«Українці дуже інтегративні» – Олександр Сушко
Виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» (організації, що розбудовує відкрите суспільство для вільної України) Олександр Сушко у справах фонду відвідав цими днями офіси організації в кількох країнах Західних Балкан. Він зустрівся 9 квітня 2024 року в Приштині (Республіка Косово) і з українськими журналістами – учасниками міжнародної програми захисту медійників «Journalists-in-Residence Kosovo».
Олександр Сушко під час спілкування з журналістами зазначив, що вперше відвідав Косово й скористався нагодою зустрітися з українцями в Приштині. Ініціювала зустріч Лура Лімані, керівниця групи в команді програми європейської інтеграції та регіональної співпраці Косовського фонду відкритого суспільства. Київський гість подякував балканським колегам, а зі своїми краянами залюбки говорив українською мовою. Він наголосив, що Західні Балкани – важливий регіон, і українська присутність матиме певний вплив на перспективу взаємодії країн. «Українці дуже інтегративні, – зауважив пан Сушко, – вони, хоча й гуртуються, але не відокремлюють себе від суспільства, намагаються бути активною його частиною – так майже в усіх країнах».
У планах перебування виконавчого директора в Косові – зустрічі з представниками місцевих громадських організацій, які мають споріднений профіль діяльності. Наприклад, ті, які документують воєнні злочини. Тут є великий досвід, адже косовари пережили війну, тут є методологія збирання даних про жертв війни тощо. «Я б хотів допомогти налагодити контакти з відповідними організаціями в Україні, – сказав київський гість. – Важливо, щоб експерти познайомилися й далі могли співпрацювати в багатьох питаннях».
Під час спілкування Олександра Сушка з медійниками його увагу привернув і спогад засновниці фонду «Журналістська ініціатива» Людмили Мех, про історію та джерела співпраці творчої спілки журналістів України з фондом «Відродження» в середині 1990-х років. Журналістка була заступницею голови СЖУ, налагоджувала міжнародну співпрацю спілки з організаціями медійників у Європі та світі. Фонд «Відродження» тоді сприяв розвитку таких контактів. Тож одна з перших угод про співпрацю була укладена з колегами у Скоп’є (тепер Північна Македонія).
Спільні світлини на згадку про зустріч доповнили основний інформаційний складник цього спілкування, а обмін контактами дасть змогу розвивати далі взаємовигідну співпрацю в інтересах євроінтеграції України.
Сергій Шевченко
Фото автора і надані учасниками зустрічі