Книжка «Імперія терору» в Оулу: діалог з шанувальниками слова на фінській землі
Книжку історичної публіцистики «Імперія терору» її автор, український журналіст і письменник Сергій Шевченко презентував у фінському місті Оулу. На запрошення Товариства українців Північної Остроботнії лавреат першої премії літературно-наукового конкурсу Фундації при Українському вільному університеті (Нью-Йорк, США) виступив перед активом місцевого книжкового клубу. Гість розповів про основну тему своєї творчості, яка тісно пов’язана з дослідженням історії Великого терору та соловецької трагедії – масових розстрілів 1930-х років.
Відзнаку митцеві за його твір, виданий у лютому 2021 року в Києві, нагадаємо, вручив у столиці України відомий громадський діяч, публіцист і науковець Аскольд Лозинський (лавреатів ушановано в жовтні 2023-го в Києво-Могилянській академії). Книжка «Імперія терору» дістала схвальні відгуки в ЗМІ й у рік свого виходу її презентували в Національній спілці журналістів України. У цій творчій організації понад п’ять років тому Сергія Шевченка обрано до керівного складу її колективного виконавчого органу – секретаріату НСЖУ.
Читайте також: Українською книжкою року може бути "Імперія терору"
Розповідаючи про трагедію Соловків і свою роботу над тематичним двокнижжям – «Соловецький реквієм» (2013) і «Імперії терору» – автор-дослідник провів паралелі між народовбивством (Голодомором-геноцидом), «Розстріляним відродженням» 1930-х і великою війною, розв’язаною проти України в наш час. Низку історичних подій XX–XXI століть Сергій вважає ланками одного ланцюга. «Це одна велика, довготривала війна, яку в різних формах веде проти українського народу московія», – наголосив знавець минувшини. За останні сто років були і влаштований кремлівською клікою терор голодом, і масові розстріли, і бої з Українською повстанською армією, і придушення національно-визвольного руху, і спроби анексії територій України 2014-го, і збройна навала 2022-го... «Лише неминуча поразка палія війни, – висновує автор-публіцист, – і подальший розпад рашистського монстра може покласти край кровопролиттю між москвою і Києвом. Небезпечне історико-політичне утворення несе загрозу всьому цивілізованому людству – цій «імперії терору» та людиноненависницькій ідеології рашизму не місце на землі», – каже письменник, якому московити за його творчість, власне, за розкриття історичної правди, закрили в’їзд на територію «федерації» ще задовго до збройного нападу – після 2009 року...
Але марні потуги путіністів – їм не спинити колесо історії. Правда здолає і димові завіси брехні-пропаганди, і редути нових політичних репресій. Принагідно учасники заходу в Оулу згадали добрим словом здобутки подвижника-пошуковця з Карелії Юрія Дмитрієва, якого диктаторська влада кинула за ґрати на вбивчий термін, але не змогла зламати духу борця проти державного терору. «Не людина для держави, а держава – для людини. У цьому напрямі я працюю. Тим і невгодний», – написав Юрій у своїй книжці «Місце пам’яті Сандармох» (твір ув’язненого дослідника побачив світ 2020 року за підтримки побратимів і громадськості).
Очільниця книжкового клубу Олена Карнаухова, яка хотіла б у повоєнний час відвідати меморіал «Сандармох», у діалозі з автором «Імперії терору» висловила солідарність із незаконно покараним карельським дослідником, творчість якого вона добре знає. У обміні думками, обговоренні прочитаного взяли участь Віра Дядченко, Жанна Пеннанен, Олена Дюженко, Ніна Бокало та інші (до речі, більшість архівних розвідок, історичних нарисів і статей, які становлять зміст книжки Сергія Шевченка, є у вільному доступі в Інтернеті).
На презентації краяни поцікавилися також творчими планами літератора, а в них – анонсоване 2023 року майбутнє видання на злободенну тему, яке матиме назву «Капут рашизму». Як пояснив публіцист, у своїх книжках він називав кремлівську диктатуру алегоріями – «Наган-країна», «Імперія терору»... А тепер – хай їй нарешті прийде капут! Назвою-гаслом письменник вирішив передати водночас «і власне щире побажання, і прийдешню констатацію факту – капут рашизму».
Людмила Мех
Фото автора й надане Товариством українців Північної Остроботнії