Фотовиставка в Києві «Війна ще не закінчилася»

З 24 червня 2022 року в столичному парку Тараса Шевченка працює фотовиставка, що розповідає про журналістів, які попри небезпеку висвітлюють нинішню російсько-українську війну, повідомляє Георгій Лук’янчук.

 

За три місяці рашисти позбавили життя понад 30 журналістів... На стендах – фотоісторії вбитих, поранених медійників і тих, що перебували в полоні. Саме вони, журналісти, своєю смертельно небезпечною діяльністю привертають увагу міжнародної спільноти до України й нагадують усім: війна ще не закінчилася.

 

Фотовиставка «The War Is Not Over Yet» («Війна ще не закінчилася») нагадує про журналістів і журналісток, які загинули, були поранені, опинились під обстрілами, в полоні або зазнали гонінь від початку повномасштабного рашистського вторгнення. На численних стендах зафіксовані злочини окупантів проти медіа, вчинені з 24 лютого 2022 року.

 

Відкривачі виставку (а на ній понад 20 життєвих історій журналістів), медійники згадували своїх убитих колег або розповідали про власну роботу в умовах війни. Журналістка Анастасія Блищик говорила про свого нареченого – журналіста й військовослужбовця Олександра Махова, який загинув на Харківщині 4 травня... Олександр багато років працював воєнним кореспондентом на Східній України, згодом проводив тренінги для воєнкорів. У жовтні 2021-го почав працювати на телеканалі «Дом». Повернувся на фронт як військовик у перший день повномасштабного ворожого вторгнення. Мав позивний Журналіст. У квітні йому виповнилося 36 років...

 

«Сімдесят днів він бився за всіх нас і, окрім того, що він нас усіх захищав, він знімав відео на свій мобільний телефон для своєї майбутньої документалки й писав», – з глибоким сумом поділилася Анастасія.

 

Окремий розділ виставки – про вбивства іноземних журналістів. Головна редакторка онлайнового видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва розповіла про свого одногрупника, американського журналіста Брента Рено, який загинув 13 березня в Ірпені на Київщині. Того дня він разом з колегою знімав евакуацію мешканців Ірпеня. Рашисти розстріляли машину з журналістами, Брента Рено смертельно поранили в шию. Його колега вижив.

 

«Журналісти завжди хочуть першими повідомити якісь новини, – зазначила Севгіль Мусаєва. – Фільм, який Брент знімав, побачить увесь світ. Його колеги, всі ми, зробили все можливе для того, щоб це сталося. Я думаю, що ми будемо вражені цією роботою. Це дуже важлива частина – щоб світ побачив правду про те, що переживають цивільні люди в Україні».

 

Про специфіку роботи під час війни говорив і кореспондент Радіо Свобода Марʼян Кушнір. Він 11 березня зазнав контузії внаслідок російського ракетного удару в Баришівці на Київщині. Протягом останніх місяців журналіст працює у Харківській та Донецькій областях: «Ми втрачаємо колег, але, йдучи на цю війну знімати її, ми знали, що не всі з нас повернуться. Не думаю, що варто зараз стояти і плакати. Закінчиться війна, ми все усвідомимо, поплачемо й будемо рухатися далі, розвиватися й розвивати нашу журналістику», – упевнений Марʼян Кушнір.

 

На відкритті згадували й фотожурналіста Макса Левіна. Тіло його знайшли 1 квітня. Історію свого колеги розповіли фотограф Олексій Фурман і режисер Петро Цимбал. Левін разом з військовиком Олексієм Чернишовим, колишнім фотографом, 13 березня вирушив на авто до села Гута Межигірська, щоб відзняти наслідки російського вторгнення. Вони вийшли з машини й рушили в бік села Мощун, після чого зв’язок з обома зник. Цьогоріч журі Премії імені Георгія Ґонґадзе присудило Максу Левіну спеціальну відзнаку «За визначний внесок у розвиток української фотографії, відданість професії і відвагу».

 

Слідчі організації «Репортери без кордонів» вважають, що Левіна й Чернишова рашисти свідомо стратили в лісі під Києвом, можливо, після допитів і навіть тортур. Тіла знайшли 1 квітня в лісі поблизу села Мощун, що за 20 км на північ від Києва. Обох убито 13 березня. Макс та його друг заплатили життям у боротьбі за достовірну інформацію про злочини путінських рашистів... Про це йдеться у звіті слідчих під назвою «Як російські війська стратили українського журналіста Макса Левіна».

 

Фотовиставку можна відвідати в парку імені Тараса Шевченка до 6 липня. Відтак її розгорнуть у Боярці, рідному місті вбитого фотокореспондента Макса Левіна. Також виставку покажуть у Бучі...

 

Георгій Лук’янчук