Прояви дискримінації в суспільстві: деякі підсумки "Програми 5488"

  Проєкт "Програма 5488" був задуманий ще до початку повномасштабного вторгнення рф в Україну. Але його втілення можливе лише 2023 року – саме через війну.

 

Автори програми мали на меті не лише поновити дискусію щодо деяких видів дискримінації в суспільстві. Адже війна їх тільки загострила. Проєкт покликаний також популяризувати серед населення й закликати українських парламентарів нарешті розглянути законопроєкт, зареєстрований саме під цими цифрами – 5488. Він чекає на розгляд з 2021 року, а подав законопроєкт прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Також треба зазначити, що для вступу в ЄС Україна має ухвалити відповідний закон.

 

"Програма 5488" виходила в етері кількох радіостанцій – "Громадське радіо", "Українське радіо", "Західний полюс" (Івано-Франківськ – Калуш), "Голос Стрия" (Стрий, Львівська область). Загалом створили 40 програм.

 

Під час підготовки випусків стало зрозуміло, що теми дискримінації попри війну не втратили актуальності. А деякі саме зараз набули особливого значення. Так, під час повномасштабної війни стало можливим говорити про рівні права для ЛГБТіК людей – про цивільне партнерство, яке, до речі, включає право на майно. У випуску про дискримінацію представників ЛГБТ-спільноти експерти, наприклад, говорили про те, що в Україні таких людей дискримінують не лише за сексуальну ідентичність у суспільстві – вони також зазнають утисків від держави. Так, в етері програми юристка Ганна Литвинова розповіла, що у представників ЛГБТ-спільности немає доступу в медзакладах до партнерів, не можна розв'язати питання про медичне втручання.

 

Не менш гостро постали теми дискримінації за соціальним статусом, майновим і сімейним станом. Війна вплинула на життя всіх громадян – на ВІЛ-інфікованих, які через окупацію не можуть отримувати терапію, на безхатченків, на людей, що втратили через російську агресію житло... Також у програмі обговорювали дуже складні нині теми, серед них дискримінація за релігійними й політичними поглядами.

 

Експерти програми обговорювали й болючу для країни тему: люди з інвалідністю, яких останнім часом через війну істотно додалося. І дійшли висновку, що нині, на жаль, немає сфери в Україні, де б люди з інвалідністю не зазнавали дискримінації – від громадського транспорту до працевлаштування та навчання.

 

Також у програмі з'ясували, що українці й досі упереджено ставляться до співгромадян ромського походження. І при тому, що на рівні держави наче немає дискримінації за національністю або кольором шкіри, її прояви на побутовому рівні, на жаль, трапляються в суспільстві. І навіть народний депутат України, чемпіон Олімпійських ігор, світу та Європи з греко-римської боротьби Жан Беленюк досі страждає від проявів побутового расизму.

 

Окремою темою можна виділити проблему ейджизму. Цей термін означає дискримінацію за віком. На сьогодні це одна з найболючіших проблем в Україні, яка впливає особливо на працевлаштування – коли роботодавці вважають, що працівники мають бути або молодшими, або старшими. Експерти програми розповіли, що попри задекларовану рівність прав жінок і чоловіків, жінки в середньому, наприклад, отримують меншу зарплату. Через війну посилився й психологічний тиск на жінок: у суспільстві почалися розмови, що вони мають більше народжувати – такі розмови можуть лякати й насторожувати.

 

  Майже в кожному випуску "Програми 5488" брали участь військовики – це реалії сучасного життя в Україні. Загалом у програмі виступили представники понад 60 громадських організацій, 85 спікерів та лідерів думок.

 

Проєкт втілено за підтримки УКФ. Автори "Програми 5488" вважають, що вона має бути й далі чинною, оскільки треба говорити на важливі для суспільства теми. Тому що найдієвіший спосіб подолати будь-яку дискримінацію – це просвіта.

 

Євген Лєсной