«Free Ukraine» і актуальний марш у Косові

    Марш, який організували Косовський центр реабілітації жертв тортур (QKRMT) і Офіс президента, проведено 14 квітня – з нагоди Дня жертв сексуального насильства під час останньої війни в Косові. Запрошення на цей захід дістали і українські журналісти, учасники міжнародної програми професійного захисту «Journalists-in-Residence Kosovo». (На другій світлині – авторка цих рядків з учасницею маршу, журналісткою з Луганщини Мариною Животковою (справа) – переможницею в творчому конкурсі НСЖУ "Інформаційна передова-2022", авторкою статті "Як спідниці косоварок, що зазнали насильства під час війни, допомагають долати гендерні стереотипи").

 

Пішою ходою учасники – а це переважно молоді люди з плакатами й гаслами, а також старші жителі Косова, серед них, зокрема, жертви сексуального насильства й представники громадських об’єднань та державних установ країни (співорганізатори заходу) – вирушили в середмісті від площі Скандербега до пам’ятника «Героїні».

 

    На площі Захіра Паязіті вже не один місяць косовари бачать на стіні готелю величезне гасло в синьо-жовтих кольорах «Free Ukraine» («Свободу Україні»). Слова на підтримку Києва у визвольній війні проти рашизму українці не раз чули цього дня й під час масового заходу.

 

На мітингу в парку біля монументу «Героїні» промовці зверталися до постраждалих і їхніх сімей, а також до представників влади Косова. Жертви насилля мають права, гарантовані законом, казали мітингувальники, а влада не повинна обмежувати термінів реєстрації постраждалих для реалізації їхніх прав.

 

      Як зазначали учасники заходу, скоєні злочини – зґвалтування понад 20 тисяч людей у Косові, систематичні зґвалтування жінок у Боснії та Герцеговині, а також масові зґвалтування, які вчиняють рашистські окупанти в Україні, доводять, що людство й далі стикається з сексуальним насильством. Один із найбільш нелюдських злочинів трансформувався у зброю війни проти цивільних осіб, жінок і чоловіків, часто навіть дітей. Потрібно ідентифікувати жертв, оцінити їхню мужність та їм допомогти. Маємо боротися зі стигмою й підтримувати тих, хто вижив, казали мітингувальники.

 

У лютому 2018 року уряд Косова розпочав процес реєстрації статусу осіб, чиї права порушено під час війни, повідомляє балканська преса. Станом на квітень 2023 року схвалено 1473 справи, з них 1402 – осіб жіночої статі, 71 – чоловічої.

 

Болюча тема  маршу в Косові актуальна в час рашистського вторгнення в Україну і для наших краян.

 

Людмила Мех

 

Фото Сергія Шевченка

 

14.04.2023