Медійники в Косові: «Захистити журналістів, захистити правду»

  З нагоди Всесвітнього дня свободи слова 3 травня в столиці Косова Приштині відбулася конференція під гаслом «Захистити журналістів, захистити правду». Цей захід організувала Асоціація журналістів Косова (AGK) за підтримки місій ОБСЄ, Європейського Союзу та Групи ООН у Косові. На конференцію запросили й українських журналістів, які перебувають у Приштині за міжнародною програмою професійного захисту медійників.

 

Сама подія вдбулася в центральній частині міста, де на площі Захіра Паязіті на стіні великого готелю вже кілька місяців косовари й гості цієї країни можуть бачити гасло в синьо-живтих кольорах "Free Ukraine" ("Свободу Україні!").

 

    Косовські колеги вели мову про створення безпечнішого середовища для преси у власній країні (упродовж 2022 року тут зареєстровано 33 випадки нападів на журналістів, а цьогоріч – уже 11). Проти репортерів і медійної спільноти організовувалися кампанії наклепів і використання мови ворожнечі, яка викликає недовіру авдиторії до роботи преси, зазначив у своєму виступі голова правління AGK Джемайль Реджа, частина цих кампаній походить від найвищих державних установ Косова. З його слів, усе суспільство виступає на захист свободи ЗМІ в Косові.

 

  У Всесвітній день свободи слова пам’ятаймо про важливість незалежних і вільних ЗМІ – до цього закликали також представники європейських організацій. Місія ОБСЄ беззастережно засудила будь-які спроби погрожувати, принижувати або переслідувати журналістів, вона й далі надаватиме максимальну підтримку медійним професіоналам. Так само голова Офісу ЄС у Косові Томас Шуньог сказав, що викликають занепокоєння фізичні напади, погрози та кампанії розпалювання ненависті проти журналістів і журналісток. Він також похвалив Косово за створення безпечних умов для роботи українських і афганських журналістів та пообіцяв дальшу підтримку ЄС і його партнерів у розвитку вільних і професійних ЗМІ як опори демократії.

 

  На панельних дискусіях під час конференції обговорено, зокрема, потребу посилити покарання за напади на журналістів і ЗМІ. Представники компетентних установ (прокуратура, суд) пообіцяли, що розглядатимуть справи журналістів у пріоритеті, а також співпрацюватимуть і будуть більш прозорими з AGK, журналістами та ЗМІ.

 

Під час перерви до українських журналістів підійшов координатор проєкту «Journalists-in-Residence Kosova» Адем Сулеймані й поділився щойно прочитаною новиною про збитий безпілотник над московським кремлем (як бачимо, іноземні колеги уважно стежать за воєнними подіями). Думки українців і косовара щодо тієї «повітряної атаки» збіглися на сто відсотків: то лише недолуга провокація самих же московитів.

 

Додамо: напередодні конференції, організованої в Приштині, голова НСЖУ Сергій Томіленко виступив у Нью-Йорку (США) на заходах з нагоди Всесвітнього дня свободи слова.

 

Пресслужба ВБФ «Журналістська ініціатива»

 

Фото Сергія Шевченка і з сайту shqip.com