Міжнародний день мігрантів: тепло сердець і щирість нових друзів
Щороку 18 грудня, на пропозицію Генеральної асамблеї ООН, у світі відзначають Міжнародний день мігрантів. Вважається, що серед соціальних груп біженці й мігранти найчастіше потрапляють до категорії тих, кому на практиці механізми захисту бувають недоступні в системі гарантування прав людини, забезпечення правосуддя тощо. Водночас, як зазначалося на рівні керівництва ООН, світова економіка дедалі більше залежить від робітників-мігрантів, без їхнього внеску збідніло б суспільство.
У столиці Республіки Косово Приштині теж є організації і служби, що опікуються мігрантами, біженцями, допомагають і журналістам, що тимчасово дістали професійний захист у цій балканській країні (сайт ВБФ «Журналістська ініціатива» не раз писав на відповідну тему).
Цьогоріч Міжнародний день мігрантів відзначили тут без офіціозу, а просто по-сімейному, хоча й відбулося дійство в доволі просторій залі поряд зі спортивним комплексом у середмісті. Співорганізатори (а це UNHCR Kosovo, Civil Rights Program - Kosovo (CRP/K) та JRS Kosovo) запросили на соціальний захід саме тих, кого й покликані обігріти теплом своїх сердець. Були там, зокрема, й українки – переважно матері з дітьми, які знайшли в Косові підтримку в час війни.
Не було цього разу промов у виконанні відповідальних осіб, а була чудова святкова атмосфера. Були, крім щедрого стола з різноманітними смаколиками, подарунки дітворі від білобородого доброго Санти (його зіграв Кастріот Додай, з яким особисто знайомі мало не всі присутні на цьому заході). Асистувала Санті привітна весела помічниця в червоній шапочці ельфа (для тих, хто не знає – вона з дуже серйозної державної установи).
Ор’яна Шабані, яка очолює в Косові Єзуїтську службу у справах біженців, як і багато хто зі співорганізаторів заходу, була цього дня в різних іпостасях (на світлині Ор’яна з фотокамерою), але незмінно вона з лагідною усмішкою, гарним настроєм, бажанням творити добрі справи.
Організатори цього заходу добре знають, що війни, збройні конфлікти, бідність, насильство, гоніння, режими, що нехтують правами людини, призводять до нерівності, а як наслідок – до масштабної міграції. Людям, які потрапляють у важкі життєві обставини, допомога дуже важлива, зокрема й таким, як бачимо в Косові, ставленням до них і розумінням їхніх проблем.
Завітали на соціальний захід і запрошені організаторами журналісти з України й Афганістану, які перебувають у Косові за міжнародною програмою захисту медійників.
Світлини з цієї події передають атмосферу зустрічі друзів і вдячність за увагу до людей, яким довелося тимчасово покинути рідні домівки.
Людмила Мех
Фото Сергія Шевченка