Про факти в житті журналістів: іфтар і конференція в Приштині
Посольство Королівства Нідерландів у Косові організувало вечерю-іфтар для українських і афганських журналістів. Заступник посла Рональд Голдберг запросив на цей захід медійників двох країн – учасників програми Journalists-in-Residence Kosovo. Але цього дня була ще й конференція, що безпосередньо стосувалася професійної діяльності працівників преси.
Рональд Голдберг – досвідчений дипломат, який працював у багатьох країнах (серед них, приміром, Казахстан) і на різних континентах. Закінчив Лейденський університет зі ступенем магістра цивільного права та міжнародних відносин, знає кілька мов. Він спеціаліст у сфері співробітництва в галузі розвитку та сприяння торгівлі. Пан Голдберг показав свою повагу до гостей з України не лише в своїй промові, а й у тому, що прийшов на захід у краватці в синьо-жовтих кольорах. Це факт, на який дипломат звернув увагу автора публікації, який мав на грудях значок із зображенням національного прапора України (значок, до речі, виготовлений у Японії та подарований там же киянам-журналістам – представникам ВБФ "Журналістська ініціатива", які на запрошення Японського фонду майбутніх поколінь торік побували в Токіо з інформаційною місією).
Що таке іфтар? Під час обов’язкового для мусульман посту (Рамадан), коли триває священний місяць, правовірні мусульмани в денний час відмовляються від прийому їжі, пиття, куріння. Піст починають від світанку й закінчують після заходу сонця. Мусульманам бажано за пів години до появи зорі закінчити сніданок (сухур), а розговіння (тобто іфтар) вони починають одразу після заходу світила. Учасники «дипломатичної» вечері в Приштині розговлялися, як це рекомендують, фініками й водою. Але голодними цього вечора, звичайно, ніхто не залишився – це факт.
На іфтарі гостей супроводжували голова правління Асоціації журналістів Косова (AGK) Джемайль Реджа та спеціаліст із комунікацій Рабіє Гісені. Програму Journalists-in-Residence Kosovo, як відомо, ініціював Європейський центр свободи преси та медіа (ECPMF), фінансово підтримує уряд Республіки Косово, а виконавська частина проєкту – за AGK.
На цій зустрічі гості ближче познайомилися з паном Голдбергом і діяльністю дипломатів з Нідерландів у Приштині, розповіли про свою роботу в інформаційній сфері, поділилися власними історіями, зокрема з життя в умовах війни та свого шляху до міжнародної програми захисту журналістів. Газетярка й редакторка з Луганщини Марина Животкова, а також колеги з Афганістану були серед основних промовців, чиї спогади – реальні факти з їхніх біографій.
Цього дня, 30 березня, українські журналісти побували також на конференції в Приштині, де в приміщенні Національної бібліотеки виступили, зокрема, прем’єр-міністр Косова Альбін Курті, посол Євросоюзу Томаш Шуньог та інші високі посадовці зі світу політики й інформаційної сфери.
Символічно, що цей захід був на відзначення Міжнародного дня перевірки фактів, що спрямований на захист широкої громадськості від дезінформації чи «фейкових новин».
Сергій Шевченко