криси дістали щасливу нагоду побувати на його концерті в Києві. Менш ніж за місяць музиканту аплодуватимуть жителі Японії. Скрипаля з нетерпінням чекають у префектурі Сайтама в агломерації Великого Токіо. Організувати там концерт допомагає Японський фонд майбутніх поколінь, який очолює відомий в Україні керівник Японського проєкту Джунічі Ковака. Зібрані ініціаторами  концерту кошти будуть спрямовані на допомогу Україні у її протистоянні рашистській збройній агресії.

 

Браво, Маестро!

 

Наталія Черешинська

 

Фото зі сторінки Посольства України в Японії