Про документування воєн розповів у Косові американець Рон Гавів (зі світлинами з України)

      Відомий американський фотожурналіст Рон Гавів (Ron Haviv) прочитав у столиці Косова ілюстровану лекцію про документування збройних конфліктів і воєн, що в різний час точилися у світі (а деякі війни тривають і нині...). Захід організувала в університетській аудиторії Приштини Асоціація журналістів Косова (AGK). Серед запрошених на публічну лекцію були й українські медійники – учасники міжнародної програми «Journalists-in-Residence Kosovo».

 

      Гостя-фотографа, який 25 років тому був свідком війни, розпаленої в Європі (він у той час знімав і події в Косові), відрекомендував аудиторії голова правління журналістської асоціації Джемайль Реджа. Він також професіонал-телевізійник, знаний не лише на Балканах. До речі, в лютому 2023 року Джемайль вів репортажі з України, виїздив до Ірпеня. Крім того, він торік проводив для українських колег тренінги з мобільної журналістики, а 10 червня цьогоріч – вручив відзнаки й подяки AGK місцевим і міжнародним репортерам з Албанії, Північної Македонії та деяких інших країн за їхній внесок у висвітлення визвольної війни, що точилася на теренах Косова проти сербських військ у 1998–1999 роках.

 

      У ряду світлин, які продемонстрував на екрані автор зі Сполучених Штатів Рон Гавів, були й знімки, зроблені після початку повномасштабної агресивної війни, яку розпалили й досі ведуть проти України московити.

 

Журналіст поділився спогадами про те, як він документував воєнні злочини у світі ще від початку буремних 1990-х і як журналістика здатна відігравати важливу роль у процесі ухвалення урядами політичних рішень.

 

      Президентка фонду «Журналістська ініціатива» Людмила Мех від імені українців, присутніх в аудиторії, подякувала фотомайстрові за його видатну працю, а по закінченні лекції журналісти-українці й афганські колеги піднялися на сцену, щоб зробити фото на згадку з Роном. Серед присутніх на цьому заході були дипломати, представники міжнародних організацій у Косові, молоді журналісти, медіапрофесіонали з багаторічним стажем, відомі місцеві фотомайстри, студенти, а також члени сімей тих людей, яких фотографував Рон Гавів чверть століття тому.

 

Сергій Шевченко

 

Фото автора і надане AGK (A. Sylejmani, R. Hiseni)