«Розстріляна свобода слова»: масштабний інформаційний проєкт НСЖУ
Національна спілка журналістів України за фінансової підтримки шведської неприбуткової організації Civil Rights Defenders упродовж 2023 року працювала над масштабним інформаційним проєктом. Він покликаний привернути увагу української та міжнародної аудиторії до серйозних порушень прав людини та злочинів проти журналістів і ЗМІ, вчинених російською федерацією.
Проєкт під гаслом «Розстріляна свобода слова» дав змогу зібрати факти й підготувати на їхній основі низку медійних матеріалів. Доробок передано правозахисним організаціям для подальшого використання в міжнародних кампаніях і судових процесах з притягнення рф до відповідальності за вчинені воєнні злочини.
Створено три промо-відео українською й англійською мовами. Виготовлено 10 різних тематичних кепшн-відео з субтитрами українською й окремо англійською мовами. Кожне відео об'єднало в собі декілька журналістських історій певної тематики. Оновлено 10 відеоісторій постраждалих журналістів, інтерв'ю з якими записали 2022 року, також зроблено субтитри двома мовами. Виготовлено 50 відеофрагментів із Zoom-інтерв'ю з постраждалими журналістами (субтитри українською й окремо англійською).
Учасники проєкту забезпечили переклад англійською мовою 102 текстових матеріалів про постраждалих журналістів. Створено спеціальний розділ проєкту для розміщення доробку на англомовному сайті НСЖУ. Надруковано брошури з фрагментами текстових історій постраждалих журналістів – звісно, окремо українською («Розстріляна свобода слова») й англійською («Executed Free Speech»).
Упродовж 2023 року проведено 11 презентацій проєкту в Києві, Чернігові, Черкасах, Кропивницькому, Дніпрі, Запоріжжі, Одесі, Миколаєві, Івано-Франківську, Львові, а також Сарнах і Володимирці Рівненської області. Виготовлено 30 відео з конференцій у регіональних центрах. Створено 18 текстових журналістських матеріалів на основі правозахисної експертизи незаконних судових справ російської окупаційної влади проти громадянських журналістів у Криму, аналізу їх ефективності, методів фальсифікації та фабрикації псевдодоказів тощо. Проведено два вебінари: «Фіксація журналістами воєнних злочинів росії» з аспектом висвітлення прав соціальних і етнічних груп; «Як росіяни влаштовують у Криму судилища над громадянськими журналістами» – про незаконні гоніння колег на окупованому півострові та солідарність з ними.
У Національному музеї історії України у Другій світовій війні організовано виставку «Розстріляна свобода слова» (відкрита 14 вересня й присвячена пам'яті українських журналістів, які загинули під час виконання свого професійного обов'язку). На екрані демонструвалися відеоісторії колег з різних областей України. Півтора місяця були доступні для перегляду матеріали, пов'язані з роботою працівників медіа в Україні. Фотоінформація – про вчинені злочини рф проти українських журналістів.
Проведено також два круглі столи: «Бути журналісткою в Україні: долати бар'єри та стереотипи» – про роботу медійниць в умовах війни; «Херсонські журналісти, які вирвалися з окупації: історії та творчість» – за участю медійників і письменників Херсонщини, які під час російського вторгнення й тимчасової окупації відчули на собі ворожий тиск, але залишилися вірними українському журналістському слову та громадянській позиції.
Команда проєкту: Сергій Томіленко, Ліна Кущ, Ілля Суздалєв, Лариса Портянко, Микола Семена, Валерія Пархоменко, Антон Перепелиця, Дмитро Чистяков, Яна Тихомир, Максим Степанов, Сергій Шевченко, Роман Ваніян, Катерина Тесленко, Андрій Павловський, Наталія Шумак, Євген Черевко, Іоланта Філенко, Наталія Євдокименко, Євгенія Бірюк, Юрій Михайліченко, Надія Моравецька, Лариса Кулясова, Валентина Сямро, Людмила Гусейнова, Тетяна Уралова, Інна Косянчук, Вікторія Плахта, Наталія Назарова, Дмитро Тарасюк та інші. Чимало журналістів з команди проєкту – це вимушені переселенці (дехто ще від початку російської агресії 2014 року, а дехто – після повномасштабного вторгнення армії рашистських загарбників до України).
Пресслужба ВБФ "Журналістська ініціатива" (за матеріалами НСЖУ)
Фото Сергія Шевченка
11.01.2024