Руїни поблизу Києва і роль ООН: думки на Житомирській трасі

    Перша декада жовтня 2022 року. Пасажири автобуса, що їде з Києва в напрямку Польщі, «прилипають» до вікон, коли позаду залишається західна околиця столиці України. Аж по 50-й кілометр (це поблизу повороту на Макарів) барвисті осінні пейзажі обабіч Житомирської траси часто містять чорні сліди війни...

 

Кілька світлин, зроблених смартфоном з вікна автобуса, журналіст надіслав своїй родичці – українці, яка нині живе за кордоном. Відповідь дістав коротку, як постріл: «Жах».

 

  Ці страхіття Москва принесла Україні, розв’язавши руйнівну, кровопролитну, нічим не спровоковану війну. У краплині побаченого поблизу Києва хоч-не-хоч відбиваються й проблеми ширшого – та навіть світового виміру. Приміром, ті, на які звертають увагу українські правозахисники. «Що ми можемо сказати про роль ООН як міжнародної організації, що відповідає за мир та безпеку у світі? – запитує, зокрема, у своєму зверненні до Генерального секретаря ООН, заступниці Генерального секретаря ООН та держав-членів ООН Олександра Матвійчук, голова Центру громадянських свобод, відзначеного Нобелівською премією миру 2022 року. – Треба бути чесними: ООН не вдалося запобігти повномасштабній війні та виконати свій мандат…

 

ООН та держави-учасниці мають провести реформу міжнародної системи миру та безпеки… Світ, де панує найсильніший, а не верховенство права, становить загрозу миру й безпеці кожного. Росія має бути притягнута до відповідальності за систематичні порушення Статуту ООН і виключена з Ради Безпеки ООН».

 

    Ці думки навіяли авторові мимолітні краєвиди обабіч Житомирського шосе. Туди намагався вдертися «русскій мір». І нині там, у селах Бучанського району – розбиті хати мирних жителів, зруйновані мости-переходи над автодорогою, згарища... Втім, помічаєш і свіжі сліди відбудови, відродження. Україна вийде з цієї бійні переможницею і стане ще сильнішою. А воєнних злочинців – паліїв війни і численних «виконавців» (убивць, мародерів, ґвалтівників тощо) неодмінно треба покарати.

 

  І як тут не погодитися з активною громадськістю, що б’є на сполох: «Треба знайти вихід із ситуації, коли правова система України перевантажена величезною кількістю вчинених злочинів, а Міжнародний кримінальний суд обмежується розслідуванням тільки кількох обраних справ. Потрібно створити міжнародний трибунал та притягнути винних в агресії та інших міжнародних злочинах в Україні до відповідальності.

 

Український народ бореться і вмирає за свободу, демократичні цінності та верховенство права, тож Організація Об’єднаних Націй повинна взяти на себе цю історичну відповідальність і здійснити реформи задля забезпечення миру та безпеки».

 

Сергій Шевченко

 

Фото з Київщини автора