Ульпіана, Преказ, Митровиця, Байгора: пізнання історії, культури, традицій Косова
Українські медійники й представники Асоціації журналістів Косова упродовж двох вихідних днів наприкінці жовтня відвідали кілька міст поблизу Приштини. Медійники оглянули визначні історико-культурні пам’ятки й перлини природи країни, що прихистила працівників преси в час війни.
Гості з України побували в стародавньому місті Ульпіана (там можна бачити просто неба археологічні знахідки епохи Римської імперії), були на екскурсії в музеї та на меморіалі національного героя Косова Адема Яшарі (на світлині). Ці об'єкти привертають увагу туристів, що цікавляться як далекою минувшиною краю, так і подіями новітньої історії, коли тут діяла Армія визволення Косова.
Наступного дня журналісти виїздили до Митровиці, зокрема в район озера – одного з популярних місць відпочинку косоварів, а також у мальовничу гірську місцевість, що поблизу села Байгора.
Перлина історичної спадщини античних часів Ульпіана лежить поблизу річки Грачанки. Руїни древнього міста виявлено приблизно за 10 км на південний схід від Приштини. Албанські й іноземні вчені вважають, що тут понад 100 га об'єктів (досліджено переважно античні, виявлені обабіч головної дороги). Як зазначено у вікіпедії, археологи з допомогою аерофотозйомки й супутникових знімків змогли віднайти в цій місцевості й описати багато великих стародавніх будівель, серед них – громадська ванна кімната, форум (адміністративний центр міста), резиденція єпископа в епоху раннього християнства, хрестильна каплиця тощо.
Відвідання таких місць дають змогу працівникам ЗМІ більше дізнатися про минувшину, культуру, народні традиції Косова. За це окрема вдячність міжнародним організаціям (European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF) і Danish Refugee Council) – вони запропонували й проводять відповідні ознайомчі поїздки. На листопад, до речі, заплановано відвідання ще кількох міст і історико-культурних об’єктів республіки.
Нагадаємо, в Приштині 11 журналістів з України нині живуть і працюють за міжнародною програмою професійного захисту, що ініційована ECPMF і підтримана урядом Республіки Косово. Основні організаційні питання перебувають у віданні Асоціації журналістів Косова, яка тісно співпрацює з ECPMF.
Національна спілка журналістів України і ВБФ «Журналістська ініціатива» висловлюють щиру вдячність партнерським організаціям у Косові й Німеччині, а також державним органам цих країн, які підтримують проєкт фінансово та всіляко сприяють медійникам у виконанні визначених завдань і досягненні мети цієї міжнародної програми.
Пресслужба ВБФ «Журналістська ініціатива»
Фото Сергія Шевченка