Український детектив «Орел»: літературний дебют Зиновія Кулика
У Києві відбулася презентація збірки детективних оповідань «Орел», автор якої – 17-річний студент Шевченкового університету Зиновій Кулик.
Презентацію літературної новинки провів 20 березня 2023 року в Укрінформі письменник і журналіст Павло Кущ. Організатори заходу повідомили, що збірка складається з п’яти оповідань. Її можуть читати і школяр-третьокласник після уроків, і його батьки після насиченого трудового дня, і дідусь чи бабуся, якщо мають цікавість до книжок.
Головний герой творів – професійний гандболіст Теодор Тарлеченко, відомий у спортивних колах як Орел. Він завершив кар’єру голкіпера й перебуває в роздумах про своє майбутнє. І ось одного вечора його думки перервала… поліція (допит і подальші дії правоохоронців пов’язані з розслідуванням убивства українського бізнесмена). Непричетність Орла до криміналу швидко довели. Але колишній спортсмен береться допомагати своїм новим знайомим з поліції, які згодом стають його добрими друзями.
Так починаються пригоди Орла – сильного й гострозорого (згадаймо слова з поезії Павла Филиповича про «гострозоре, мужнє покоління»), це історія героя-українця, який цілком виправдовує своє прізвисько. Миттєва реакція, вміння передбачати дії суперника знадобляться детективу, щоб успішно розплутувати надскладні справи.
Про автора нової книжки, який навчається на філософському факультеті вишу, учасники презентації розповіли, що він зі столичної творчої родини. Її старше покоління добре пам’ятають колеги, зокрема у Національній спілці журналістів, Всеукраїнському благодійному фонді «Журналістська ініціатива», в літературних і медійних колах. Дід Зиновія по материнській лінії – письменник-гуморист Владислав Федорович Бойко, бабуся – журналістка й редакторка Валентина Іванівна Меншун, ще один дід юного прозаїка по лінії батька – телевізійний менеджер, сценарист, політичний оглядач Зиновій Володимирович Кулик (усі вони, на жаль, уже в засвітах)...
Нащадок корифеїв слова й майстрів пера з дитинства полюбляє читати детективи й займається спортом: він гравець Київської аматорської баскетбольної ліги, а ще – веде спортивний ютуб-канал. Збірка «Орел» – дебют у жанрі детективу. Кажуть, сучасна українська молодь, як і її ровесники в усьому світі, захоплена новими технологіями, соцмережами... Але ж, як бачимо, дехто глибоко цікавиться й художньою прозою, та ще й активно долучається до творення класичної паперової книжки.
Автор збірки почав писати свої перші оповідання ще до широкомасштабної війни. Тож його літературний герой з найближчим оточенням (родина, друзі, колеги) ще не долучилися до тероборони, пошуку диверсантів, колаборантів тощо. Але все ще попереду, натякнув на презентації дебютант: його Орел – борець за справедливість, який твердо впевнений, що всі злочинці мають бути знайдені, затримані та належно покарані.
Художні образи в книжці – близькі й зрозумілі сучасному читачеві, поділилися враженнями ті, хто вже тримав збірку в руках. На відміну від Шерлока Холмса чи міс Марпл, українських героїв Зиновія Кулика можна зустріти будь-де – у тролейбусі, супермаркеті, кав’ярні чи навіть у під’їзді будинку, в якому живеш. Автор пригодницьких оповідань на презентації сказав, що описав багато реальних, впізнаваних у Києві місць і споруд. Зробив це, щоб людям було цікаво читати і щоб інколи вони могли... усміхнутися в цей нелегкий для України воєнний час.
Присутні в залі творчі особистості, серед них засновник єдиного в Україні Паперового театру (Imagination Format Studio) Олександр Сергієнко, знаний журналіст і публіцист Сергій Сай-Боднар, журналістка-телевізійниця й громадська діячка в медійній сфері Наталія Черешинська (на світлині в центрі), а також студенти, які вже прочитали «Орла», не лише висловилися про вартості збірки чи власні рефлексії як доброзичливі критики, а й адресували Зиновію чимало запитань. Було серед них і традиційне – про творчі плани (вже є охочі не прощатися з яскравим літературним персонажем, який справді себе не вичерпав, готовий діяти, дивувати та... веселити). Прозаїк зізнався, що нові ідеї, звичайно, має, і пов’язані вони з новими пригодами його героя.
Тираж книжки вже пішов між люди. Як повідомляє Укрінформ, команда автора домовляється про співпрацю з компанією «Буклінг» (ціна першого видання – від 150 до 190 гривень). Охочі можуть знайти літературну новинку в столичних книгарнях «Академкнига» й «Наукова думка». Потрапить «Орел» і до захисників України – завдяки їхній ратній праці й жертовності юна зміна має змогу нині вчитися, творити, жити своїм щоденним життям.
Людмила Мех
Фото надав організаторам Укрінформ; стопкадри – з відеозапису презентації